ENSZ;klímakonferencia;

Fotó: Spencer Platt/Getty Images

- Aláírták New Yorkban a klímaegyezményt

Az ENSZ székházában, New Yorkban írták alá tegnap ünnepélyes keretek között a tavaly decemberi párizsi klímakonferencián elfogadott egyezményt. Ez az első lépés azon az úton, amely a szakértők szerint történelmi jelentőségű megállapodás életbe lépése felé vezet.

Párizsban összesen 195 ország küldöttsége bólintott rá a károsanyag-kibocsátás mérséklésére, azzal a céllal, hogy lassíthatóvá váljon a légkör egyre súlyosabb természeti katasztrófákat okozó felmelegedése.

Az előző hasonló klímamegállapodás Kiotóban született 1997-ben. Ott csak a világ vezető hatalmai tanácskoztak, és vállalták, hogy csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátását. Annak a paktumnak a hatályossá válása nyolc évbe telt, éppen ezért szakértők gyorsítanák a párizsi egyezmény életbeléptetési folyamatát. Ahhoz, hogy hatályba lépjen, a megállapodást jóváhagyó országok legalább 55 százalékának aláírása szükséges.

A tegnapi ceremónián Ban Ki Mun is azt hangsúlyozta, hogy történelmi pillanatról van szó. „Soha korábban nemzetközi egyezményt nem írt alá egyetlen nap alatt ilyen sok ország” – mondta az ENSZ főtitkár. Tegnap ugyanis 171 ország állam vagy kormányfője írta alá a klímaegyezményt. Magyarországot Áder János államfő képviselte.

Miközben Mahmúd Abbász palesztin elnök Európában próbált támogatókat találni a palesztin állam ügyéhez, addig a Gázát uraló terrorszervezet, a Hamász otthon vállalta a felelősséget a hét eleji jeruzsálemi buszmerényletért. De Benjamin Netanjahu miniszterelnök is tett azért, hogy elbizonytalanítsa Izrael támogatóit. Netanjahu újabb támadási felületet adott, immár a Golán-fennsík kapcsán.