;

Jacenyuk;ukrán kormány;Volodomir Hrojszman;

- Nehéz feladat előtt az új ukrán kormány

Többnapos halasztással ugyan, de tegnap megszavazta az ukrán parlament Arszenyij Jacenyuk kormányfő lemondását és kinevezte utódját, a korábbi házelnök, Volodomir Hrojszman személyében.

A 38 éves politikus Ukrajna történetének legfiatalabb miniszterelnöke. Helyzete azonban nem könnyű, a gazdasági válsággal és a kelet-ukrajnai szeparatizmussal küszködő ország egyben politikai hitelességi válsággal is küszködik, a lakosság bizalma megingott a demokratikus intézményekben és politikai pártokban egyaránt. Az új kétpárti – a Porosenko Blokk és a Jacenyuk vezette Népi Front – koalíciója törékeny, a kormányzat mögött nincs stabil többség a Nyugat által elvárt reformok végrehajtására. A két pártnak sikerült ugyan négy független képviselőt megnyernie, hogy a minimális többséget biztosítsák, de az új kormány megszavazása is ennek törékenységére mutatott rá. Hrojszman és kabinetje 257 igen szavazatot kapott ugyan a 450 fős parlamentben, de a koalíció részéről csupán 206 támogató voks érkezett a 226 helyett. Igaz, csak ötvenen szavaztak a kabinet ellen.

A miniszterelnök mindenesetre bizakodó, üdvözlő beszédében azt ígérte, megmutatja, hogyan kell vezetni egy országot, mert mint mondta, 24 év alatt elődei közül ez senkinek sem sikerült. Az eurointegrációs politika folytatását ígérte, és a polgári társadalom megerősítését. Ám egyik feladat sem ígérkezik könnyűnek, tekintettel a lakossági elégedetlenségre, illetve az Ukrajna uniós közeledését elutasító április 6-i holland népszavazásra.

Úgyszintén nem lesz könnyű teljesítenie azt a vállalását sem, hogy harcolni fog a korrupció ellen, hiszen az ukrán társadalom egyik legnagyobb, évtizedek óta nyilvánvaló problémájáról van szó. A Panama offshore botrány egyik érintettje épp az ukrán államfő, Petro Porosenko. Hrojszman ígérete szerint azonban kormánya nulla toleranciát fog tanúsítani a korrupció elleni harcban.

Londoni pénzügyi elemzők szerint Közép- és Kelet-Európa EU-gazdaságai nem sínylenék meg túlságosan, ha a júniusra kiírt népszavazás eredményeként Nagy-Britannia távozna az Európai Unióból.