A bizalmatlansági indítványt azért kezdeményezte az ellenzék, mert a kormány felelősségvállalással, rendeleti úton kívánta hatályba léptetni az új munkaügyi törvényt, amely ellen országszerte hónapok óta tiltakoznak a szakszervezetek és a diákok. Ezt a szabályozást a Hollande éra egyik legfontosabb reformlépésének tartja a kormányzó elit, de nem merte szavazásra bocsátani, mert a szocialista képviselők egy része előre jelezte, nem szavazza meg. Mivel a bizalmatlansági indítvány elbukott, a törvény automatikusan hatályba lép.
A szakszervezetek már szerdán, a kormány lépése hírére kétnapos sztrájkot hirdettek. Tegnap több nagyvárosban demonstráltak a parlamenti szavazás idején, követelve a kormány és Francois Hollande államfő lemondását. Összecsapásokra is sor került, amikor a rendőrök megpróbálták felszámolni Nantesben és Rennesben az utakra és iskolák elé emelt barikádokat.
Franciaországban eddig csupán egyszer sikerült kormányt buktatni bizalmatlansági indítvánnyal: 1962-ben Georges Pompidou kabinetjét.