Japán;Hirosima;John Kerry;G7 csúcstalálkozó;

- Hirosima gesztusra vár

Megkezdődött tegnap Hirosimában a G7-ek külügyminisztereinek kétnapos csúcstalálkozója. Ez az első azon tíz miniszteri tárgyalássorozatból, amely a 26-27-én Japánban sorra kerülő G7 idei csúcstalálkozóját készíti elő.

A világ hét legfejlettebb ipari országát tömörítő testület az ukrán válság előtt bővített formátumban, G8-ként működött, Oroszország is részese volt.

A hirosimai csúcs azonban elsősorban azzal került a világsajtó érdeklődésének középpontjába, hogy John Kerry amerikai külügyminiszter is az 1945-ben az amerikai atomcsapás által elpusztított városba érkezett. Ő eddig a legmagasabb rangú amerikai politikus, aki a várost meglátogatta. A japán sajtót az érdekli, bocsánatot kér-e Washington az atombombákért, de Kerry erre kitérő választ adott a Csugoku Simbun című helyi lapnak adott interjúban, hangoztatva, hogy nukleáris fegyverek nélküli világra van szükség és emlékeztetett, hogy az Egyesült Államok elkötelezett a nemzetközi nukleáris leszerelés mellett.

A külügyminiszterek ma meglátogatják az 1945. augusztus 6-i, 140 ezer áldozatot követelő atomtámadás emlékművét. A nemzetközi sajtó szerint „minden szem Kerryre szegeződik”, hiszen az Egyesült Államok mindeddig nem kért bocsánatot az atomcsapásért azon alapállásának köszönhetően, hogy az a háború befejezéséhez szükséges lépés volt.

Elképzelhető, hogy Barack Obama amerikai elnök is ellátogat Hisrosimába a G7 csúcstalálkozó idején, de ezt a médiában megjelent értesülést a Fehér Ház még nem erősítette meg.

Televíziós nyilatkozatban jelentette be tegnap lemondását Arszenyij Jacenyuk. Az ukrán miniszterelnök napjai köztudottan meg voltak számlálva, annak ellenére, hogy februárban túlélte az ellene benyújtott bizalmatlansági indítványt.