Angela Merkel;menekültügy;Hors Seehofer;

- Merkel válaszolt Seehofernek

Egyetlen lényegi pontban sem engedett és visszautasította Hors Seehofer bajor kormányfő valamennyi menekültügyben tett állítását Angela Merkel német kancellár. A bajor miniszterelnök egy januári levelében alkotmánybírósági eljárással fenyegette meg a berlini kabinetet, amennyiben az nem korlátozza 200 ezer főben a befogadható menedékkérők számát és nem vezeti be a német határ szigorú őrzését.

A Süddeutsche Zeitung német lap birtokába jutott nem nyilvános kancellári válaszlevélben az áll, hogy a kancellári hivatal és az illetékes minisztériumok alaposan tanulmányozták a Seehofer felvetéseit, és arra a megállapításra jutottak, hogy téved. Merkel szerint alaptalan az az állítás, hogy a szövetségi kormány nem vesz tudomást a menekültügyet szabályozó jogi előírásokról, és az sem igaz, hogy nem tett lépéseket az országba érkező menedékkérők számának csökkentésére. Berlin a menekültválság tartós megoldására törekszik, az a célja, hogy csökkenjen az Európai Unió területére érkező menekültek száma úgy, hogy az EU közben eleget tegyen humanitárius kötelezettségeinek. Ezért nemzeti, európai és nemzetközi szinten is lépéseket kell tenni - írta a kancellár. Ide sorolta a februári londoni adománygyűjtő konferenciát valamint az EU-Törökország közötti menekültügyi egyezményt is.

A kancellár szerint szükség van az uniós menekültügyi rendszer reformjára ahhoz, hogy az európai közösség egységes és megfelelő választ tudjon adni erre a kihívásra, ezért komoly erőfeszítéseket tesz a Dublin III-ként emlegetett jogszabály érdekében.

Tegnap Merkel Berlinben a biztonsági szervek közös terrorelhárító központjában (GTAZ) tett látogatása után úgy nyilatkozott, hogy feszült a biztonsági helyzet Németországban, de a hatóságok kiválóan együttműködnek és mindent megtesznek a veszélyek elhárításáért. Az intézmény összehangolja a negyven szövetségi és tartományi biztonsági, terrorelhárítási szerv munkáját.

A fenyegetettség emelkedését jelzi, hogy amint maga a kancellár is elmondta, utoljára 2007-ben járt a GTAZ központban. Hivatalos álláspont szerint Németországban évek óta nagy a terrorveszély, de csak elméleti fenyegetettségről van szó, nincsenek konkrét merénylet előkészítésére utaló adatok.

A Demokratikus Koalíció a költségvetés kedden benyújtott tervezetének adatait úgy értelmezi, hogy az "Orbán-rezsim" és a Fidesz számára továbbra sem az ország érdekei fontosak.