Vlagyimir Putyin legfrissebb vagyonbevallása arról tanúskodik, hogy 2015-ben 8 millió 891 ezer rubelt, majdnem 37 millió forintot keresett. Az előző évhez képest keresete 1,2 millió rubellel, több mint ötmillió forinttal emelkedett. Azért csak ennyivel, mivel 2014-ben már duplájára nőtt a jövedelme. Abban az évben rendelte el az elnöki és a miniszterelnöki fizetés 265 százalékra való felemelését. A hivatkozási alap az volt, hogy mindkét vezető bevétele messze elmarad a beosztottjai jövedelmétől. Másfélezer négyzetméter nagyságú telek, egy 77 négyzetméteres garázzsal rendelkező lakás szerepel Putyin bevallásban. Egy 153,7 négyzetméteres lakást is használ. Három gépkocsija van: két old timer Volgája, egy Niva terepjárója és egy Szkíf utánfutója.
Putyin, természetesen, nem tüntette fel az általa használt, de állami tulajdonban lévő pompás házakat, kastélyokat, gépkocsiparkot, légiflottát, mint ahogy azokról a mesés vagyonokról sem kaphatunk képet, amelyeket neki tulajdonítanak a nyugati médiában szellőztetett megannyi hírben.
A putyini adminisztráció munkatársainak és családjaiknak a bevétele összességében, az elnökét is beleértve, tavaly hivatalosan is meghaladta az 1,12 milliárd rubelt. Ez valamivel több, mint 2014-ben.
A legtöbbet kereső tisztviselő az elnöki kabinetfőnök-helyettes, Vjacseszlav Vologyin, aki több mint 361 millió forintnak megfelelő összeget vett fel. Az ő jövedelme több mint 38 százalékkal nőtt, hála bankbetéteinek és értékpapírjainak, amelyek jól kamatoztak. Még jótékonykodásra is vállalkozhatott: 40 millió rubelt fordított erre. Tette ezt nem egészen önszántából, az adakozást kötelezően elvárják az ilyen esetekben.
Putyin környezetében a másik leggazdagabb család az elnök sajtótitkáráé, Dmitrij Peszkové. 36,7 millió rubelt keresett. Olimpiai bajnok felesége is sokat hozott a konyhára, a legtöbbet a feleségek közül: 89 millió rubelt. Újabb telkek és lakások kerültek be Peszkov vagyonnyilatkozatába. Mercedes-Benz G500-as gépkocsiját felcserélte egy Toyota Land Crusier 200-asra. Két másik Mercedes mellett rendelkezik egy Lexus RX350-nel és egy Yamaha terepjáróval.
Jól megy a kormány tagjainak is. Nem a miniszterelnök az, akinek tavaly a legmagasabb volt a jövedelme. Dmitrij Medvegyev 8,77 millió rubelével (36,4 millió forint) erősen lemaradt Mihail Abizov nyílt kormányzásért felelős miniszter mögött, aki 52-szer annyi jövedelmet könyvelhetett el, forintban mintegy 1 milliárd 891 milliót, hála annak, hogy egy erőműveket építő holding igazgatótanácsának az elnöke. Egy év alatt megkétszerezte jövedelmét. Nagy lakása mellett két házat, két telket, sőt olaszországi házat is igénybe vesz. Felesége hasonló gazdagsággal büszkélkedhet, ráadásul neki külön háza van Nagy-Britanniában és négy luxusautó tulajdonosa. Abizov gépkocsiparkjában pedig többek között Mercedes-Benz S500, négy Harley-Davidson motorkerékpár, két Ducati, Yamaha szerepel. Helikopter is a rendelkezésére áll. 600 millió dolláros vagyonának köszönhetően Abizov nevével a Forbes Magazin leggazdagabb oroszokról összeállított listáját olvasva is találkozhatunk.
Bár szerényebb mértékben jutott jövedelemhez, de nem panaszkodhat Trutnyov miniszterelnök-helyettes (638 millió forint), Gyenyisz Manturov ipari kereskedelmi miniszter (600 millió forint), Igor Suvalov, a kormányfő első helyettese (40 millió forint) és Nyikolaj Nyikiforov távközlési és tömegkommunikációs miniszter sem (20 millió forint). A mezőgazdasági miniszter Alekszandr Tkacsev elsősorban apja örökségének köszönheti, hogy több mint hétszerese lett családja jövedelme 2014-hez képest.
A kormánytagok feleségei közül a listavezető Arkagyij Dvorkovics miniszterelnök-helyettes neje, aki tavaly 141,3 millió rubelt keresett, míg férje csak 7 milliót. Ez üzleti tevékenységének tudható be.
A szenátorok közül a kamcsatkai terület szenátoráé a pálma, több mint egymilliárd rubel bevételt vallott be nyilatkozatában. Lakások, luxusautók tulajdonosa. A Forbes Magazinból derül ki, hogy vagyonát részvényein kívül annak köszönheti, hogy tulajdonosa Kamcsatka egyik legnagyobb halfeldolgozó üzemének.
A vagyonnyilatkozatokat olvasva az ember benyomása az, hogy valamiféle luxus autókereskedés listája került a kezébe, a csodamárkák végtelen sorával találkozunk. A képviselők és szenátorok egyike-másika nemcsak luxusautókat tüntetett fel vagyonnyilatkozatában, hanem volt, aki még jachtot, bárkát, sőt hajót is. A nép egyszerű fiai mérhetetlen gazdaságukat az üzleti életben elfoglalt helyüknek köszönhetik, ami egyben arról is vall, mennyire összefonódott az üzleti világ a politikaival. A hatalom pártjának, az „Egységes Oroszország”-nak a képviselője is jó példa erre. Leonyid Szimanovszkij két és félszeresével növelte egy év alatt a pénzét. Neki a gáziparban vannak érdekeltségei. Mások a Seremetyevói repülőtér üzemeltetéséből vagy banki tevékenységből gazdagodnak.
A vesztesek között találjuk a kommunista képviselőt, Alekszandr Nyekraszovot. Az ő jövedelme jelentősen visszaesett. Jellemző módon azonban ezt nem a képviselői munkájának tudhatja be, hanem az üzleti életben elszenvedett veszteségeinek. Mert a puritán kommunista is nagyban üzletel. És mindehhez tegyük még hozzá, hogy a hivatalos vagyonnyilatkozatok nem tükrözik mindig a tényleges jövedelmet. Valószínűleg, az a bevallottnál jóval nagyobb.