Szíria;tűzszünet;

- Veszélyben a szíriai tűzszünet

Egyre kisebb az esély arra, hogy tartós marad a szíriai tűzszünet. Staffan de Mistura, az ENSZ különmegbízottja azt közölte, hogy a fegyvernyugvás bármelyik pillanatban összeomolhat, s a genfi béketárgyalásokon óriásiak a különbségek az egyes frakciók véleménye között. Felszólította az Egyesült Államokat és Oroszországot arra, hogy tegyenek közös békekezdeményezést, mivel az általuk februárban kidolgozott, illetve életbe léptetett fegyverszünetet komoly veszély fenyegeti, s az bármelyik pillanatban összeomolhat.

Az ENSZ különmegbízottja szerint csak akkor folytathatóak a genfi béketárgyalások, ha véget érnek a napok óta tartó támadások Aleppo ellen. A drámai helyzetet mutatja, hogy az eltelt 48 óra során Szíriában minden 25. percben megölnek egy embert, s minden 13-ban megsebesítenek valakit. A béketárgyalások harmadik fordulója szerdán ért véget. De Mistura közlése szerint annyi egyetértés van a felek között, hogy átmeneti kormányra van szükség, amelynek elő kell készítenie, ki kell dolgoznia az új alkotmányt. Egyelőre azonban az alaptörvények közötti elképzelések között óriásiak a különbségek.

A legnagyobb véleménykülönbségek továbbra is Bassár el-Aszad további sorsát illetően merülnek fel. Miközben az ellenzéki csoportok a hatalomból való eltávolítását követelik, a rezsim ragaszkodik ahhoz, hogy ő maradjon az ország elnöke, ezért nem is járul hozzá ahhoz, hogy a genfi tárgyalások napirendjére kerüljön a kérdés. Da Mistura szerint mielőbb meg kell tartani a tárgyalások következő fordulóját. Reményét fejezte ki, hogy május folyamán konkrét dátumot jelölhetnek majd ki. 2012 óta már kétszer is próbálkoztak Gendben azzal, hogy megoldást találjanak a 2011 márciusa óta tartó szíriai polgárháborúra, amelyben az eltelt öt év alatt mintegy negyedmillióan vesztették életüket, s 4,5 millió szíriai menekült külföldre.

Ami a fegyvernyugvás sorsát illeti, egyre több a kétkedő hang. A világélelmezési program, a WFP igazgatója, Jakob Kern Da Misturához hasonlóan úgy vélte, egyre több jel utal arra, hogy hamar véget ér a fegyvernyugvás. Szervezete az eltelt két hónap alatt 15 megszállt városba tudott élelmiszert eljuttatni. Összesen 700 ezer embert sikerült ellátni mindennapi betevővel, ezért ezt a programot tartják a fegyverszünet legnagyobb sikerének. Kérdés azonban, hogy ez meddig maradhat így. A segélykonvojok továbbengedése ugyanis a genfi béketárgyalások sikerének függvénye is. „Amennyiben a tárgyalások zsákutcába jutnak, úgy a humanitárius szállítmányok célba jutásának esélye is csökken” – hangoztatta.

A genfi tárgyalások egyik nehézsége az, hogy a szíriai kormány és az ellenzék továbbra sem tárgyal közvetlenül egymással. Az ellenzék azzal vádolja a kabinetet, hogy nem hajlandó őszinte megbeszélésekre a polgárháború esetleges lezárását követő átmeneti időszakról. A trvek szerint 18 hónapon belül kellene szabad választásokat tartani, s új alkotmányt elfogadni, de a rezsim megbízottjai nem érdekeltek a tárgyalások sikerében. Ehelyett Aszad a fegyverszünetet éppen saját hatalmának konszolidálására használta fel. A légierő tovább támadja azokat, akiket a rezsim ellenségeinek tart. Ugyanakkor arra azért vigyáz, hogy e támadások ne legyenek annyira gyakoriak.

A damaszkuszi rezsim nem tagadta legfőbb célját: orosz segítséggel kívánja visszafoglalni Aleppót. A városban különösen a múlt hétvége óta folynak erőteljes harcok. Szemtanúk beszámolója szerint célzott támadásokat hajtanak végre iskolák, lakóházak ellen. Igen sok a polgári áldozat.

Salah Abdeslam, a tavaly novemberi párizsi merényleteket elkövető kommandó egyetlen életben maradt tagja "nem fog hallgatni", és szeretne magyarázatot adni a történtekre - mondta Frank Berton, a terrorista új, franciaországi ügyvédje a BFM francia hírtelevízióban. Az ügyvéd este azt közölte, hogy ügyfele ellen terrorista jellegű emberölés gyanújával indított eljárást egy francia vizsgálóbíró.