Matolcsy György;MNB;MNB-törvény;

FOTÓ: Népszava

- Matolcsy fizetését csak azért is megduplázná a Fidesz

Újra beterjeszti az Alkotmánybíróság (Ab) által elmeszelt jegybanktörvény-módosítási javaslatát a Fidesz, hogy az MNB-vezetők béremelését végre lehessen hajtani. A beterjesztést Bánki Erik, a Fidesz parlamenti frakcióvezető-helyettese közölte a Világgazdasággal.

Az elkaszált jogszabálytervezetnek volt része az MNB-vezetők béremelése is, ami ellen egyébként nem emelt kifogást az Ab. Bánki azt mondta a Világgazdaságnak, hogy a Fidesz-frakció az Ab iránymutatásainak megfelelően átdolgozza a jegybanktörvény módosítására vonatkozó javaslatot, és azt az Ab állásfoglalásának megfelelő formában terjeszti majd újra be.

Ez a lap szerint azt jelentheti, hogy az alapítványok ügye teljesen kikerül a törvénymódosító javaslatból, viszont az MNB-vezetők fizetésének, illetve a jegybanki tisztségviselők – a monetáris tanács és a felügyelőbizottság tagjai – tiszteletdíjának az emelése változatlan formában benne marad. A jegybankelnök a jelenlegi szabályok szerint a magyar bruttó átlag tízszeresét kapja, így Matolcsy havi közel 2,5 milliót visz haza. Ha az elkaszált törvénymódosítási javaslatot újra beterjesztik és elfogadják, a jegybankelnök fizetése majdnem duplájára emelkedik.

Ahogy a Népszava is beszámolt róla, a Bánki által benyújtott jogszabálytervezetet az AB két pontban is alkotmányellenesnek találta, miután Áder János köztársasági elnök előzetes normakontrollt kért a testülettől. Az Ab az ügyben kimondta, hogy az MNB közfeladatot lát el, és kizárólag közpénzzel gazdálkodik, ezért az átláthatóság és a közélet tisztasága érdekében a nyilvánosság előtt elszámolással tartozik.

Ezután Matolcsy azt javasolta a parlamentben, hogy a jegybanki alapítványok ellenőrzésébe - akár visszamenőleg is - vonják be az Állami Számvevőszéket. Az MNB-elnök egy szocialista képviselő felvetésére kijelentette: minden Pallas Athéné alapítvány minden közérdekű adatot ki fog adni. Az alapítványok pénzfelhasználásról szólva a jegybankelnök elmondta: amikor az MNB vagyonrendelésről döntött, azt feltételezte, hogy közpénzből közösségi vagyon jön létre,és az nem megy tovább a privát vagyon körébe, vagyis el kívánta választani az állami vagyont a civil vagyontól. Most eldőlt erről a vita, amikor az Alkotmánybíróság kijelentette: a közpénz jellegét nem veszítette el a közösségi vagyon felé áramló vagyon - fogalmazott április 4-én Matolcsy György.

A perbeszédekkel folytatódott szerdán a Hiszékeny Dezső szocialista parlamenti képviselő ellen folyó büntetőeljárás. Az elsőrendű vádlott szerint a vád hamis, és közönséges provokáción alapszik, de még így sem sikerült őt „lebuktatni”. Az ügyész letöltendő börtönbüntetést, a védelem bűncselekmény hiányában felmentést kért. A titkosszolgálat beépített besúgója csak tanúként szerepelt az eljárásban, őt korábban már kimentették a gyanúsítás alól.