Az EKB kiemelte, hogy a magyar hatóságok nem kérték ki az EKB véleményét több jogi aktusról: sem a rendkívüli befektetési garancia alap létrehozásáról, sem személyes fizetésképtelenségi intézkedésekről, sem egyes devizában elszámolt fogyasztási hitelek átváltásáról. A frankfurti központi bank felhívta a figyelmet arra is, hogy már a 2014. évről szóló jelentésében is kifogásolták, hogy az MNB állami feladatokat vállalt át, de ez a helytelen gyakorlat tavaly is folytatódott.
Az EKB sem ért egyet az ingatlanvásárlásokkal, az úgymond pénzügyi ismereteket támogató, hat alapítványból álló hálózat programjaival, de a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete korábbi alkalmazottainak jegybanki átvételének módjával sem, mint ahogy kifogásolták a műalkotások és kulturális vagyontárgyak vásárlását célzó programot is. Az EKB aggodalmait 2015-ben nem oszlatták el, ezért továbbra is figyelemmel fogják kísérni, hogy mi történik az MNB-nél.
Az EKB-nél Frankfurtban "finom úriemberek" ülnek, akik udvariasan fogalmaznak - így értékelte az éves jelentés hangnemét Bodnár Zoltán. A Liberálisok gazdaságpolitikusa lapunknak elmondta, amikor aggodalomról írnak, az azt jelenti, hogy tűrhetetlennek, felszámolandónak tartják a Matolcsy György által vezetett bank jelenlegi gyakorlatát. Elítélnek minden olyan lépést, amely a jegybank alapfeladataitól eltér, márpedig az EKB által felsoroltak mind azok. Jogosan merül fel a kérdés, hogy mi következik ez után. Erről a szakember elmondta, hogy elhúzódó megbeszélésekre van kilátás az EKB és az MNB között. Amennyiben a magyar jegybanknál nem észlelnek érdemi változást, akkor az Európai Bírósághoz, illetve az Európai Bizottsághoz fordulnak, és kezdeményezik a kötelezettségszegési eljárás megindítását. Az EKB tulajdonképpen nehéz helyzetben van, mert az európai jegybankok között az MNB-hez hasonló, káros gyakorlatot folytatóra még nem akadt példa.
A jegybank a kifogásokra válaszolva azt írta, hogy szorosan együttműködik az Európai Központi Bankkal (EKB), így az érintett témákban aktív párbeszédet folytatnak annak érdekében, hogy az EKB még nyitott kérdései mielőbb tisztázásra kerüljenek."
A Világgazdaság írt arról, hogy ugyan az újságírójuk december 8-án jogerősen megnyerte az alapítványokkal szemben a közérdekű információkért indított pert, a kért adatokat másfél hónappal később sem kapta meg. Noha az alapítványok jogi képviselője elismerte, a döntés végrehajtásának nincs halasztó hatálya, arra hivatkozott, azért nem adják ki az adatokat, mert kérték a Kúriát, függessze fel az ítélet végrehajtását. Időközben a legfelső bírói testület nem adott helyet az alapítványok kérésének. Az adatok visszatartása miatt közérdekű adattal való visszaélés gyanúja miatt nyomoz az V. kerületi rendőrkapitányság az MNB alapítványai kapcsán.