Szent István Egyetem;Hadházy Ákos;

- A Szent István Egyetem jogi lépésekkel fenyegeti Hadházyt

Az egyetem szerint az LMP-s politikus valótlan információkat hozott nyilvánosságra az intézmény Békés megyei képzéseinek fejlesztési projektjeiről, azok ellenőrizetlen és nem hiteles forrásból származnak, és rontják az egyetem hitelét.

A párt "antikorrupciós szakszóvivője" csütörtökön lemondásra szólította fel a felsőoktatásért felelős államtitkárt, mondván, tudtával vagy tudta nélkül, de számos vidéki egyetemen "csalták el" az uniós forrásokat "álprojektekkel, áltanulmányokkal". Hadházy Ákos, aki néhány hete dunántúli egyetemek hasonló eseteire hívta fel a figyelmet, most a Szent István Egyetem Békés megyei campusainak pénzkifizetéseit hozta fel példaként arra: nem kivétel, hanem szabály, hogy az uniós forrásokat a felsőoktatásban sem a megfelelő célra használják, hanem "pénzkifolyatásra".

Külsős cégek írták a tanulmányokat
A Szent István Egyetem Békés megyében működő Gazdasági, Agrár- és Egészségtudományi Karára tavaly 1,5 milliárd forintnyi fejlesztési forrás került, amely a rektor szerint erősíti Békés megye gazdasági életét, és növeli a versenyképességet. Az LMP antikorrupciós szóvivője szerint azonban az elnyert pénzből szinte semmi sem került a térség gazdasági szereplőihez, és sok esetben érdemi gazdaságfejlesztésről sem lehet beszélni. Hadházy szerint az összes támogatás közel negyven százalékát az egyetem alkalmazottainak bérkiegészítésére költötték, illetve 500 millió forintnál is többet fordítottak arra, hogy külsős cégeket bízzanak meg tanulmányírással. (Index)

A Szent István Egyetem közleményében azt írta: Hadházy Ákos a forrásfelhasználást kifogásolta, ám a pályázati felhívások annak céljára, módjára és arányára részletesen kitérnek, amit az intézmény "maradéktalanul figyelembe vett". A beszerzett szolgáltatások a politikus állításaival ellentétben nemcsak tanulmányok készítésére irányultak, hanem a többi között e-learning tananyag kidolgozására, informatikai fejlesztésekre, továbbképzésekre, lektorálásra, valamint külső szakértők bevonására.

Szerintük Hadházy Ákos a projektekről anélkül nyilatkozott, hogy megkereste volna az egyetemet, állítása szerint "belső embertől" kapott információkat. Így olyan értesüléseket osztott meg a közvéleménnyel, amelyek valóságtartalmáról nem bizonyosodott meg, rossz színben tüntetve fel a projekt eredményeit. A politikus két olyan "kiszivárogtatott" dokumentumra hivatkozva fogalmaz meg állításokat, amelyek közül az egyik csupán munkaanyag, a másik pedig nem tanulmány, hanem annak csak koncepciója.  - áll a közleményben. Jelezték azt is:  az egyetem vizsgálja a további jogi lépések lehetőségét jó hírnevének megőrzése érdekében.

Évi kétmilliárd forintot meghaladó összegből működik a Matolcsy-gárda, azaz az MNB elnökének magánhadserege. Amint azt a Népszava elsőként közölte: személyes testőrséget működtet a jegybank az elnök, és az alelnökök védelmére. Harangozó Tamás szocialista képviselő szerette volna megvizsgálni e civil biztonsági szolgálat működését, de a vezérigazgató – rendőr alezredes – megtagadta az együttműködést a parlamenti szakbizottság alelnökével.