Az elnökasszonyt kevesebb mint másfél éve választották meg második hivatali időre, de a kormányzó Munkáspárt (PT) vezetői szerint az ellenzék nem tudott belenyugodni a vereségbe, s az alkotmányos vádemeléssel valójában „puccsot” hajt végre, célja a baloldali elnök eltávolítása a hatalomból. Rousseffet azzal vádolják, hogy a 2014-es kampányban kormányzata meghamisította az adatokat, hogy leplezze a gazdaság tényleges helyzetét.
A Folha de Sao Paulo című lap számára készült friss felmérés szerint a brazil közvélemény 60 százaléka támogatja az impeachment megindítását.
Brazíliában már nem először vetik be ezt az eszközt, 24 éve Fernando Collor de Mello elnököt távolították el alkotmányos vádemelés nyomán a hatalomból. Ha a képviselőházban kétharmados többséggel megvonják a bizalmat az államfőtől, a szenátusban már egyszerű többség is elegendő ahhoz, hogy meginduljon a per Rousseff ellen. Az államfő Facebook-oldalára feltett videóüzenetben hangoztatta ártatlanságát.
Az impeachment eljárást Michel Temer alelnök, és Eduardo Cunha házelnök egyaránt szorgalmazta. Kettejük közül kerülhet ki az ideiglenes államfő. A dolog szépséghibája, hogy mindkettőjük ellen vizsgálat folyik korrupciós ügyekben, súlyosabb bűnökkel vádolják őket, mind a második hivatali idejét töltő köztársasági elnököt. Dilma Rousseff azonban hiába fellebbezett, a legfelsőbb bíróság nem találta alkotmányellenesnek az impeachment eljárás megindítását.