Pécs;programok;POSZT;Zsolnay negyed;

Vidnyánszky Attila, a Magyar Teátrumi Társaság elnöke, Hoppál Péter államtitkár, Őri László, Pécs alpolgármestere, Magyar
Attila

- Botrány után törékeny egység

Februártól új ügyvezetés irányítja a Pécsi Országos Színházi Találkozót működtettető kft-t. A június 9-én induló fesztivált megújuló rendezvényként hirdetik. Az egyik legfőbb újdonság, amellyel már korábban is kísérleteztek, sikertelenül, hogy a versenyprogramon kívül szinte minden átkerül a Zsolnay Negyedbe. Az idei zsűri tagjait a tanácsadó testület javaslatára konszenzussal jelölték.

Tavaly botrány, részleges bojkott és jókora bizonytalanság vette körül a Pécsi Országos Színházi Találkozót. Mindenki tudta, hogy változtatni kell, ez így tovább nem megy. Kapóra jött, hogy időközben lejárt a Pécsi Országos Színházi Találkozót működtettető kft. ügyvezetésének a szerződése. Pályázatot hirdettek és egy három főből álló csapat kapta meg a bizalmat. A team tagjai: Magyar Attila, a pécsi Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. gazdasági igazgatója, a POSZT új ügyvezetője, Szűcs Gábor színész, fesztiváligazgató és Kővári Zsuzsanna produkciós igazgató.

Nem lehet azt mondani, hogy nincs elég igazgató a cégnél. Mindenesetre úgy döntöttek, hogy egy tanácsadó testületre is szükség van. Meg is nyertek szakembereket, a testület vezetését Hegedűs D. Géza vállalta el, a grémiumban mások mellett helyet kapott Cseke Péter, Karsai György, Keszég Lászó, Mácsai Pál, Magács László, Máté Gábor, Rátóti Zoltán, Stuber Andrea és Vidnyánszky Attila. A testület első jelentősebb feladata az volt, hogy állítsa össze az idei találkozó zsűrijét. Mint ismert, tavaly épp a zsűri körül robbant ki a legnagyobb vita.

Több társulat tiltakozásul, bár lejátszotta az előadást, nem vett részt a versenyben. Többen távol maradtak a találkozóról. Innen kellett újrakezdeni. Keszég László rendező, a Magyar Színházi Társaság elnöke tegnap azt mondta, sikerült megegyezni a zsűri tagjairól, konszenzusos döntés született. Eszerint az idei poszt bírálói: Boros Kinga kritikus, Bozóki Mara díszlettervező, Czajlik József rendező, Dobák Lívia dramaturg, Garaczi László író, Kiss Mari színész, Kocsár Balázs karmester és Sztarenki Pál színész.

A POSZT egyik tulajdonosa Pécs város képviseletében, Őri László alpolgármester is arról beszélt, tavaly felhők gyülekeztek a találkozó körül, de most úgy látszik, kialakult a törékeny egység. Kérdés, hogy mit szólnak ahhoz a pécsiek, hogy az új ügyvezetés úgy döntött, a versenyprogramon kívül szinte mindent átvisz a Zsolnay Kulturális Negyedbe és ezzel együtt megszünteti a POSZT idején megszokott hagyományos fesztivál helyszíneket. Így nem terveznek programot például a Sétatéren, vagy a Jókai téren. A tájékoztatón felvetésünkre, hogy nem túl kockázatos-e ez a lépés, érdemi választ nem kaptunk, azt viszont elmondták, ki szeretnék használni a Zsolnay Negyed adottságait és remélik, hogy sikerül megszólítaniuk a helyieket és a környékbelieket. A színháztól a Zsolnay Negyedig ingyenes busz szállítja a nézőket, akik a városnéző kisvonattal is megtehetik az utat.

Az is újdonság, hogy gyakorlatilag a kísérőprogramok nagy részét fizetőssé teszik, bár különféle kedvezményekkel és bérletrendszerrel a szervezők szerint olcsón hozzájuthatnak a város lakói a Zsolnay Negyed programjaihoz.

Ami a fesztivál kínálatot jelenti, a szervezők a sokszínűséget emelték ki, de az tény, hogy szórakoztató zenés és populáris előadás is bekerült a programba, sőt még opera is. A „Futnak még” sorozatban olyan előadások, szerepelnek, amelyek nagyon régen repertoáron vannak, ebbe a sorba tartozik a Madách Színház Páratlan párosa, az egykori Komédiumban bemutatott S.Ö.R. (Shakespeare Összes Rövidítve), vagy a Katona József Színházban szinte levehetetlen Portugál. Ugyancsak a Zsolnayban lesz egy válogatás fizikai és mozgásszínházak produkcióiból, vidéki színházak sikeres előadásaiból, illetve az új ügyvezetés pályázatában hangsúlyosan szerepeltetett könnyűzenei koncertek is helyet kaptak a kínálatban. Igaz, a beígért világsztárok egyelőre még hiányoznak az idei programból.

A Zsolnayban az első három napon koncentráltan lesznek jelen a színiiskolák előadásai, a versenyprogramok szakmai beszélgetéseit és közönségtalálkozóit, valamint az új magyar kortárs darabokat bemutató Nyílt Fórumot is itt rendezik. Lesznek határon túli előadások és olyan produkciók, amelyek valamelyik fesztiválon korábban díjat nyertek. A Zsolnayban kialakítanak egy sétányt, ahová ingyen lehet bemenni és itt vendéglátóhelyeik is várják a látogatókat. A POSZT bemutatja címmel egy külön programcsomagot is összeállítottak az érdeklődők számára a Kodály Központban, ahol a díjátadóra is sor kerül.

Lapunk kérdésére Szűcs Gábor elmondta, hogy valóban kérnek regisztrációs díjat a színházaktól, akik a következő évben szeretnének a POSZT versenyprogramjában részt venni. Vidnyánszky Attilától, a Magyar Teátrumi Társaság elnökétől megtudtuk, hogy a következő POSZT-ra Kovács Dezső kritikus és Árkosi Árpád rendező válogatja a versenyprogramot és személyükről, mint a Nemzeti direktora mondta, nem is alakult ki nagy vita.

 Az állam és Pécs is támogatja
Idén az állami költségvetésből 65,5 millió forint áll rendelkezésre az idei Pécsi Országos Színházi Találkozóra – közölte tegnap Hoppál Péter kulturális államtitkár. Ez az összeg öt millió forinttal több a tavalyinál. Pécs városa ugyanannyi összeggel támogatja a rendezvényt, mint tavaly, vagyis hetvenmillió forinttal. Az államtitkár arról is szólt, hogy az állam nem kíván beleszólni a POSZT-tal kapcsolatos kérdésekbe. Autonóm, önjáró, a szakma által életre hívott és működtetett fesztiválnak tekintik.

Életének 84. évében elhunyt Deim Pál Kossuth-díjas festőművész, grafikus - tudatta a család hétfőn.