A demokrata és a republikánus elnökaspiráns számára egyaránt kulcsfontosságú volt a győzelem, mivel az előző fordulókban mindketten botladoztak. Bár sem a demokratáknál, sem a republikánusoknál nem dőlt el véglegesen a verseny, nagy valószínűséggel Clinton és Trump lesz a két elnökjelölt, akik megmérkőznek novemberben.
FOTÓ: Getty Images
„A demokrata elnökjelöltségért folyó harc a célegyenesbe érkezett, s látótávolságba került a győzelem” – mondta beszédében Hillary Clinton, aki választott szűkebb pátriájában, ahol nyolc évig szenátor volt, a voksok 58 százalékát szerezte meg. Vetélytársa, Bernie Sanders számításai nem váltak be, a brooklyni születésű, vermonti szenátor, aki nagy tömegek előtt tartott kampánygyűléseket, a szavazatok 42 százalékát érte el. Mivel azonban a demokratáknál szavazatarányosan osztják el a delegátusokat, Sanders is növelni tudta küldötteinek számát, s várhatóan továbbra is versenyben marad. A szenátor annak ellenére sem tudta Clintont megelőzni, hogy jóval nagyobb összegeket költött New York államban kampányhirdetésekre. Sanders beszédében azt ismételgette, hogy Hillary Clintonnak minden oka megvan az idegességre, valójában azonban a Clinton-kampány már az őszi második menetre koncentrál. Clinton az exitpoll-felmérések alapján az afrikai-amerikai szavazatok 75 százalékát, a spanyol-ajkú kisebbség voksainak 63 százalékát megszerezte, a 45 év feletti korcsoportban 65-35 arányban verte Sanderst, a 65 év feletti korosztálynak pedig 72 százaléka a volt First Ladyre szavazott.
Sanders fölénye továbbra is elsöprő a 18-24 éves korosztályban, 82 százalékban rá szavaztak, s csak 18 százalék Clintonra. Sajnálatos módon ez a korosztály a legmegbízhatatlanabb, csekély arányban megy el ténylegesen voksolni az elnökválasztáson.
Donald Trump a republikánus előválasztáson a voksok 60 százalékát söpörte be, s nagy valószínűséggel a New York államban elnyerhető 95 küldött döntő többségét sikerült megszereznie. John Kasich lett a második, Ted Cruz a harmadik, de már egyiküknek sincs esélye, hogy Trumpot leelőzve a republikánus jelöltséghez elegendő küldöttet szerezzen. „Nincs itt már semmiféle verseny” – diadalmaskodott Trump, aki utalt a republikánus pártelit „mesterkedéseire”, hogy elvegyék tőle a jelöltséget. „Igazán szép szavazatokkal elnyerni a delegátusokat” – jegyezte meg, emlékeztetve arra, hogy Colorado államban nem is voksoltak, s a pártelit Ted Cruz szenátornak adományozta az elnyerhető szavazatokat.
A következő előválasztások jórészt olyan államokban lesznek, ahol a felmérések szerint szintén Trump vezet, Pennsylvaniában 46, Marylandben 41, majd az előválasztási szezon utolsó állomásán, Kaliforniában 40 százalékkal áll az élen. A milliárdos szeretné elkerülni, hogy az elnökjelölő konvención kelljen megküzdenie az elnökjelöltségért.