Nagy bajban lehet a TV2, ha már az RTL-t is támogatják a TV2 fenntartása érdekében - vélekedett Polyák Gábor miután kiderült, Orbán Viktor kormányrendeletben engedélyezte a "jelentős befolyásoló erejű, lineáris audiovizuális médiaszolgáltatóknak", azaz a két nagy kereskedelmi tévének, hogy a továbbiakban programdíjat szedjenek a szolgáltatóktól. A döntés éves szinten akár 4-5 milliárd plusz bevételhez juttathatja a két nagy kereskedelmi csatornát. A Mérték Médiaelemző Műhely vezetője szerint nyílt titok, hogy a kormány eddig azért nem engedélyezte a terjesztési díjnak is nevezett tarifa beszedését, hogy ezzel üzenjen a kormányt híradásaiban kritizáló RTL Klubnak, és felgyorsítsa a TV2 felvásárlását. A szakember hozzátette, meglepő, hogy az RTL és a TV2 egyenlő feltételekkel szedheti be a pénzt a szolgáltatóktól: Orbánék vélhetően tanultak a reklámadó bevezetésekor kialakult botrányból, s nem mertek újabb politikai és jogi konfliktust vállalni az RTL-csoport hátrányos megkülönböztetése miatt - mondta.
A terjesztési díjat a csatornák a Nemzeti Média és Hírközlési Hatósággal (NMHH) kötött megállapodás értelmében 2015 januárja óta szedhetnék, ám eddig ezt a kormány egy 2014-es rendelete megakadályozta. A korábbi nyilatkozatok szerint a szolgáltatóknál a csomagárak 800 forintos emelkedését is eredményezhetné, az Origo azonban kormányzati forrásból úgy értesült, hogy ezt akár hatósági eszközökkel is meg fogják akadályozni. Az RTL-csoport közölte, üdvözlik a kormány döntését, mert manapság csupán reklámbevételekből nehezen lehet megélni, így pedig alkalmazkodni tudnak a megváltozott piaci körülményekhez. A TV2 szerint a terjesztési díj bevezetése "egy régóta fennálló korszerűtlen helyzetet old meg".
Polyák piactorzítónak nevezte, hogy az állam "besegít" a nemrégiben Andy Vajna kormánybiztoshoz került TV2 finanszírozásába, amelyet enélkül szerinte nem is lehetne fenntartani. Ismert, a kormánybiztos 6,7 milliárd forint hitelt kapott az állami Eximbanktól a csatorna megvásárlására, s nemrégiben újabb, milliárdos kölcsönről kezdett tárgyalásokat több bankkal is a TV2 működtetésére. "Azok a szereplők, akiknek nem államilag garantált a működése, nehezebben tudnak alkudozni például a beszállítókkal, vagy a reklámozókkal. Ezzel szemben a TV2 könnyebben mozoghat a piacon" - vázolta a Mérték vezetője, aki úgy vélte, Vajna sem teljesen bolond: azon ügyködik, hogy üzletileg is jövedelmező vállalkozása legyen. Erre pedig egy ilyen mértékű kormányzati kezdőtőkével minden esélye megvan. A kormányzat a reklámpiacon is odavághat az RTL-nek, hiszen a TV2-csoport csatornáinak reklámidejét ugyanaz az Atmedia értékesíti, amely a közmédiával is ugyanerre szerződött. Polyák szerint az RTL-csatornák nézettsége ugyan magasabb, mint a TV2-é, de a közmédiával együtt az Atmedia kínálata sokkal nagyobb közönségarányt tud felmutatni, ami vonzóbb a hirdetőknek.
A siker érdekében Vajna például Kökény-Szalai Vivien hírigazgatót is leállította a politikai lejáratásokról, s konszolidációra, a Tények bulvárosítására utasította, mert a botrányok így is elég kárt okoztak a csatornának. Ismert, a hírműsor "megváltozott szerkesztési irányai" miatt a TV2-től a hetekben a képernyősök közül többek közt Kárász Róbert, Kőrösi Gábor, Friderikusz Sándor, Vujity Tvrtko és Dudás Ádám is távozott. Összességében a Fidesz-közeli Kökény-Szalai hírigazgatói kinevezése óta több mint 15 munkatárs állt fel székéből. A pletykák szerint Vajnáék hiába kínálnak 2,5 millió forintos havi fizetést, céges autót, benzinkártyát, sőt, nagyobb nevek esetében több tízmilliós aláírási pénzt is, senki nem akar a TV2-ben dolgozni. Mindez azért is baj, mert a csatornánál jelenleg csak három férfi műsorvezető, Pachmann Péter, Váczi Gergő és Szebeni István "bevethető", őket pedig túlterhelik, mindhárman legalább két-három produkcióban dolgoznak.
Megkérdeztük a Magyar Kábeltelevíziós és Hírközlési Szövetséget, hogy a programdíj miként fog hatni a kábeltarifákra, illetve, hogy nem a szolgáltatóknak kell-e lenyelniük a terheket. Válasz kedd estig nem érkezett.
A Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat szerint módosult Andy Vajna filmes kormánybiztosi megbízása: megszűnik a titkársága, és a miniszterelnök helyett ezentúl már Rogán Antalnak, a miniszterelnök kabinetfőnökének felel.