menekültek;Hollandia;

- Hollandiába is érkeztek szíriai menekültek

Németország és Finnország után kedden Hollandiába is érkeztek szíriai menekültek Törökországból az Európai Unió és Ankara között március közepén létrejött migrációs megegyezés értelmében - közölte a hágai igazságügyi minisztérium.

A tárca szóvivőjének tájékoztatása szerint a legális úton Hollandiába érkező szíriai menekültek első, harmincegy fős csoportja kedden délelőtt érkezett meg az országba. A csoport tagjainak menedékkérelmét még Törökországban elbírálták, és megállapították, hogy jogosultak nemzetközi védelemre. A menekülteket ideiglenesen egy befogadóállomáson helyezik el, amíg nem találnak nekik megfelelő szállást az ország területén.

A holland hatóságoknak nem volt beleszólásuk abba, hogy kiket válasszanak ki a Törökországban tartózkodó szíriai menekültek közül, ezt a döntést a török szervek és az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) munkatársai hozták meg - mondta a szóvivő. Azt egyelőre nem tudni, hogy mikor érkezik a szíriai menekültek következő csoportja Törökországból Hollandiába. Németországba harminckettő, Finnországba pedig tizenegy embert helyeztek át hétfőn Törökországból.

Az Európai Unió és Törökország között március 18-án megkötött, az Európába tartó menekültáradat megállítását célzó megállapodás értelmében az Égei-tengeren a görög szigetekre március 20. óta érkezett, a görög hatóságok által elutasított menedékkérőket és a menedékjogi kérelem benyújtásától elzárkózó illegális határátlépőket visszaküldik Törökországba. A megegyezés értelmében az EU-tagországok ezért cserében a tehermegosztás jegyében - egy egyelőre 72 ezer fős kontingens erejéig - legális úton átvesznek Törökországtól ugyanannyi szíriai menekültet, mint amennyit a görög szigetekről visszaszállítanak Törökországba.

Hétfő délután az ország történelmének legnagyobb tüntetésén 22.000 ember követelte a miniszterelnök lemondását. A vasárnap este kiszivárogtatott Panama-iratok anyagából ugyanis kiderült, hogy a feleségével összejátszva hatalmas összegeket tartott egy offshore cégben a közvélemény tudta nélkül. A tüntetők a kormány azonnali lemondását, előrehozott választásokat, sőt új alkotmányt követeltek - írja a Magyar Narancs.