Brüsszel egyik kezével adott 70 milliárdot, a másikkal elvett majd ugyanennyit. Alaposan meglepődhettek a magyar kancellária bürokratái: a húsvéti nyuszi idén nem jött üres kézzel, váratlanul 70 milliárd forinttal gyarapította az Brüsszelből érkező pénzek kasszáját. Objektív szemüvegen át nézve illik ennek is örülni, noha örömünk korántsem maradéktalan. Ezek visszatartott pénzek voltak, Brüsszel azért nem fizette ki eddig maradéktalanul a Magyarországnak a 2007-2013-as gazdasági ciklusra járó támogatások némelyikét, mert szabálytalanságokat észlelt.
Érdemes az uniós fejlesztéséért is felelős Lázár János miniszterhez fordulni magyarázatért. Előrevetjük az okok megértéséhez gazdasági ismeretek nem szükségesek, a kormányzat logikájának befogadásához annál nagyobb bizalom és vakhit kell. Lázár szerint azért vannak kemény vitáink az uniós források felhasználásának hatékonysága és szabályossága körül, mert "Brüsszel magyar embereknek fizet, és velük akarja bebizonyíttatni, hogy Magyarországon rosszul használják fel az uniós pénzeket". Ugyanis "Brüsszelnek az az érdeke, hogy ne kelljen pénzt adnia a kelet-európai tagállamoknak, és erre keresnek bizonyítékot." A miniszter nem hálás a NER hithű támogatóinak sem, mert ex-katedra kimondta: A „magyar emberek balga módon asszisztálnak ahhoz, hogy velük akarják átrendezni Magyarország pénzügyi viszonyait.”
Persze némi multinacionalista-ellenes hangulatkeltés sem hiányozhat Lázár János érvrendszeréből, mert "a Magyarországnak szánt pénzeket nemzetközi nagyvállalatok akarják megszerezni." Szerinte az a legnagyobb gond, hogy nem magyar nagyvállalkozók kapták meg az uniós források 90 százalékát. Ezzel szemben 2009-2015 között Simicska Lajos nagyvállalkozó, majd az elmúlt évben Tiborcz István Orbán-vő szerepelt a legsikeresebben, és részesedett a magyar közbeszerzésekből, melyeknek a fő forrása, mint tudjuk a "magyargyűlölő" Európai Bizottság költségvetése.
A húsvéti ajándékként befolyt 70 milliárd forinttal javult a forráslehívási statisztikánk, a büszkeségre okot aligha adó 21. helyre küzdöttük fel magunkat a 28 uniós tagállam rangsorában. Elszámolási vitáink mérlege javult, hiszen már csak a fennmaradt 10 százaléknyi pénzekért - közel 800 milliárd forintért - tartjuk reménykedve a markunkat. mert ez az a pénz, amit az Unió visszatart, mondván, hogy nem átlátható a támogatások elosztása. A teljes összeget aligha bukjuk el.
A mumusnak kikiáltott Brüsszel hajlamos az úgynevezett pénzügyi korrekciókra, végül tán csak a fennmaradó összeg felével fizetünk szabálytalanságainkért. A növekvő kamatterheket és az alig csökkenő államadósságot, pedig majd csak elviseli a "balga magyar nép."