költségvetés;Varga Mihály;gazdagságpolitika;

Varga Mihály gazdasági miniszter Szalay Ferenccel (balra), Szolnok polgármesterével éppen üzemcsarnokot avat FOTÓ: MTI/MÉSZÁROS

- Hibás az adópolitika

Nem mondott le a kormány az egy számjegyű személyi jövedelemadó (szja) bevezetéséről, de távolabbra tolja. Az általános forgalmi adó (áfa) csökkentési program viszont jó időre leállhat.

Jövőre csak a gazdaság fehéredéséből 600 milliárd forintos többlet bevételhez juthat a költségvetés, a gazdasági növekedés pedig elérheti a 3 százalékot is - legalábbis Varga Mihály gazdasági miniszter nyilatkozata szerint, amelyet a Figyelőnek adott. Még sincs meg a fedezete az áfa általános csökkentésének és az szja egy számjegyűre zsugorításának. A miniszterelnök ugyan tavaly még nullás jövedelemadó kulcsról is vizionált, de Varga akkor óvatosan a ciklus végére, 2018-ra prognosztizálta az egy számjegyű szja-t, ma már azonban inkább 2020-at tartja reálisabbnak.

Varga arról is beszélt, hogy nem mondtak le a Paks II., a Liget Projekt és a stadion építési programról. Orbán Viktor és több minisztérium Várba emelésnek és a kulturális intézmények költöztetésének 200 milliárd forintra becsült költségéről diszkréten hallgatott a gazdasági tárca vezetője. A fogyasztási típusú adók csökkentésére azonban nem lát lehetőséget a miniszter.

A kormány gazdaság és -fiskális politikája úgy rossz, ahogy van - formált a Népszavának sommás véleményt Róna Péter közgazdász. A 27 százalékos áfa aránytalanul nagyobb mértékben sújtja az alacsony jövedelműeket, mint a tehetőseket. Az egykulcsos adó is a gazdagok javát szolgálja, hiszen ők aránytalanul keveset adóznak a kis jövedelműekhez képest. A háztartások 60 százaléka tartozik a szegény kategóriába, ez korlátozza a fizetőképes keresletet, emiatt a honi gazdaság zsugorodik. Ráadásul a különböző adókedvezmények, stratégiai megállapodások miatt a nagy multi cégek arányaiban jóval kisebb közterhet viselnek, mint a magyar vállalkozások. A közgazdász szerint a szavakban a multikat üldöző Orbán kormányok szolgálják ki leginkább a külföldi cégeket. A nagyobb terheket a hazai vállalkozások, a mezőgazdaság és a háztartások viselik. Összességében legalább 30 százalékkal kellene csökkenteni adóterheiket és a kieső költségvetési bevételeket a multik adójának emelésével lehetne pótolni.

Nehéz megbecsülni, hogy a gazdaság kifehérítésből mekkora bevételtöbblet keletkezik, mert attól is függ, milyen intézkedéseket hoz a kormány és arra hogyan reagálnak az emberek - jegyezte meg lapunknak Mellár Tamás közgazdász. A szakember koncepcionálisan is hibásnak tartotta a kormány adófilozófiáját az egykulcsos adórendszer és a fogyasztás terhelésének erőltetésével az szja csökkentésnek szándékával. A közgazdász a progresszív jövedelemadó visszaállítását javasolta, mert így lehetne a jövedelemkülönbségeket és arányokat mérsékelni. Az élőmunka terheit kellene csökkenteni és nem a jövedelemadókat és bizonyos vagyoni szint fölött nem kellene visszariadni a vagyonadó bevezetésétől sem - vélte Mellár Tamás. Ezt bizonyos földbirtok nagyság fölött is progresszív módon alkalmazni kellene.

Az egykulcsos szja gazdaságilag irracionális, szociálisan pedig immorális - jegyezte meg a Népszavának Inotai András közgazdász. Normális demokratikus országokban a közteherviselés azt jelenti, hogy a gazdagabbak többet fizetnek a közös kasszába, a szegények kevesebbet, vagy éppen nem is fizetnek adót. A náluk maradó pénzt viszont fogyasztásra költik. Ez jelentős áfabevételt hoz a költségvetésnek, növekszik a kereslet, ami új munkahelyeket teremt. Ugyancsak ésszerűtlen a rezsicsökkentés, vagy a differenciálás nélküli nyugdíjemelés, és szembemegy a minimális európai szolidaritással - tette hozzá Inotai András.

A közgazdász is úgy vélte, legalább 2-3 sávos adókulcsra lenne szükség, ami többletbevételt is jelentene a költségvetésnek, ami fedezné az áfacsökkentésből adódó kiesést. Ráadásul a gazdaság kifehérítésének is egyik eszköze lehetne a több kulcsos adórendszer.

Az áfarendszert csak komplexen lehetne módosítani, abba nem lehet lobbiérdekek alapján belenyúlni, mert végül kártyavárként összeomlik. Az adórendszernek átláthatónak kell lennie, ugyanis minél több a kivétel annál több lehetőséget ad a korrupcióra - említette Inotai András.

A Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál rendkívül gazdag programjában szerepel Szegvári Katalin új könyvének bemutatója is. Az esemény holnap délután lesz a Millenárison. A Napvilág Kiadó gondozásában megjelent kötetben az egykori népszerű tévés 12 fiatalabb és egy vele egyidős kollégáját mutatja be. A portrék a velük készített interjúkból állnak össze.