Államosítja, központosítja a kormány a turizmust is. A Magyar Közlönyben március végén megjelentek szerint a turizmus átalakításával, a turizmussal és vendéglátással kapcsolatos állami feladatok a gazdasági minisztériumtól a fejlesztési tárcához kerülnek, a szakterület kormánybiztost kap, létrejön a Magyar Turisztikai Ügynökség. Az Ügynökség létrehozására az egységes állami turizmusszakmai, rendezvénykoordinációs, turisztikai termékfejlesztési, valamint vendéglátással kapcsolatos feladatok ellátása érdekében van szükség - állítja a hivatalos indoklás.
A szakma szereplői érthető okokból nem kívántak névvel nyilatkozni, de többen is úgy vélték, hogy a trafik, vagy a szerencsejáték ügyhöz hasonlóan a kormány újra akarja osztani a piacot és a "csókosainak" szán nagyobb szerepet és persze pénzt. A szakma háttérbe szorítása azonban hosszabb távon súlyos károkat okozhat a hazai idegenforgalmi iparnak.
A oktatás KLIK-jének csúfos bukásából, illetve az egészségügy drámai helyzetéből tanulhatna a kormány, hová vezet a központosítás, a túlzott államosítás - nyilatkozta Horváth Csaba, az MSZP fővárosi frakcióvezetője. Az ellenzéki politikus szerint Budapesten ez a folyamat már évekkel ezelőtt megindult. Ennek nyomán mára gyakorlatilag megszűnt a a fővárossal kapcsolatos turisztikai kommunikáció, promóció. A főváros idegenforgalmi cége névleg még létezik ugyan, de feladatai gyakorlatilag megszűntek, az ágazatból származó adóbevételek is szétaprózódtak - állította Horváth Csaba. A módosítással az ágazat túlszabályozottá válik és a kormány közeli érdekcsoportok tehetik rá a kezüket a turisztikai forrásokra.
Különböző oligarcha csoportok fogságába került a kormány, mert nincs nagyon más magyarázat arra, miért veszik el a gazdasági tárcától az egyébként prosperáló idegenforgalmat - vélte Schmuck Erzsébet. Az LMP országgyűlési frakcióvezető-helyettese azt is felettébb gyanúsnak találta, hogy az erre vonatkozó törvénymódosítást nem a szakminiszter, hanem Rogán Antal propagandaminiszter nyújtotta be, aki februárban egy állítólagos turisztikai egyeztetésen mások mellett Vajna András filmügyi kormánybiztossal és Orbán Ráhellel, a miniszterelnök lányával is találkozott. A megbeszélésről csak a szakmai szervezetek képviselői hiányoztak.
A döntésben szerepet játszhatott az uniós és nemzeti források leosztása is, hiszen például a konferenciák központi szervezésével Fideszhez közel álló csoportok juthatnak zsíros megrendelésekhez. Sok jelenlegi piaci szereplőt pedig kizárhatnak ezekből a lehetőségekből. A törvénymódosítás mögött megbújhat az a szándék is, hogy a kormány 2018-19-ig a 2014-2020. közötti uniós pénzügyi ciklus forrásait ki akarja osztani és a turisztikai támogatásokat számukra megbízható vállalkozó köröknek juttatná - vélik szakértők.
A rendezvényszervezés a Fidesz kommunikáció fontos eleme, amiben ráadásul nagyon sok pénz van - említette lapunknak Varjú László országgyűlési képviselő, a DK alelnöke. Az ellenzéki politikus szerint erre a szegmensre a kormány nem csak a pénz, hanem a befolyás miatt is szívesen lecsap. Az embereknek uniós és közpénzekből lehet majd ingyenes programokat rendezni a Tabántól a Várkertig és még számos helyszínig. Röviden, ingyen cirkusz lesz uniós és adófizetői pénzeken - a kormány és a Fidesz népszerűsítésére - summázta Varjú László. A politikus arra is emlékeztetett, hogy a kormány már államosította a Syma csarnokot és a Hungexpót is, ahol állami kiállításokkal lehet az embereket manipulálni. A DK alelnöke is úgy vélte, a jogszabály nyomán a szakma nélkül szervezett februári találkozó résztvevői fognak elsősorban jól járni.
Az sem lehet közömbös, hogy a felcsúti polgármester, Mészáros Lőrinc is bekapcsolódott az idegenforgalomba és a neve Orbán Ráhelével együtt felvetődött egy egerszalóki szálloda vásárlásával kapcsolatban - tette hozzá Varjú.