Az utóbbi hónapokban a nagy nemzetközi hitelminősítők több kellemetlen meglepetést is okoztak Közép-Kelet-Európa számára. Ilyen volt például az, amikor a Moody's leminősítette Oroszországot, majd az év elején az S&P a lengyeleket. A Raiffeisen Bank bécsi elemzői szerint mostanában hasonló negatív sztori kezd kirajzolódni a magyar hitelminősítés kapcsán azt követően, hogy márciusban a Moody's és az S&P is változatlanul hagyta a magyar osztályzatot, sőt kifejezetten kritikus hangnemet ütött meg utóbbi cég közleményében. A hitelminősítő elsősorban a növekedési kilátások romlását és a monetáris politika bizonytalanságait emelte ki, emellett kritizálta a jegybanktörvény tervezett módosítását, mely csökkentené az MNB alapítványainak átláthatóságát. Utóbbi a Raiffeisen szerint azt jelzi, hogy a magyar parlamentnek óvatosan kell bánnia a jegybank átláthatóságával, hiszen a hitelminősítők kiemelten figyelik ezt a területet.
A Raiffeisen továbbra is arra számít, hogy az első felminősítés május 20-án érkezhet a Fitchtől, majd ezt a Moody's követheti akár már a július 8-ra időzített felülvizsgálat alkalmával.
Ha ezeknél a dátumoknál tovább húznák a régen várt pozitív lépést, azt már erősen meg kellene indokolniuk a hitelminősítőknek, hiszen a magyar gazdaság fundamentumai jelentősen javultak a nemzetközi likviditása pedig magas az országnak - olvasható az elemzésben.
Vagyis az osztrák bank szerint a következő felülvizsgálatok alkalmával már nem lesz elég a szokásos érveket felhozni, mint például a gazdaságpolitika kiszámíthatósága, ennél erősebb és kézzelfogható indoklás kell a felminősítésünk ellen.