A Miniszterelnökség több kiskereskedelmi láncnál azt szondázta, mit szólnának ahhoz, hogy esetleg ismét nyitva tarthatnának vasárnap - írta laptársunk piaci információk alapján. Ezt a kormányzati propagandaközpont sietett cáfolni, és " alaptalan sajtóhíresztelés"-nek nevezte. A Népszava információi szerint azonban Orbán Viktor is fontolgatja a vasárnapi boltzár feloldását, így lehet alapjuk a piacon terjedő híreknek.
Ami mégis alátámaszthatja a hivatalosan tagadott egyeztetéseket, az az, hogy a Kúria nagy valószínűséggel nem hagyja majd helyben a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) sokak szerint botrányos határozatát, amely hitelesítette Erdősi Lászlóné zárva tartást megerősítő népszavazási kérdését. Igaz, az sem biztos, hogy Nyakó István szocialista politikus ezzel ellentétes célú kérdését végül befogadja az NVB, ám a kormányzat talán felmérte, hogy még mindig kisebb presztízsveszteség, ha módosítja a törvényt és felszámolja a vasárnapi boltzárat, mintha azt esetleg egy sikeres szocialista népszavazás nyomán kellene megtennie. Márpedig ennek megvan az esélye, mert a vasárnapi nyitva tartást minden közvélemény kutatás szerint a megkérdezettek legalább kétharmada támogatja.
A Népszava megkeresésére Nyakó István megerősítette, ha a legutóbb beadott kérdését nem fogadja be az NVB, azt újra benyújtja. Azt is figyelembe kell vennie a kormánynak, hogy minél többször jelenti ki, hogy nem lép vissza a vasárnapi boltzártól, annál nehezebb lesz ezt megtennie egy sikeres népszavazást követően - tette hozzá. A szocialisták ragaszkodnak ahhoz, hogy a fogyasztók kapják vissza a vasárnapi vásárlás szabadságát, a foglalkoztatottak a hét utolsó napjára járó 100 százalékos pótlékukat és a vasárnapi munkavégzésért járó szabadnapjukat.
Nyakó István bűnpártolásért feljelentést fontolgat a NVB és a választási iroda elnöke ellen, mert nem tettek hivatalból feljelentést az ő akadályozása és Erdősiné segítése miatt összegyűlt feketeruhások ellen.
Nincs tudomása a Miniszterelnökség és a kereskedelmi láncok egyeztetésről az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkárának. Vámos György hozzátette, a kormány nyilván figyelemmel kíséri vasárnapi boltzár hatásait, de hogy milyen következtetésekre jutott, arról nincs információja.
Jobb későn, mint soha és éppen ideje volna, hogy egy év után a kormány felülvizsgáljon egy ilyen szerencsétlen, rossz ízű, vállalkozó, munkavállaló és fogyasztóellenes törvényt, mint amit a boltok vasárnapi bezárásáról hoztak - nyilatkozta a Népszavának Dávid Ferenc. A Vállalakozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára hozzátette, a szövetség az első pillanattól kezdve bírálta ezt az intézkedést. A VOSZ-szal azonban egyelőre a kormányzat egyetlen képviselője sem egyeztetett a jogszabály esetleges eltörléséről, de a szövetség nyitott a tárgyalásokra. A vasárnapi boltzár kivezetése előtt is jó lenne látni egy alapos szakmai elemzést a 2015. március 15., a boltzár bevezetése óta eltelt időszak tapasztalatairól. Az már most látható, hogy a kereskedelemből 9000 munkavállalót küldtek el és tavaly 2300 kisvállalkozás kényszerült lehúzni a redőnyt.
A szakember szerint jobb és olcsóbb megoldás lenne, ha nem egy népszavazás kényszerítené ki a jogszabály visszavonását, hanem a kormány, a gazdasági tárca belátná, hogy rossz és piacellenes lépés volt a törvény elfogadása. A hivatalos propagandával ellentétben ráadásul éppen a hazai mikro- és kisvállalkozások a vasárnapi boltzár vesztesei - tette hozzá Dávid Ferenc. A VOSZ az elsők között kezdeményezett népszavazást a vasárnapi boltzár eltörlése érdekében, az ügy azonban politikai síkra terelődött, amiben a szakmai szervezet már nem kívánt részt venni.
Több kiskereskedelmi láncot is felhívtunk, de elzárkóztak a nyilatkozattól, illetve nem kívánták kommentálni a hírt.