Jobbik-Konzervatívok;Parlament;

- Meghekkelte a Házat a Jobbik-akció

Felborította a Jobbik az azonnali kérdések órájának megszokott menetrendjét a parlamentben tegnap. A szélsőjobboldali képviselők ugyanis összesen 50 azonnali kérdést nyújtottak be Orbán Viktor miniszterelnöknek a korrupció témájában. "A korrupció ötven árnyalata" - így kezdődik valamennyi, a parlamenti képviselőknek és tudósítóknak pedig az összeset végig kellett hallgatnia, hiszen a Házszabály szerint a levezető elnöknek akkor is fel kell olvasnia az összes kérdést, ha a megkérdezett kormánytag nincs a teremben.

Miután a kormányfő ismét nem vett részt a parlament ülésén, Lezsák Sándor alelnök felolvasta a kérdéseket, megkérdezte, megfelel-e Lázár János válaszadóként, a jobbikosok pedig ezt mind az 50 esetben visszautasították egy-egy rövid megjegyzéssel. Orbánnak viszont a soron következő harmadik ülésen kell válaszolnia a kérdésekre, ám miután egyszerre csak kettőre, feltehetően jó pár hétig el fog tartani, amíg mind az ötven sorra kerül.

Ez az akció az obstrukció egy sajátos formája volt, ugyanis válaszok nem hangoztak el, viszont jó időre megbénította az azonnali kérdések óráját. Novák Előd a Facebook-oldalán "kis áprilisi tréfának" nevezte az akciót, amit szerinte "bizonyára egy eddig példátlan obstrukciónak fog minősíteni Kövér László". Novák szerint ugyanakkor "egyrészt valójában Orbán Viktor távolmaradása lesz az ok, ha a Fidesz képviselői akciónk nyomán nem kapnak szót az azonnali kérdések közt, másrészt a Jobbik 50 érdemi kérdése (vagy legalábbis a címük) elhangozhat így a korrupcióról".

Lázár János szerint azonban a kormány mindig készen áll arra, hogy a munkáját firtató kérdésekre válaszoljon, ezt akadályozta most meg a Jobbik az akciójával. Sőt, a Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint megdöbbentő, hogy a jobbikosok elvették az ellenzéki képviselők jogát attól, hogy a kormánytól kérdezhessenek. Megakadályozták tehát, hogy az MSZP, vagy az LMP feltehesse kérdéseit. Lázár szerint ez házszabályellenes, és kérte, hogy vizsgálják ki az esetet. Szerinte ráadásul aljas módon a kérdésekben vádakat fogalmaztak meg, amikre nem adták meg a válaszadás lehetőségét akkor sem, amikor egyértelműen miniszteri hatáskör lett volna válaszolni. Lázár szerint ha ebben az ellenzéki pártok benne voltak, azaz lemondtak a kérdezés jogáról, akkor visszaéltek választóik felhatalmazásával.

Novák Előd visszautasította Lázár szavait, és azt mondta a házszabályt nem ők, hanem a kormány alakította úgy, ahogy, ők csak kérdéseket tettek fel. Kérdéseket, amikre Orbán Viktornak kellett volna válaszolnia, ahogy korábban is lett volna lehetősége ezekre a kérdésekre válaszolni, de vagy nem jött be, vagy a függöny mögött bujkált. Az MSZP részéről azonban Bárándy Gergely "erkölcstelen, pofátlan, a joggal való visszaélésként" értelmezte a jobbikos akciót. A szocialisták is indítványozni fogják az akció kivizsgálását, hiszen pontosan tudta a Jobbik, hogy az MSZP egy hónapja várt Matolcsy György megjelenésére, ám a szélsőjobboldali párt performansza miatt a három kérdésből csak egyet tudtak feltenni. Schiffer András, az LMP elnöke visszautasította Lázár "vádaskodásait", s tisztázta: nem tudtak feltenni egy sor kérdést, de annak egyik oka épp a kormány házszabályai miatt van.

Orbán Viktor van ennek a piramisnak a csúcsán, ő a maffiavezér, aki osztja a lapokat és kézzel irányít. Kettős szerepet játszik: egyrészt egy politikai termék, másrészt pedig egy oligarcha-óriás, akinek vagyonát még megbecsülni sem lehet - állítja Juhász Péter. Az Együtt alelnöke szerint ugyanakkor Orbánt nem egy forradalomnak kell leváltania, hanem a közösségnek és a demokráciának, és elszámoltatni is csak jogi úton kell, persze az igazságszolgáltatás átalakítása után. Juhász úgy látja, noha Orbán politikája erőszakból és megfélemlítésből áll, ám a Fidesz csupán addig veszélyes, míg elhisszük róla ezt. Ha nem félünk tőlük, ők kezdenek el rettegni - fogalmazott.