egészségügy;DK;beszerzések;uniós vizsgálat;

- Gyanús egészségügyi beszerzések

A Demokratikus Koalíció az Európai Uniót kéri fel azon egészségügyi beszerzések vizsgálatára, amelyek ügyében a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) kartellgyanú miatt versenyfelügyeleti eljárást indított több egészségügyi cég ellen.

Varjú László, a párt alelnöke szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az egyes, főleg röntgengépek beszerzésére kiírt pályázatokon jellemzően csak egy cég indult és a kiírásokat általában közvetítő cégek és nem a gyártók nyerték el. A 25 eljárás összességében nettó kilencmilliárd forintról szól, de a DK által megszerzett információk alapján jelentős volt a túlárazás, mert a beszerzések értéke körülbelül 4-4,5 milliárd forint - emelte ki.

A kormány már nem csak az oktatásból, hanem az egészségügyből is kilopja a pénzt. Az európai hatóságoknak kell kivizsgálniuk, hogy mennyi egészségügyre szánt pénz tűnt el fideszes zsebekben - jelentette ki a DK-s politikus, aki kérdéssel fordul Lázár János Miniszterelnökséget vezető és Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszterekhez, arra várva választ, mi indokolta, hogy kiírásonként "egyetlen pályázóval foglalkoztak" és nem biztosítottak lehetőséget arra, hogy "nyílt versenyben lehessen a beszállítást elvégezni". A két minisztertől azt is elvárják, hogy hozzák nyilvánosságra azt a listát is, hogy mely kórházak mely cégekkel kötöttek szerződést. A DK szerint az ügy túlmutat a kartellgyanún, ezért a hatóságoknak a korrupció gyanúját is vizsgálniuk kell.

Az utóbbi napokban kiszivárgó információk alapján egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy együttműködés alakult ki kórházak, kórházi vezetők, szállítók és közbenső cégek között - ezt kérdésre válaszolva mondta a politikus. Azokra a kérdésekre pedig, hogy az ügyhöz hogyan kapcsolódhatnak az általa említett tárcák, illetve a Fidesz, azt felelte: szerinte amennyiben Lázár János nyilvánosságra hozza az általuk kért szerződéseket, akkor azok alapján be lehet majd mutatni az egyértelmű túlárazottságot. Hozzátette, azt is vélelmezi, hogy a közreműködő cégek Fidesz-közeli vállalkozások is lehetnek.

A Párbeszéd Magyarországért valódi szakmai és társadalmi párbeszédet vár a főváros közlekedési rendszerének fejlesztéséhez - írja közleményében Karácsony Gergely, a PM társelnöke, Zugló polgármestere.