MNB;NHB;MNB-botrány;

FOTÓ: Népszava

- A jegybank kitömte, majd büntette az NHB-t

Nem csitul a jegybanki alapítványok körüli botrány, már nemzetközi gazdasági lapok is foglalkoznak a horribilis költésekkel, és azok várható következményeivel. A mára kialakult helyzetet aligha fedi el, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatósága - bár év elején nem tervezete -, végül 50 milliárd forint osztalék befizetését jelentette be a múlt héten a 2015-ben elért 95 milliárd forint nyeresége terhére.

A jegybank tegnap kiadott közleménye szerint az április 27-én megszavazott osztalékot június 30-ig átutalja a költségvetésnek, amely az államadósságot csökkenti vele. Az osztalékfizetésnek köszönhetően az államadósság akár a GDP 0,15 százalékával csökkenhet. Igaz, az alapítványoknak átadott 267 milliárd forintot is lehetett volna erre a célra fordítani. A jegybank eredménytartaléka már meghaladja a 100 milliárd forintot, "amely az esetlegesen felmerülő kockázatokra elegendő fedezetet nyújthat" - írják a közleményben.

A múlt heti Economist cikk után tegnap a Financial Times (FT) is foglalkozott a jegybank viselt dolgaival, alapítványainak átláthatatlan pénzköltéseivel. A szerző szerint az Orbán Viktor miniszterelnök számára is kellemetlen kérdések a haveroknak szóló részrehajlástól a közpénzek monetáris finanszírozásra való helytelen felhasználásán át odáig terjedhetnek, hogy az alapítványi költekezéssel jobb színben tüntethették fel az állami költségvetést is - írja a Portfolió.

Az FT cikke utal az alapítványok "fondorlatos" ingatlanvásárlásaira és arra, hogy közel 500 millió forintot költöttek el az alapítványok "ezoterikus kutatási projektekre", amelyek között megemlítette a lap a tanzániai választásokra, vagy a ruandai politikai fejlemények kutatására költött pénzeket is.

Az elmúlt hetek híreit összefoglaló írás külön fejezetet szentel a "homályos" banki finanszírozó Növekedési Hitelbanknak, amely Matolcsy György jegybankelnök unokatestvéréé, valamint a Vs.hu médiabefolyásolással felérő közvetett finanszírozásának történetének is.

Az MNB írásban küldött választ a lapnak, és visszautasította a közpénzek helytelen felhasználásával kapcsolatos kritikákat.

A Matolcsy unokatestvér Szemerey Tamás érdekeltségébe tatozó Növekedési Hitelbank nemcsak az alapítványokhoz és a Vs.hu-hoz fűződő kapcsolata miatt került a figyelem középpontjába, hanem azért is mert amolyan családi bankként működött. A 444.hu összesítése szerint 2014 ősze és 2016 áprilisa között mintegy 6,2 milliárd forintnyi vállalati hitelt helyezett ki a bankja, aminek jó részét az NHP vagy az NHP+ keretében az MNB vagy a hat Pallas Athéné alapítvány valamelyikének betéte refinanszírozta. Az ügyletek során ugyanis 1,93 milliárd forint hitelt a Szemerey Tamáshoz köthető cégek kaptak, 1,2 milliárdot a Szemerey Tamás rokonainak vállalkozásai, 1,3 milliárd forintot az ugyanezen érdekkörhöz tartozó Száraz Istvánhoz kötődő cégek, a maradék 1,8 milliárd forint nagy részén, 1,35 milliárd forinton pedig két gigantikus balatoni kikötőfejlesztés osztozott. Az MNB felügyelet is kifogásolta bank finanszírozási gyakorlatát és hitelezési valamint kockázatkezelési hiányosságok miatt 4 millió forint bírsággal sújtotta - derült ki a nol.hu írásából.

A lobbik harca elérte már a hazai e-buszpiacot is. Egyes üzleti körök szerint a BKV e-buszokra kiírt közbeszerzésének nyertese azért kaphatott majd' 4 milliárd forintos forrást a gazdasági tárcától, mert korábbi felügyelő bizottsági (fb) tagja lett a tárca államtitkára. A cég tulajdonosa szerint azonban a kormánydöntés már a kinevezés előtt megszületett.