Nagy-Britannia;Boris Johnson;polgármesterválasztás;Sadiq Khan;

Khan politikai pályája töretlenül ível felfelé FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SIMON DAWSON

- Fordulat Londonban

Első ízben muzulmán polgármestere lesz Londonnak, miután a pakisztáni gyökerekkel rendelkező, munkáspárti Sadiq Khant választották meg városvezetőnek. Országosan a helyhatósági választáson a Munkáspárt és a konzervatívok is elmaradtak 2012-es eredményüktől.

Komoly teszt volt Jeremy Corbyn brit munkáspárti vezető számára a csütörtöki brit helyhatósági választás, hiszen ez volt az első komolyabb megmérettetése azóta, hogy tavaly szeptemberben a baloldali ellenzéki párt élére választották. Bár az exit poll súlyos vereséget vetített előre a Labour számára, a legrosszabbat végül sikerült elkerülnie, s a választás mégsem vált Corbyn Waterloojává. 2015-ös parlamenti választáshoz viszonyítva például a párt átlagosan négy százalékot javított, míg a Nagy-Britannia esetleges uniós kilépéséről szóló, június 23-i népszavazás közeledtével egyre megosztottabb konzervatívok négy százalékot rontottak. Ugyanakkor a Munkáspárt négy százalékkal rosszabb eredményt ért el, mint a legutóbbi, 2012-es helyhatósági választás során. A liberális demokraták szintén négy százalékkal erősödtek a tavalyhoz képest, igaz, 2015-ben történetük legrosszabb választási eredményét érték el.

A Munkáspárt számára komoly fegyvertény, hogy győzni tudott Londonban. Ezzel Sadiq Khan személyében a brit fővárosnak első ízben muzulmán polgármestere lesz. Különösen nagy figyelem vetült a londoni voksolásra, hiszen leköszönt Boris Johnson, aki 2008 óta állt a város élén, ám most már az országos politika köti le energiáit, s David Cameron miniszterelnöki székét szemelte ki magának.

London az országos politika szempontjából is fontos, hiszen 10 parlamenti képviselőt ad, ami több, mint ahányan Skóciát, Walest vagy Észak-Írországot képviselik. Az új londoni polgármester, Khan pakisztáni származású szülei India megosztását követően menekültek Nagy-Britanniába. Apja 25 éven át buszsofőrként kereste a mindennapi betevőt a család számára.

Sadiq Khan 1970-ben született eredetileg fogorvosnak készült, de egy tanára tanácsára választotta a jogi pályát. Döntésében jelentős szerepe volt egy sorozatnak is, az L. A. Law-nak, amit hétről hétre lenyűgözve szemlélt. A Londoni Egyetemen végezte jogi tanulmányait. Később ügyész lett. Jogi pályája során az emberi jogokat érintő ügyekben lépett fel.

A 2000-es években figyelme mindinkább a politika felé irányult. 2005-ben őt választották meg az év legtehetségesebb politikuspalántájának. Még ebben az évben a brit parlament tagja lett. Nem igazán értett egyet párttársa, Tony Blair irányvonalával. 2006 augusztusában ő is aláírta azt a levelet, amelyben bírálták a munkáspárti miniszterelnök külpolitikáját. 2010-ben újraválasztották a parlamentbe, de kisebb szavazati aránnyal, mint öt évvel korábban. Khan Ed Milibandot támogatta a Munkáspárt elnöki versengésében, s a fiatal politikus kampánymenedzsere lett. Nagy szerepe volt abban, hogy Ed felülkerekedett a nála jóval tehetségesebbnek tartott testvérével, Daviddal szemben. Khant ezért a Munkáspárt egyik legnagyobb reménységének tartották. Ugyanebben az évben a 16. helyre lépett elő a legbefolyásosabb brit politikusok listáján, amelyet a Daily Telegraph állított össze.

A 2015-ös általános választáson Khan 2842 szavazattal előzte meg konzervatív kihívóját, s még ugyanebben az évben Corbynt támogatta munkáspárti elnöknek. Khan közlekedési, majd igazságügyi miniszter volt a munkáspárti árnyékkormányban. Tavaly tavasszal jelentette be, hogy indulni kíván a londoni polgármesteri tisztségért. A munkáspártiak azzal vádolták konzervatív ellenfelét, Zac Goldsmithet, hogy muzulmánellenes kampányt folytatott.

Jól szerepelt a brit euroszkeptikus UKIP, amely különösen Walesban tarolt mintegy 14 százalékos eredménnyel. Tarolt a skót nacionalista SNP Skóciában, s bár valószínűleg koalíciós partnerre lesz utalva, első helye megkérdőjelezhetetlen. Itt a konzervatívok futottak be a második helyre, míg a Munkáspárt csak harmadik helyen végzett.

Elfogadás címmel maratoni felolvasó est lesz május 9-én a Centrál Színházban, amelynek középpontjában ezúttal a meleg, leszbikus, biszexuális, transznemű és queer (LMBTQ) identitású emberek történetei állnak. Immár hagyománynak nevezhetők ebben a teátrumban a társadalmi megbélyegzéssel, az előítéletekkel szembeni előadások, az idén már a harmadik alkalommal rendeznek ilyen estet. A Centrál Színház igazgatójával, Puskás Tamással beszélgetünk.