ENSZ;drogstratégia;

- Globális drogstratégia: nincs áttörés

Áttörés nélkül zárult az ENSZ-közgyűlésnek a nemzetközi kábítószerpolitikával foglalkozó háromnapos rendkívüli ülésszaka (UNGASS). A tagállamok ismételten megerősítették, hogy súlyos, globális problémáról van szó, s humánusabb, az emberi jogokat tiszteletben tartó, közegészségügyi irányultságú megközelítés szükséges a megoldására.

A 2011-ben, 22 vezető politikus, értelmiségi részvételével a kábítószerellenes harc előmozdítására megalakult bizottság máris bírálja a világszervezetben elfogadott kábítószerügyi keretegyezményt. „A folyamat kezdettől végzetesen elhibázott volt” – mondta a brit milliárdos, Richard Branson, a Virgin vállalatcsoport vezetője, aki három volt államfő és egy vezető AIDS-kutató részvételével tartott sajtóértekezletet.

A világszervezet fórumán elfogadták az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala által elfogadott jelentést, amely azonban számos résztvevő véleménye szerint nem koncentrál kellőképpen az új kihívásokra és veszélyekre. Margaret Chan, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója a vitában elmondta, világszerte 27 millió ember szenved a droghasználat miatti egészségügyi problémáktól, s évente 400 ezren veszítik életüket. Chan is hangsúlyozta a droghasználat dekriminalizálásának, a közegészségügyi megközelítés erősítésének fontosságát. A vita rávilágított a tagállamok hozzáállásában lévő hatalmas különbségekre, míg számos állam a legalizálás irányába mozdult el, vannak olyan országok, ahol drogbűntényekért halálbüntetést is kiszabhatnak. A következő globális tanácskozást 2019-ben tartják.

A rendkívüli ülésszak összehívását elsősorban a latin-amerikai államok szorgalmazták, amelyek az 1961-es kábítószer-konvenció felülvizsgálatát szerették volna. A volt brazil, kolumbiai és mexikói elnök a Los Angeles Times számára írt vezércikkben sürgette, hogy vessenek véget a kudarcot vallott „drogellenes háborúnak”. A mexikói elnök épp az ENSZ-tanácskozás zárónapján jelentette be, hogy dekrimizalizálják a személyes célú marihuana-használatot, 28 gramm felső határig. Korábban öt gramm alatti kábítószerbirtoklást nem büntettek.

Miközben Mahmúd Abbász palesztin elnök Európában próbált támogatókat találni a palesztin állam ügyéhez, addig a Gázát uraló terrorszervezet, a Hamász otthon vállalta a felelősséget a hét eleji jeruzsálemi buszmerényletért. De Benjamin Netanjahu miniszterelnök is tett azért, hogy elbizonytalanítsa Izrael támogatóit. Netanjahu újabb támadási felületet adott, immár a Golán-fennsík kapcsán.