Az Ankarában kormányzó konzervatív-iszlamista Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) tegnap összehívta kongresszusát május 22-re, a két éve pártelnök és egyben miniszterelnök Ahmet Davutoglu pedig nem indul újra a pártelnökségért. Ez azonban automatikusan miniszterelnök váltást is jelent, hiszen az AKP statútuma szerint a két tisztség elválaszthatatlan egymástól, közölte az AFP hírügynökség.
Vélhetően nem önszántából áll félre a török miniszterelnök, hanem azért, mert a Recep Tayyip Erdogan államfőhöz fűződő viszonya olyannyira megromlott, ami már lehetetlenné teszi az együttműködést. Múlt héten a kormánypárt vezető testülete olyan módosítást fogadott el, amely igen komolyan csökkenti a pártelnök jogkörét. Ez volt az első nyilvános és kétségtelen jelzés az államfő és a kormányfő viszonyának romlására. Erdogan és Davutoglu szerdán este tárgyalt, ezt követően határozott a visszalépésről a pártelnök-miniszterelnök.
Formálisan tehát Davutoglu lépett vissza önként, ám a miniszterelnök pontosan tudja, mi vár azokra, akik szembehelyezkednek Erdogannal és az ő akaratával. Jelenlegi legnagyobb ellenfele, az immár az Egyesült Államokban önkéntes száműzetésben élő Fethullah Gülen muzulmán hitszónok is egykoron az államfő közeli szövetségese volt, manapság meg tömegesen tartóztatnak le Törökországban embereket, akiket Güll támogatóinak hisznek és zárnak be médiaorgánumokat, civil szervezeteket, amelyeket Gül-pártiaknak vél a hatalom.
Az Euronews úgy tudja, a két politikus közötti egyre élesebb és egyre nyilvánvalóbb feszültséget a belső biztonsági kihívások, a délkeleti országrészben már-már kurd felkelésnek mondható helyzet, illetve a szíriai határ mentén zajló háborús állapot és a migránsválság fokozza. A török sajtó pedig arról számolt be, hogy Erdogan az Európai Unióval, Davutoglu révén megkötött menekültügyi megállapodás több pontjával sem elégedett. Ezt igazolja az is, hogy Ankara többször meglebegtette a megállapodás felmondását, amennyiben júniustól nem lesz meg az uniós török vízummentesség. Ez utóbbi viszont kérdéses, mindaddig, míg Ankara nem teljesíti a feltételeket, amit nyilván a nem eléggé kemény miniszterelnökének tud be az elnök.
A Törökországot 2002 óta kormányzó AKP-t Erdogan alapította és vezette is 2014 nyaráig. Az akkori elnökválasztási győzelme után kellett lemondani a pártelnökségről, akkor még ő maga ajánlotta utódjául a párt és a kormány élére Davutoglut.
A nemzetközi média szerint Davutoglu félreállítása tovább erősíti Erdogan pozícióit és megnyithatja az utat nagy álma, az elnöki köztársaság felé.