kormány;Parlament;KDNP;Juhász Péter;

- Az milyen, amikor a KDNP kérdezi a kormányt Juhász Péterről a parlamentben?

Az Országgyűlés mai ülésén, a kérdések idején szólásra emelkedett a KDNP-s Hollik István, aki - ahogy azt egy parlamentben szokás - keményen kérdőre vonta a kormányt: Juhász Péter "vagyoni helyzetéről" érdeklődött. A kormánytól.  

Azt írja az MTI: 

Hollik István (KDNP) arról beszélt, hogy "a drogügyeiről elhíresült" Juhász Péter, az Együtt V. kerületi önkormányzati képviselője - aki "egy 130 négyzetméteres luxuslakást bérel elmondása alapján 200 ezer forintért" a II. kerületben - "a magyar emberektől koldul adományokat saját kiadásainak fedezetére". Van-e következménye annak, ha bebizonyosodik egy önkormányzati képviselőről, hogy az említett magánadomány értéke túllépi a törvényben rögzített 150 ezer forintot? - tette fel kérdését.

Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára válaszában elmondta: az önkormányzati törvény szerint ha a vagyonnyilatkozatot vizsgáló bizottság azt állapítja meg, hogy egy képviselő nyilatkozata nem helytálló, és ez megingathatja a közbizalmat, akkor megállapítható az összeférhetetlenség. Emlékeztetett, hogy a Fidesz már kezdeményezett vagyonnyilatkozati eljárást Juhász Péter ellen.

De bizony egy fideszes képviselő is karakánul "bekérdezett", arról faggatózott:  hogyan segíti a kormány a kárpátaljai magyarokat?

Tilki Attila (Fidesz) arról kérdezte a kormányt, mit terveznek a kárpátaljai magyarok megsegítésére. Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár reagálásában felsorolta a Kárpátaljának biztosított magyarországi támogatásokat, így például az ottani magyar családoknak, pedagógusoknak, egészségügyi dolgozóknak és egyházi személyeknek biztosított forrásokat. A kormány pedig jelenleg is vizsgálja annak lehetőségét, hogyan bővíthető a szociális programok támogatása.(MTI)

Az LMP kérdése: ki nem veszi észre a megbundázott beszerzéseket?

Sallai R. Benedek (LMP) az Európai Bizottság által visszatartott forrásokról beszélt, azt firtatva, hogy van-e ennek felelőse a kormányzatban, "ki nem veszi észre a megbundázott beszerzéseket".

Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára válaszában azt közölte: ha bárhol szabálytalanság történik, a magyar kormány eleget tesz kötelezettségének, és visszakövetel minden pénzt. Bármilyen vitával is záruljon le az előző uniós ciklus, a 600 milliárd forintos plusz mozgástérnek köszönhetően Magyarország teljesíti vállalását, "minden eurócentet hazahoz Brüsszelből." (MTI)

MSZP kérdése: mikor fedik be a vásárosnaményi Eötvös iskolát?

Tukacs István (MSZP) azt kérdezte, mikor fedik be végre a vásárosnaményi Eötvös iskolát, amelynek tavaly nyáron megrongálta a tetejét a vihar, de nem történt semmi, így a gyermekek egy része nem az iskolájában, hanem más helyen tanul. Sürgette az intézmény helyreállítását, egyúttal azt mondta: az állami fenntartás, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) működése katasztrofális. 

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára közölte: be van fedve a tornaterem, és amikor az ajánlattételi határidő lejárt, az értékelést még aznap megtette az intézményfenntartó. Az épület ázása megszűnt, jelenleg a belső munkálatok zajlanak, ezek jó ütemben haladnak, a májusi határidő tartható. (MTI)

LMP kérdése: sok erdészeti vezető Orbánnál is többet keres

Sallai R. Benedek (LMP) azzal a sajtóhírrel szembesítette az agrártárca képviselőjét, miszerint sok állami erdészeti vezető Orbán Viktor miniszterelnök fizetésének kétszeresét keresi. Azt is megjegyezte, hogy Szlovéniában és Szlovákiában, ahol a magyarországinál több erdő van, nem 22 állami erdészet működik, mint Magyarországon, hanem csak egy.

Bitay Márton Örs állami földekért felelős államtitkár azt felelte, azért emelkedett az erdészeti vezetők bére, hogy a piaci szféra ne szívja el őket. Hozzátette, hogy a 2010 előtti helyzettel ellentétben ma nincs csődhelyzetben az állami erdészet.(MTI)

Az MSZP a hulladékgazdálkodást bírálta

Horváth Imre (MSZP) arra tért ki, hogy április 1-jén megkezdte működését a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt., ám a szerződések még nincsenek meg a holding és az önkormányzatok között.

Szabó Zsolt, a kiemelt közszolgáltatásokért is felelős államtitkár azt válaszolta: a koordináló szervezet nem gyűjt hulladékot, és önállóan nem köt szerződést. A hulladékgazdálkodási rendszer átalakításának célja a rezsicsökkentés eredményeinek megtartása - tette hozzá. (MTI)

LMP kérdése: módosítják-e a kaszinótörvényt?

Schmuck Erzsébet (LMP) azt kérdezte a kormány képviselőjétől, várható-e a kaszinótörvény módosítása. Megjegyezte, hogy az új rendszerben radikálisan csökkent a játékadóból származó bevétel. A szerencsejáték-piac átalakítását teljes kudarcnak minősítette a politikus.

Válaszában Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy amíg nem született meg az LMP-s képviselő által kifogásolt törvényi szabályozás, addig több tízezer játékszenvedéllyel küzdő ember játszotta el a fizetését egy délután alatt. Ezt tiltotta meg az Országgyűlés a törvénnyel - mutatott rá. (MTI)

Az MSZP az Öveges-programról

Teleki László (MSZP) az Európai Bizottság által felfüggesztett Öveges-programról kérdezte a kabinet képviselőjét.

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára válaszában egyebek mellett azt mondta: az érintett pályázati konstrukcióban nem volt a meghatározott céloktól eltérő felhasználás, nem fizettek ki el nem számolható költséget.(MTI)

LMP: miért húzódnak sokáig a politikailag kényes ügyek?

Sallai R. Benedek (LMP) a legfőbb ügyésznek tett fel kérdést arról, hogy "miért húzódnak olyan sokáig a politikailag kényes ügyek". Példaként említette a területalapú támogatások ügyét és az úgynevezett játszótérbotrányt.

Polt Péter legfőbb ügyész reagálásában hangsúlyozta: az igazságszolgáltatás nem ismeri a politikailag kényes ügy kategóriáját. A játszótérügyről azt mondta, az év első felében zárulhat a nyomozás, a területalapú támogatásoknál pedig megtörtént a vádemelés költségvetési csalás miatt. (MTI)

Napirend előtt volt egy ügyrendi felszólalás is

A szocialista Gőgös Zoltán ügyrendben felszólalva közölte, hogy 2015. április 20-án a parlamentben megvádolta L. Simon Lászlót, hogy lopott egymilliárdot, ezt a valótlan állítását visszavonja és elnézést kér tőle. (MTI)

Pótlóbuszok közlekednek a hétvégén a 3-as metró és a szentendrei (5-ös) HÉV helyett egy-egy szakaszon felújítás miatt.