A Vatikáni Múzeum 3D és a Firenze és az Uffizi-képtár 3D című képzőművészeti filmek alkotóinak legújabb munkája több műfajt vegyít: a remekművek látványos felvételeit szakértői interjúkkal és korabeli karaktereket életre keltő játékfilmes jelenetekkel. Az ötletet a tavalyi milánói világkiállítás keretében megrendezett grandiózus Leonardo-tárlat ihlette, amely hat év előkészítő munka után, tíz szekcióban mutatta be a nagyközönségnek a mester életművét. A világ számos tájáról Milánóba szállított több száz festmény, grafika és vázlat között olyan remekművek kaptak helyet, mint a Louvre-ból kölcsönzött La belle ferronnière, vagy az Atlanti Kódex, illetve a itáliai polihisztor művész tudományos és mérnöki jegyzeteinek, rajzainak esszenciális gyűjteménye.
A világos áttekintést biztosítja, hogy a mozifilmben Pietro Marani Leonardo-szakértő, a kiállítás kurátora kalauzolja végig a nézőt a Milánói Királyi Palotában megrendezett gazdag tárlat legkiemelkedőbb művein. Tárlatvezetést színesítik a művészettörténészekkel készített interjúk. A szakértők ismertetéséből fokozatosan rajzolódik ki a festő, grafikus, szobrász, tudós, építész és feltaláló lángelme portréja.
A film kilép a szorosan vett kiállítás kereteiből is: kitekint a város Leonardóhoz kötődő nevezetességeire is. A műfaj előnyeit kihasználva Az utolsó vacsora freskója a részletek páratlan gazdagságával szerepel a mozivásznon. Ezen kívül a milánói Nemzeti Tudományos és Technológiai Múzeumban feltárulnak Leonardo vakmerő mérnöki kísérletei. A mozinéző bejárhatja Leonardo híres szőlőskertjét is, amelyet kifejezetten az Expo alkalmából állítottak helyre és nyitottak meg a nagyközönség előtt.
Időről időre játékfilmes jelenetek szakítják meg a tárlatvezetést, velük a néző bejárja Leonardo milánói életének legfontosabb színtereit. A Piazza della Scalán, a Sforza Kastélyban és a Santa Maria delle Grazie templomban játszódó jelenetek a reneszánsz híres történelmi alakjait idézik meg. Köztük Sforza herceg, Leonardo legfőbb mecénása, Cecilia Gallerani, a herceg szeretője és a híres Hölgy hermelinnel című festmény modellje. Életre kel a „Saláí”-ként is ismert Gian Giacomo Caprotti is, Leonardo legkedvesebb tanítványa. Elbeszéléseik, anekdotáik egyszerre szórakoztatnak és tovább árnyalják a szakértői interjúk során kirajzolódó képet. Mély betekintést engednek az alkotózseni mögött rejlő ember életének kevéssé ismert részleteibe.
A látványos ismeretterjesztő film mától látható. Budapesten kizárólag az Uránia Nemzeti Filmszínházban, de a nagyobb városokban országszerte műsorukra veszik a mozik.