média;TV2;MTVA;

FOTÓ: Népszava

- Várhegyiéktől vásárolt be súlyos milliókért az MTVA

Hozzávetőleg 120 millió forintért 110 internetes oldalt vásárolt meg az Médiaszolgáltatást Támogató- és Vagyonkezelő Alap (MTVA) felügyelete alatt álló Új Média Kft. Várhegyi Attila családjának cégétől arra hivatkozva, hogy vidéki hírhálózatot építenek ki. Az oldalak többsége ugyanúgy néz ki, a tartalom is ugyanaz, a látogatottságuk pedig kimutathatatlan.

A Direkt 36 szerint mindezt ennek a pénznek a töredékéből is elkészíthette volna az állami média, ha maga regisztrálja be a honlapokat. Várhegyi éppen vezérigazgatói tanácsadóként dolgozott az MTVA-nak, amikor az Új Média Kft. eldöntötte, megveszi a 110 domain-nevet és az internetes oldalakat a korábbi fideszes pártigazgatóhoz köthető Magyar Híradó Kft.-től. A portál megkeresésére az Új Média közölte: „költséghatékonysági okokból” nem mérik az oldalak látogatottságát, a nyilvános látogatottságmérő oldalak szerint azonban ez mérhetetlenül alacsony.

A Magyar Híradót 2012-ben alapította egy Veres Zoltán nevű férfi, közösen a Myself Consulting Kft. nevű céggel, amelynek ügyvezetője Várhegyi Attila, tulajdonosai pedig Várhegyi felesége és gyermekei. A cég mérleg szerinti eredménye az indulás évében alig haladta meg a 2,8 millió forintot, egy évvel később több mint hatmillió volt, majd 2014-ben az MTVA-s szerződésnek köszönhetően több mint 109 millió forintra ugrott. A gazdálkodási adatok szerint a cég tulajdonában lévő webfejlesztések és domain-nevek értéke 2013 végén még alig több mint 4,3 millió forintot tett ki, öt hónappal később viszont 120 millióért adtak túl ezek nagy részén, miközben semmi nem utal arra, hogy ilyen nagyságú fejlesztést hajtottak volna végre. 2014 végén a Magyar Híradó beolvadt a Várhegyi család cégébe, a Myself Consultingba, ahová 100 millió forintot meghaladó tartalékot vitt magával. Az ügyben Szigetvári Viktor ismeretlen tettes ellen tett feljelentést, mivel az ügy jogi álláspontja szerint felveti a hűtlen kezelés bűncselekmény elkövetésének alapos gyanúját. Az Együtt elnöke emlékeztet: Várhegyit 2002 őszén elítélték folytatólagosan elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt.

Újabb közleményt tiltottak le
Megtagadta a Magyar Távirati Iroda (MTI) Ikotity István azon közleményének megjelentetését, amelyben az LMP-s képviselő kifejtette: szerinte nem tisztességes, hogy a kaszinóknak továbbra sem kell online pénztárgépet használniuk. Az indoklás szerint a politikus közleménye megsértette egy közszereplőnek nem minősülő személy, Szima Gábor kaszinótulajdonos személyiségi jogait. Mindez azért is érthetetlen, mert Szima a tulajdonosa a debreceni focicsapatnak is, így okkal gondolhatnánk, hogy közszereplő. Érdekes, amikor a Fidesz-frakció olyan közleményt adott ki, amelyben jobbikos politikusok - nem közszereplő - családtagjait is emlegették, az MTI-nek nem voltak aggályai.


A nézők is elhagyják a TV2-t

A munkatársak után a nézőknek sem nyerte el a tetszését a Kökény-Szalai Vivien vezetése alatt készülő Tények. A Népszabadság szerint azt követően, hogy Andy Vajna csatornája leadta a Juhász Péter lejáratását célzó anyagát, "beszakadt" a nézettség, március 19-én már csak 580 ezren voltak kíváncsiak az egykor millió fölötti nézettségű Tényekre. A Juhászról szóló anyag miatt a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke független etikai bizottsághoz fordult: Komlósi Gábor azt szeretné, ha a bizottság iránymutató állásfoglalást terjesztene elő a jól dokumentálható eset kapcsán. A Fidesz által bekebelezett kereskedelmi tévénél egyébként most azon vannak, hogy pótolják a sorra felmondó munkatársakat. A honlapon már megjelentek a hirdetések, amelyekben online szerkesztőt, grafikust és gyakornokot is keresnek. "A munkakör betöltéséhez szükség van arra, hogy a leendő munkatársban legyen empátia" - írták a hirdetésben.

Az összes jobbikos vezetésű településre kiterjesztik a Tiszavasváriban bevezetett Rend és tisztesség nevezetű programot. Ezt Volner János, a Jobbik alelnöke jelentette be szerdán. A program Orosz Mihály Zoltán, érpataki polgármesterhez köthető, akinek szervezete kézi kamerával filmre vesz bárkit, akit valamiért gyanúsnak találnak. A Társaság a Szabadságjogokért Romaprogram-vezetője riasztónak tartja Volner szavait.