Gyorsan reagált a kormányzat a tejtermelők hétfői látványos, szó szerint teheneket is megmozgató tüntetésére. Akciócsoportot hozhatnak létre a hatóságok annak érdekében, hogy határozottabban lépjenek fel a tejpiaci áfacsalókkal szemben. A tejkommandó egyebek mellett az áru eredetét, nyomon követhetőségét, minőségét vizsgálja majd.
Biztatónak nevezete a Népszavának az akciócsoport létrehozását László Róbert tejtermelő, a Tej Szakmaközi Szervezet és Termék Tanács demonstrációs bizottságának tagja. Az agrármérnök végzettségű, 300 tehenet gondozó gazda azonban ezt nem tartja kielégítőnek. Azt várták, hogy a földművelésügyi miniszter a kiskereskedelmi láncokkal tárgyalva eléri, hogy a hazai termékek prioritást élvezzenek a polcokon, de ezt nem sikerült elérnie.
Az igazi megoldás az áfa 5 százalékra csökkentése jelentené, annál is inkább, mert a legnagyobb élelmiszer-kereskedelmi láncok ígérete tettek arra, hogy nem nyelik le a 13 százalékos áfa csökkentést. A kormány ugyan azt ígérte, az év második felétől már lefaragják legalább a nyers tej áfáját, de ebből a jelek szerint már nem lesz semmi.
Tavaly László Róberttől még több mint 81 forintért vette át a tejet a feldolgozó és erre kapott kilónként 18 forintos támogatást, így "csak" 5-6 forintos vesztesége volt tejen kilónként.
Idén márciusban már csak átlagosan 60 forint a tej kilónkénti felvásárlási ára. Ezzel az uniós országok között az utolsó helyek egyikén van Magyarország. László Róbert egy kiló tejet 56 forint értékű takarmányból állít elő, vagyis 4 forintba kellene beleférnie az amortizációnak, a munkaerő, az energia költségnek. Az alacsony önköltség ellenére sem versenyképesek itthon a hazai termelők a régióban is kiemelkedően magas áfa és az emiatt virágzó fekete kereskedelem miatt.
Az idén félévre ígért áfacsökkentés helyett maradt a bizonytalanság és a tejágazat várakozása, hogy legalább 2017. januárjától a folyó tejek áfáját 5 százalékra mérséklik - nyilatkozta lapunknak Istvánfalvi Miklós, a terméktanács társelnöke, a termelők képviselője a szervezetben. Ha ezt végre meglépné a kormány, akkor például az 1,5 százalékos UHT tejeknél jelentős mértékben visszaszorulna az áfacsalás - vélte Istvánfalvi, aki szerint a tejáfa mérséklés nagyjából 10 milliárd forintot "venne ki" a költségvetésből. A nagyobb forgalom, adó és járulékfizetés, a többlet munkahelyek azonban ezt gyorsan pótolnák.
Ha nem sikerül eredményt elérnünk, folytatódnak a demonstrációk, akár még ebben a hónapban - figyelmeztetett a terméktanács társelnöke.