;

Szíria;Bassár el-Aszad;parlamenti választás;

- Választás Szíriában

Parlamenti választást rendeznek ma Szíriában. A voksolást Bassar el-Aszad elnök rendelte el és szinte egybeesik a genfi béketárgyalások április 15-i újrafelvételével. Hogy mi a célja ezzel az államfőnek, nem titok, azt kívánja demonstrálni a zöld asztalnál, hogy a szír lakosság zöme őt és rezsimjét támogatja.

Tény, hogy a jelenlegi parlament mandátuma májusban lejár, hiszen legutóbb 2012-ben rendeztek parlamenti választásokat. A négy évvel korábbi választás volt az első többpárti voksolás Szíria történetében. Aszad kormánypártja, a Bath fölényesen meg is nyerte, ám a nyugat és több térségbeli ország sem ismerte el annak eredményét, mint ahogy a 2014-es Aszad által ugyancsak fölényesen megnyert elnökválasztásét sem. Az ellenzék bohózatnak nevezte, s kérdéses, mi lesz a mai voksolás sorsa is.

Tény, hogy Aszad mindent megpróbál a túlélés érdekében. Március végén egy, a RIA Novosti orosz hírügynökségnek adott nagyinterjúban már jelezte, kész egy nemzeti egységkormány létrehozására, amelyben helyet kaphatnának a rezsim képviselői mellett az ellenzékiek és függetlenek is. Arról beszélt, hogy pár hét alatt elkészülhet az új alkotmánytervezet, amely a konfliktus lezárásának első lépését jelentené, és megteremtené az egységkormány létrehozásának alapját. A Genfben tárgyaló ellenzéki csoportok azonnal jelezték, számukra csak a teljes politikai átmenet elfogadható, amelyben Aszadnak semmilyen vezető szerepet nem szánnak.

Ezt követően látott napvilágot az az ENSZ diplomatákra hivatkozó médiainformáció, miszerint Washington és Moszkva megegyezett Aszad eltávolításáról. (Ez a kérdés a szíriai rendezés egyik sarkalatos pontja, a két „nagy” álláspontja egymásnak ellentmondó e kérdésben. ) A Fehér Ház szóvivője is jelezte, Washington ugyancsak elképzelhetetlennek tartja, hogy a jelenlegi elnök hatalomban maradjon. Moszkva cáfolta az Aszad személyéről szóló megállapodás hírét.

A mai voksoláson minden bizonnyal újra győz a szír elnök pártja, ám maga Aszad is tudja, hogy ez nem lesz elég Genfben, hiszen a polgárháborús állapotok között, az ellenzék nélkül megtartott választást hitelessége sok kívánnivalót hagy maga után. Nem véletlen, hogy tegnap a damaszkuszi kormányzat a szír közszolgálati televízióban jelentette be, kész előfeltételek nélkül asztalhoz ülni a genfi béketárgyalások pénteken kezdődő második fordulóján.

A 2011 tavasza óta tartó szíriai konfliktus eddig 270 ezer halálos áldozatot követelt, 11 millióan váltak földönfutóvá és ötmillióhoz közelít a menekültek száma.

Megkezdte tegnap teheráni tárgyalásait Matteo Renzi. Az olasz miniszterelnök az első magas rangú Európai uniós vezető politikus, aki Iránba látogat, jegyezte meg az AFP hírügynökség.