lakosság;betéti kamat;

- Nem lesz negatív lakossági betéti kamat

A vállalatok egyre inkább a külföldről felvett hitelek felé fordulnak, ezért a bankrendszer aktivitása szempontjából nem a teljes vállalati hitelezést, hanem a kkv-hitelezést kell figyelniük az elemzőknek - erről beszélt Nagy Márton a tegnapi hitelezési konferencia nyitóelőadásában.

Az MNB alelnöke ehhez hozzáfűzte: a kkv-hitelállomány 2015 végére 3,6 százalékkal nőtt, miközben a teljes vállalati 4 százalékkal visszaesett. A jegybank egyébként 5-10 százalékos éves növekedést vár el a következő években a kkv-k hitelezésében. A bankok állampapír-aránya jelenleg magas, ez azt jelzi, hogy a hitelezés visszafogott a bankrendszerben.

Fontos, hogy a lakáspiac felfutása miatt nem hitelboom, hanem - Nagy Márton szóhasználatával - megtakarítási boom van, elsősorban ebből vásárol a lakosság lakást. A mélyben levő kamatok a befektetési célú lakásvásárlást is erősítik. Úgy vélte, a bankoknak fel kell készülniük az alacsony kamatkörnyezetre, ez tehát nem csak a jegybank monetáris politikája szempontjából kihívás. Az alelnök megállapította, hogy a lakáspiaci kínálat alacsony, jelenleg túlkereslet van, ezért emelkednek a lakásárak. Szerinte idén az év végén megállhat a lakáshitel-állomány zsugorodása. Ugyanakkor az önálló zálogjog megteremtése is segíti a lakáshitelezést. A lakásárak gyors növekedése a jövedelmekhez képest Magyarországon nem túlzott mértékű, szemben Ausztriával, ahol az adatok lakásárbuborékra engednek következtetni - állapította meg Nagy Márton.

Ami a betétek kamatszintjét illeti, a lakosság esetében megígérte, hogy nem lesz negatív, ugyanis ezt a Ptk. nem engedi meg, a vállalatok esetében azonban elképzelhető a negatív szint. Az alelnök elismerte, hogy a 130 ezer lakossági nem teljesítő jelzáloghitel helyzete egyelőre megoldatlan.

Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke hitet tett a Matolcsy-féle unortodoxia mellett: "Mesterien tette rendbe a fiskális és a monetáris politikát a sajtó nagy része által Antikrisztusnak tekintett személy - dicsérte az MNB elnökét. A magyar bankszektor hozzájárulása a teljes vállalati hiteléhséghez ugyan csökkent, összességében azonban egyre kevésbé zsugorodik, és egyre egészségesebb jövedelmezőséggel bír a bankszektor. Bencsik László, az OTP vezérigazgató-helyettese szerint az alacsony kamat természetes része a kamatciklusnak, ennek természetes velejárója pedig az, hogy alacsonyak lesznek a kockázati költségek.

Olyan 2017. évi költségvetési javaslatról kezdett tegnap 30 órás vitátt az Országgyűlés, amelyet korábban „nullszaldósként”, majd az adócsökkentés és otthonteremtés büdzséjeként aposztrofált a kormány. A tervezet egyes fejezetei ugyanakkor megszorításokról is árulkodnak.