terrortámadás;Orbán Viktor;

- Többesélyes játszma

A közös európai valuta bevezetését megelőzően egy hazai médium hosszabb interjút készített Habsburg Ottóval. A nagy múltú család sarja a beszélgetés során kifejtette: bár az egyes nemzeti valuták megszűnése sértheti a nemzetállamok polgárainak önérzetét, az euró várható előnyeinek ismeretében bevezetése kívánatos és törvényszerű. Mindez annak kapcsán jutott eszembe, hogy a brüsszeli merényleteket követően éppen a Fidesz pártcsaládjának elnöke, Manfred Weber sürgette a nemzeti önzés feladását a terrorellenes harcban. Az Európai Néppárt vezetője egyúttal kijelentette: egyetlen állam sem képes egymaga sikerrel szembeszállni a szélsőségesekkel. Az Európai Unió fővárosában végrehajtott terrortámadás egyik nagy tanulsága, hogy a tagállamok közötti elégtelen kooperáció legjobb ellenszere a közös rendőri szervezet hatásköreinek kibővítése. Mindez talán csak az első lépés Orbán Viktor rémálmának megvalósulása, a szorosabb integráción alapuló európai szuperállam létrejötte felé.

A nemzeti önzés jegyében politizáló visegrádi négyek vezéralakja, Orbán Viktor már a menekültügy kapcsán is a minél nagyobb káosz kialakulásában volt érdekelt. Az Ankarával kötött megállapodás következtében azonban a balkáni útvonalon hömpölygő migránsáradat apadni látszik. A magyar kormányfő feltehetően éppen ezért próbálta megakadályozni a közös európai fellépést. Ne legyenek kétségeink: a terrorellenes küzdelemben ugyanígy a nemzetállami megoldások szószólója lesz. Belpolitikai céljai érdekében ragaszkodnia kell a „kevesebb Európa” politikájához, s azt a kontinens közös szervezeteinek tehetetlenségére alapozza. Még a végén az Europol ment meg bennünket a terroristáktól és nem az utcákra nem minden célzat nélkül páncélozott járműveket vezénylő magyar miniszterelnök aratja le a dicsőséget! Arról nem is beszélve, hogy Orbán a számára teljhatalmat biztosító felhatalmazási törvény elfogadtatásáról sem tett le.

A magyar kormánypárt korifeusai alighanem felismerték már, hogy az Orbán Viktor által megkezdett játszma bizony kétesélyes. Lehet, hogy a nemzetállami széttagoltság híveinek hangja bizonyul majd erősebbnek a kontinensen, ebben az esetben viszont a terrorellenes harc eleve kudarcra van ítélve. Egy heterogén Európa könnyű préda az Iszlám Állam számára. Amikor tehát az autokrácia kiépítésén munkálkodó politikusok az uniós kontroll teljes kiiktatását próbálják elérni Varsóban vagy Budapesten, akaratlanul is a terroristák malmára hajtják a vizet.

De megvalósulhat a másik opció is. Az tudniillik, hogy az EU tagállamai önnön szuverenitásuk további elemeiről mondanak le az európai biztonságpolitikai erőfeszítések sikere érdekében. A nemzeti önzést előtérbe helyező, Orbán Viktor által vezetett politikai klub tevékenységének ismeretében hajlamosak lehetünk ezt a lehetőséget utópiának tekinteni. A brüsszeli merényletek azonban új lökést adhatnak a további integrációs törekvéseknek, ahogy egykor a közös európai valuta bevezetésének érdekében is képesek voltak a tagállamok többségének vezetői félretenni saját nemzeti büszkeségüket.