;

Juhász Péter;Orbán vezető;

- Juhász Péter: a Fidesz csak addig veszélyes, amíg elhisszük róla

Orbán Viktor van ennek a piramisnak a csúcsán, ő a maffiavezér, aki osztja a lapokat és kézzel irányít. Kettős szerepet játszik: egyrészt egy politikai termék, másrészt pedig egy oligarcha-óriás, akinek vagyonát még megbecsülni sem lehet - állítja Juhász Péter. Az Együtt alelnöke szerint ugyanakkor Orbánt nem egy forradalomnak kell leváltania, hanem a közösségnek és a demokráciának, és elszámoltatni is csak jogi úton kell, persze az igazságszolgáltatás átalakítása után. Juhász úgy látja, noha Orbán politikája erőszakból és megfélemlítésből áll, ám a Fidesz csupán addig veszélyes, míg elhisszük róla ezt. Ha nem félünk tőlük, ők kezdenek el rettegni - fogalmazott.

- Szereti a luxust?

- Pénzügyi területen dolgoztam, viszonylag sokat kerestem 15 évvel ezelőtt, de be kellett látnom, hogy engem ez nem izgat. Sem az, hogy milyen ruhában vagyok. Világ életemben civil szervezetek támogatói pólóiban jártam. Az, hogy ma ingben vagyok, munkaköri kötelességem, nem a lelkem. Nem foglalkoztat, hogy jó autóval járjak, csak jussak el A-ból B-be. Nem érdekel, milyen lakásban lakom, legyen meg a megfelelő terem arra, hogy dolgozni tudjak, a gyerekeimmel töltsem az időt. De amúgy nem, nem vonz a luxus.

- Pedig a Tények mást mutatnak…

- Ők pont ezt akarják: ellenpontként felhozni, hogy noha Orbán Viktor sok milliárddal meggazdagodott, de "a Juhász, az honnan teremt elő tízezer forintot". Ha ez a mérleg, akkor én szívesen beleállok, de nem valószínű, hogy olyan helyzet állna elő, amiben az én milliárdjaimat kell más vagyonával összehasonlítani. Amikor jól kerestem, akkor is a fizetésem jelentős részét civil ügyekre, például szegények segítésére költöttem. A pénznél sokkal fontosabb, hogy az emberi kapcsolataim rendben legyenek.

- A Facebookon látható például a felhívás, amelyben közösségi segítséget kért Orbán vagyonosodásának kivizsgálásához. Sok levél jön?

- Az elmúlt két hétben több mint ezer e-mailt kaptam. Kétszázan csatlakoztak is a pártunkhoz, ami szerintem kuriózum a mai politikai életben. Rengeteg információmorzsa jött be, ám kevés az olyan, ami rendesen dokumentálva van, inkább pletykák. Ezekből idővel össze lehet rakni egy-egy mozaikdarabot, egyszer pedig a teljes képet is láthatjuk majd. Hiszek a közösség erejében, ugyanez a közösség segített ki anyagilag is, amikor a TV2 rám szállt. Én magam is rendszeresen segítettem, segítek akinek kell. Ez így van jól.

- Ezek szerint pozitívan jött ki a lejáratási kísérletből.

- Egyértelműen nyertem, és ez hosszú távon is így lesz!

- A csatában győzött, de mi van a háborúval?

- Én ezt nem háborúnak fogom fel. Vannak emberek, akik a saját vagyonosodásuk és hatalmuk érdekében képesek bármire, engem pedig a hitem visz, hogy egy jobb világot teremtsek. Nem akarok nagy szavakkal dobálózni, de ez tényleg hit kérdése. Ebből fakad például az is, hogy nem eszem húst, mert nem vagyok hajlandó ölni. Ez az életem természetes része: az igazat ki kell mondani, képviselni kell, nem szabad meghátrálni. Neveltetés kérdése az egész.

- És bele fog bukni a Fidesz az igazságba?

- Nem állítom, hogy a majorság-ügy kapcsán, de bele fog bukni Orbán Viktor abba a rendszerbe, amit saját maga épített fel, és amelynek alapja a korrupció. A szisztéma hosszú távon nem fogja kihúzni, hiszen ki kell szolgálni a klientúrát, ez pedig irreális mennyiségű pénz ellopását feltételezi. Orbán van ennek a piramisnak a csúcsán, ő a maffiavezér, aki osztja a lapokat és kézzel irányít. Nem csak a "polgári Magyarország" egy politikai termék, hanem Orbán imidzse is. Ő nem egy egyszerű parasztfiú, aki Felcsúton egy kis házban éli mindennapjait, hanem egy oligarcha-óriás, aki egy hatalmas birtokon él. Ebbe bele fog bukni, és csak most kezdett előjönni egy csomó régi ügy, újabb szálon: éppen a napokban írta meg az Átlátszó, hogy a Belvárosban ’94-ben megkapott, önkormányzati lakását százszoros áron adták el 2002-ben. Ez kevesünknek adatik meg. Orbán a politikai kapcsolatait már akkor is a magánvagyonosodására fordította.

- Talán egyszer arany WC-kefét is találunk Hatvanpusztán.

- Örülnék, ha körbevezetne a birtokon azt bizonyítván, nem él ott. Ugyanakkor a békés átmenetek híve vagyok, nem gondolom, hogy egy forradalomnak kellene a rendszert elsöpörnie. Attól tartok, hogy Orbán olyan szinten belegabalyodott a saját elméjében ebbe a hatalomszeretetbe, hogy nehéz lesz őt demokratikus eszközökkel leváltani, de egy politikus magánházába nem szabad bemennie a népnek. Ukrajnában Janukovicséknál más helyzet volt: őket egy forradalom elsöpörte, az irritálóan szemtelen gazdagságot nézték meg az emberek a birtokán, és találták meg azt az ikonikus arany WC-kefét. Bízom benne, Orbán egy jogállamhoz méltó választáson bukik el, utána pedig a jog eszközével vonjuk felelősségre. Nem a csőcselék szállja meg birtokát és kergeti el, hanem bíróság előtt kell majd elszámolnia tetteivel.

- Persze nem a mostani igazságszolgáltatás előtt...

- Az igazságszolgáltatást helyre kell állítani, függetlenné kell tenni. Ma egy pártot szolgál ki az egyik alapintézmény, ez pedig nincs rendjén. Polt Péter legfőbb ügyész azért van ott, hogy védje a fideszes politikusokat, így pedig a bíróságoknak eléggé meg van kötve a keze.

- Láthatóvá válhat egyszer az oligarcha Orbán?

- Kifelé nyilvánvalóan veszélyes ez a kettősség, mert az embereknek eddig nem ez a kép élt a fejében Orbánról. Ugyanakkor belülről régóta hallani, hogy az eszköztára kimerül az erőben és a zsarolásban. Ezekkel tud politikát csinálni, nem azzal, hogy többséget teremt. Látni, hogy ma Orbánnak nincs többsége a valóság szintjén: többen egyszerűen bele vannak zsarolva, korrumpálva abba, hogy a rendszerhez igazodjanak. Gondoljunk csak a közmunkások százezreire, akik közül sokaknak le kell fényképezniük a szavazólapot a fülkében, és bemutatni a "kápónál", mert ha nem teszik meg, másnap már nincs munkájuk. Ez egy kiszolgáltatott, zsarolt helyzet, Orbán pedig ebből építi a hatalmát. Ugyanez működik a gazdasági területeken is: azt a vállalkozót, aki nem csorgat vissza a Fidesz-kasszába, kicsinálják, ráküldik a különböző hatóságokat. Ha beáll, és hajlandó visszaszivárogtatni, vagy eladni cége többségét egy fideszes érdekeltségnek, akkor ő maga is jól élhet, hiszen a rendszer része lett. Ez nem tartható fenn sokáig, nincs benne semmilyen kötőszövet, a zsarolás és az erőszak viszi a rendszert. Simicska Lajos és Csipak Péter esetéből kiderült, hogy a belső leszámolások is elkezdődtek.

- Gyakorta igyekszik bomlasztani a rendszert, nemrégiben egy önkormányzati lakásra is licitált. Nem gondolta, hogy elindul a hatvanpusztai földárverésen?

- Gondoltunk rá, ám a belvárosi ingatlan esetében egy magasabb licittel akartuk megakadályozni az eladást, és kikényszeríteni a pályázat kiírását, valós versenyhelyzetet teremtve. Csakhogy a földeknél ezt nem tudtuk volna megtenni, hiszen papíron az árverés volt maga a verseny. A hatvanpusztai földdarabot végül Mészáros Lőrinc vette meg, de gyakorlatilag Orbáné lett. Gyerekkori barátja, Vörös József ügyvéd licitált, aki ugyanúgy strómanja a miniszterelnöknek, mint Mészáros. A felcsúti polgármester egy senki, ő a malacpersely, amit időnként feltörhet az Orbán-család.

- Mégis mekkora Orbán vagyona?

- Minden bizonnyal sokkal nagyobb, mint amennyit bárki gondol az országban. Én hittem Orbán Viktorban, bíztam benne a '90-es évek elején. Azt gondoltam, hogy jót akar. Ám az elmúlt 25 év folyamatos harcai olyan személyiségváltozást hoztak - legalábbis kívülről ez látszik -, amelyek pont az ellenkezőjére fordították át. Ma már egy kisstílű, pitiáner diktátor lett, akinek semmi fontosabb nincs a hatalmán túl. Innentől nemhogy felnézni nem tudok rá, hanem megvetem.

- Erős kijelentések, nem fél a következményektől?

- Mitől féljek? Hogy jön a fekete autó? Senkinek nem szabad félnie ebben az országban, hanem csatlakozni Pukli István mondásához: "nincs hatalmuk felettünk". Ha nem vagyunk hajlandóak félni, akkor ők fognak a leginkább rettegni. Orbán egy gyenge vezető, nem vezeti az országot, hanem saját falkát épített fel, amely rátelepedik a népre, és erőszakkal zsarolja azt. Egy jó vezető - ideológiától függetlenül - a teljes nemzetet képviselné. Orbán csak a sajátjai érdekeit nézi, a többieket pedig kiszorítja, ellehetetleníti.

- Ezért veszélyes a Fidesz?

- Addig veszélyes, ameddig ez a percepció előállítható. Én nem vagyok hajlandó annak látni, mert akkor félnem is kéne tőle. Szerintem csak egy pitiáner bandáról van szó, akik elő tudták állítani azt a képet magukról, hogy tőlük tartani kell, mert erő van mögöttük. De ismeri a kerítés mögött ugató kutyát, aki teli szájjal vicsorog, majd ha elfogy a kerítés, összehúzza magát...

- A korrupciós ügyeiket is az erőszakra építő kommunikációval próbálják eltussolni?

- Magyarországon sokan csak a közmédiából, vagy az országos kereskedelmi csatornákból jutnak információkhoz. A TV2-t már bekebelezték, az MTVA adott, emellett pedig az átlagember találkozik még óriásplakátokkal. Irtózatos mennyiségű pénz kell egy ilyen kampányhoz, ez csak a Fidesznek áll rendelkezésére. Nem kérdés, ezzel lehet befolyásolni embereket, de én abban bízom, hogy az is hat, hogy egyre gyorsabb az információáramlás az internet által. Gyorsan buknak le a hírhamisítással a különböző, erre szakosodott médiumok. Ám nem állnak le, sőt, nemrég országosan bevezették PR-kampány jelleggel a válsághelyzetet. Ennek ugye vannak speciális kritériumai, amelyek egyike sem teljesült, de mégis elrendelték. Ez propaganda, aminek van hatása. Ha nagyon sokszor elmondunk egy hazugságot, akkor lesznek, akik elhiszik, mert nem néznek utána az információ forrásának, nem ellenőrzik, hogy az valójában úgy van-e. A hatás nem végtelen, hamar le lehet bukni. Az emberek nem hülyék, elkezdenek leszokni a hazugság nézéséről: gondoljunk csak arra, hogy a Tények nézettsége is megcsappant.

- Pedig nemrégiben több felmérésből is kiderült, hogy a választók valamilyen szinten közömbösek a korrupcióval szemben, mondván: "úgyis mindegyik lop".

- A kutatások azt mondták ki, hogy a pártpreferenciák szempontjából nem elsődleges szempont a korrupció. Ezzel nincs is baj, ha kormányzó pártot választ az ember, ne az alapján döntsön - bár nyilván benne van a fejében -, hogy kiről mennyire feltételezhető, hogy korrupt. Alapvetően az emberek egy világképre szavaznak.

- Gyakran hangoztatják, mit csinál majd az Együtt-kormány. Nem túl korai ez még?

- Egyáltalán nem, az ellenzéknek nagy esélyeket jósolok 2018-ra. A Fidesz már megbukott, csak ezt még nem fogta fel, és nem feltétlen látja mindenki. Politikailag lejtmenetben vannak: a fiatalok alig-alig szavaznak rájuk, kevesen veszik be a maszlagot. Egyedül a megtévesztett emberekben bízhatnak, és a külföldről vásárolt szavazatokban. Nem gondolja róluk a lakosság tömege, hogy az országnak akarnak jót. Éppen ezért egy ellenzéki pártnak most sokkal nagyobb esélye van. Ezt mutatja az összes időközi választás eredménye is.

- Az Együttel megpróbálják majd megnyerni a bizonytalan szavazókat is?

- Én a józanul gondolkodó magyar állampolgárokra akarok hatni, akik a józan középút politikáját támogatják. Semmilyen szélsőségben nem gondolkodunk. Ezt a vezérelvű kormányt mindenképp le kell váltani, ám nem vezéreket kell helyettük választani, akik majd elől rohannak a zászlóval, és elvárják, hogy kövessék őket. Olyan vezetők kellenek, akik a közösség érdekeit képviselik. Az embereket be kell vonni. Több helyi és országos népszavazásra van szükség, több olyan funkcióra, amiben az ő véleményük kikérhető; nem csak a választásokkor. Beszélhetünk közösségi költségvetésről, tervezésről is. Én ezt képviselem, és abban bízom, hogy az emberek megértik, erre van szükség, ha demokráciát szeretnének. Minden más esetben óhatatlanul egy diktatórikus irányba menne el a dolog.

- De Orbán is sokszor mondja, hogy ő a polgárok akaratát teljesíti.

- Ez egy hazugság, egy mézes-mázos hab, amivel leöntötték a velejéig korrupt maffiarendszert.

-Amelyet belharcok is bomlasztanak.

-Ha olyan emberekből rakjuk össze a kormányt, akiknek nem a politikai ideológia és a követendő világkép a fontos, hanem az érdek és a pénz, ott nyilvánvalóan harcok lesznek. Például Lázár János és Rogán Antal között is csak a költségvetés minél nagyobb darabjának megszerzésén megy a háború, nem pedig mondjuk azon, hogy egyikük nem akar Putyinhoz dörgölőzni, a másik meg ellenkezőleg.

-Ha ellenzéki siker lesz, milyen funkcióban látja magát a kormányzatban?

-Nem a funkciók, a pozíciók vonzanak, hanem a cselekvés. Ezt közösségben képzelem el: eddig mindig elvállaltam a szerepeket, amelyekre felkértek. Nem jelentkeztem például a Tilos Rádió kurátorának, de megszavaztak. Ugyanez volt a Millában és az Együttben is. Sosem kellett telefonálgatnom, hogy "szavazz rám, majd ha vezető leszek, akkor cserébe adok neked valamit". Engem ez nem vonz, csinálom a dolgom becsülettel. Ha valakinek tetszik, hogy ilyen módon képviseljék, akkor rám szavaz. Senkit nem fogok megzsarolni. Nem attól lesz valakinek jobb, hogy mellettem voksol, hanem attól, ha ő maga is tesz ezért. Én ennek a közösségnek szeretnék a tagja lenni, olyan funkciót ellátni, ahol a legnagyobb hasznomat veszik. Ezt várnám el minden politikustól.

Magyarországon tizenöt városban szervezik meg április 28-án a lányok napja programsorozatot, amelynek célja, hogy a pályaválasztás előtt álló lányok jobban megismerhessék a természettudományok különböző területeit intézményi és vállalati szinten egyaránt.