Kuba;fiatalítás;

- Reformokra készül Havanna?

Fiatalítás, s ezzel együttjáró személycserék sora várható a Kubai Kommunista Párt tegnap kezdődött pártkonferenciáján. A karibi szigetországnak meg kell kezdenie a felkészülést a Castro-korszak utáni időszakra, Raúl Castro ugyanis már nem készül újraindulni a 2018-ban esedékes, következő elnökválasztáson.

A kubai elnök, a minisztertanács hét alelnöke közül öt, illetve a Politikai Bizottság 14 tagja közül jelenleg kilenc katona, emlékeztetett a tanácskozás előestéjén a madridi El País című lap. A várakozások szerint ez a helyzet nem is változik, a katonai vezetés tehát megőrzi kulcspozícióit Havannában.

Jelentős például Raúl Castro fiának a befolyása, Alejandro Castro Espín ezredes a titkosszolgálatok tevékenységét felügyeli, koordinál a fegyveres erők, a különböző ügynökségek, illetve a belügyminisztérium között. A tanácskozáson várhatóan újabb veterán pártvezetőket menesztenek, a 86 éves José Ramón Machado és a 85 éves Ramiro Valdés is leköszönhet. A 85 éves Raúl Castro 2018-ban készül átadni a stafétabotot, s legesélyesebb utódjelöltjének az 55 éves volt oktatási minisztert, első elnökhelyettest, Miguel Díaz-Canelt tartják.

Washington arra számít, hogy a pártkonferencián gazdasági-politikai reformokat vezetnek be. Raúl Castro ugyanakkor nyitóbeszédében hangsúlyozta: bár az utóbbi időben jelentősen megnőtt a kis- és középvállalkozás száma, Kubában nem a kapitalizmus restaurációja zajlik. Havannában ennek ellenére azt várják, hogy a jövőben növelik a piaci folyamatok jelentőségét, s több lehetőséget kapnak a „sajátszámlás”-nak nevezett magánvállalkozók.

Az amerikai-kubai kapcsolatok helyreállításakor a havannai vezetés azt ígérte, módosítják a választási törvényt, s további demokratizálást kezdeményeznek. A The New York Times a pártkonferencia elé írt vezércikkében hangsúlyozta: „Ha nem gyorsítják fel a reformfolyamatot, a kubai fiatalok exodusát nem fogják tudni megállítani, s ez is egyfajta népszavazással ér fel.”

Bernie Sanders demokrata elnökaspiránst szombaton reggel rövid audiencián fogadta Ferenc pápa. A vermonti szenátor 35 közgazdásszal, akadémikussal, egyházi vezetővel és politikussal együtt vett részt egy konferencián, amelyet II. János Pál pápa 1991-ben kiadott, „Centesimus Annus” című szociális kérdésekkel foglalkozó enciklikájának szenteltek.