vár;Orbán;teraszok;

Ez még nem az az igazi Vár-béli, a kormányfő még tavaly a Siemens képzési központ átadásra váró épületének erkélyén élvezte a tá

- Orbánnak kell a panoráma

Senki nem tudja pontosan, mi épül és mennyiért a Budai Vár karmelita kolostorában, noha az építkezés közpénzből és elvileg közcéllal zajlik. Orbán Viktor miniszterelnök és Lázár János kancelláriaminiszter irodái nagyobb helyet kapnak a Várban, mint amekkora az Országház területe, ha elkészül a Sándor-palota melletti egykori karmelita kolostor felújítása és a szomszédságában álló üres telek beépítése.

Ráadásul a kormány már a hivatalos papírok pontosságára sem ad, hogy Orbán jövőre, még a választási hajrá előtt beköltözhessen a számára kialakított épületbe. Vélhetően ezért hallgatták el az UNESCO magyar irodájához beadott engedélykérelemben is a világörökségi védelem alatt álló kolostorépület megtoldását egy hosszú és keskeny erkéllyel, ahová majd meginvitálhatja nemzetközi tárgyalópartnereit egy panorámafotózásra. Az RTL Klub tudta meg, hogy a kérés csak az épület felújítására vonatkozott, abban meg sem említették az új erkély tervét. Ugyanakkor a fővárosi kormányhivatal szerint jogerős építési engedély alapján indultak meg a munkák.

Nem lehet kizárni, hogy a kormányzati füllentés valójában Habony Árpádnak köszönhető, aki a Miniszterelnökség várba való költöztetésének ötletgazdája. A környék hangulatába Orbán nem hivatalos főtanácsadója akkor szeretett bele, amikor 2001-től - egy feltételezett érettségivel és nulla régészeti vagy művészettörténeti ismerettel a tarsolyában - a fideszes Cselovszki Zoltán elnöki tanácsadójaként a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) szintén a Várban lévő irodájában dolgozott. Ebben a minőségében ugyanis már bábáskodott a Sándor-palota felújítási munkálataiban is.

Az utóbbi napokban nagy vihart kavart új teraszt ugyanakkor a karmelita kolostort miniszterelnökséggé átalakító építész, Zoboki Gábor találta ki és tervezte meg. Korábban az ő tervei alapján épült fel a Művészetek Palotája (MÜPA), de elindult a Liget projekt pályázatán is, bár onnan kizárták, mert a Nemzeti Galériát nem a Városligetbe, hanem a Szent György tér nyugati, beépítetlen oldalára álmodta meg. Cserében viszont a Zoboki-Demeter és Társai Építésziroda Kft. elnyerte a Kormányzati Negyed megbízását. Az erkély tervét azzal indokolta, hogy az feloldja az egykori kolostor monoton keleti homlokzatát, illeszkedik a környező ingatlanokhoz, amelyeken szintén van dunai panorámás terasz. Szerinte az utólagos hozzáépítés sem szentségtörés, hiszen Ybl Miklós is később tervezte hozzá a Sándor-palotához az Áder János által oly kedvelt kiugrót. Az építész azt is bejelentette, hogy az új erkélyt kőből építik meg, hogy az bármikor elbontható legyen, ha később valaki mégis vissza akarja állítani a mostani állapotot.

Most és korábban is már több szakember felemelte hangját a budai Vár kormányzati célú "hasznosítása" ellen. A KÖH élén a baloldali kormányok alatt öt évig dolgozó Varga Kálmán a Népszabadságnak a megkezdett építkezést szakmailag aggályosnak nevezte. A Vár turisztikai és kulturális funkciói miatt elutasította a kormányzati terveket a Magyar Urbanisztikai Társaság is, a Kortárs Építészeti Központ alapítvány (KÉK) pedig attól tart, hogy az új hivatalok megjelenése eddig nyitott tereket zár el a nagyközönség elől. Az Együtt - a Korszakváltók Pártja közérdekű adatigénylés keretében próbálja megszerezni a terveket, mert a kormány 2014-ben kiemelt projektté nyilvánította a Miniszterelnökség várba költöztetését, így azóta egyetlen ezzel kapcsolatos dokumentum sem nyilvános. A párt csak ennek az egy épületnek az átalakítását és a Miniszterelnökség átköltöztetését 15 milliárd forintra becsüli.

Tiltakozó futás a Várba
A Demokratikus Koalíció (DK) "Vesszen a zsarnok" feliratú pólós aktivistái tegnap Felcsútról a budai Várba tartottak maratonfutást, Orbán Viktor költözési tervei ellen tiltakozva. Varju László, a párt alelnöke a Dísz téren pártja zászlaját kitűzte az építkezés kerítésére, majd a rendőrség kérésére levette onnan.



Miközben a Vs.hu váratlanul eltűnt a legnagyobb hazai hírgyűjtő portál kínálatából, a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak költései egész hétvégén botrányról botrányt halmoztak. Kiderült ugyanis: Garancsi István és Mészáros Lőrinc cégeinek, Matolcsy György rokonságának is jutott a jegybank alapítványainak pénzszórásából, melynek dokumentációját péntek este hozták nyilvánosságra. Az ellenzéki pártok szerint tarthatatlan a gyakorlat, a DK és az Együtt ezért feljelentést tesznek hűtlen kezelés miatt.