2015-ben több mint negyedszázados rekord dőlt meg a halálos ítéletek végrehajtása tekintetében. 1989 óta soha nem hajtottak végre annyi halálos ítéletet, mint tavaly, 2014-hez viszonyítva is 50 százalékos volt az emelkedés. Míg 2014-ben 22, 2015-ben már 25 ország alkalmazta az ítélkezésnek ezt a végső formáját. Az Amnesty International (AI) éves jelentése szerint a növekedés túlnyomórészt Iránnak, Pakisztánnak és Szaúd-Arábiának köszönhető. Az általános helyzetet súlyosbítja, hogy a kínai adatok nem ismertek, a nagyhatalom ugyanis államtitokként kezeli a halálbüntetések kérdését.
2015-ben legalább 1634 embert végeztek ki világszerte, Kínát leszámítva, az összes kivégzés 89 százalékát pedig Iránban, Pakisztánban és Szaúd-Arábiában hajtották végre. A sorban negyedik helyen az Egyesült Államok áll. Az AI Kína tekintetében csak becsülni tud, de amint Salil Shetty, a jogvédő szervezet főtitkára a tegnapi sajtótájékoztatón elmondta, a távol-keleti országban valószínűleg emberek ezreit végzik ki évente. Ami egyben azt is jelenti, hogy valójában Kína vezeti a halálbüntetések végrehajtási rangsorát.
A dokumentált kivégzések alapján Irán áll e szomorú lista elején, ahol tavaly legalább 977 személyt végeztek ki (2014-ben 743-at). A perzsa állam ugyanakkor az egyik utolsó olyan ország, ahol fiatalkorú elítélteket is kivégeznek. 2015-ben legalább négy ilyen eset történt.
Pakisztán esete azért érdekes, mert ott 2004 végén törölték el a civilek kivégzésére vonatkozó moratóriumot, s tavaly máris rekordot döntöttek - 320 embert akasztottak fel, ami az AI által Pakisztánban valaha feljegyzett legmagasabb szám.
Szaúd-Arábiában 158 kivégzést hajtott végre, 76 százalékkal többet, mint 2014-ben. Az olajkirályság azzal is kitűnt, hogy a holttesteket esetenként nyilvánosan közszemlére tették.
Tavaly négy ország törölte el a halálbüntetést: Fidzsi, Madagaszkár, a Kongói Köztársaság és Suriname, 2016-tól pedig Mongólia is. Összességében 140 ország jogrendszere vagy gyakorlata tiltja a halálbüntetés alkalmazását. Az ENSZ-nek 193 tagállama van.