Városliget;Balatonföldvár;fakivágások;

- Balatonföldváron is dőltek a fák

Miközben akadt olyan balatonföldvári természetvédő, aki a Városligetben tiltakozott a fakivágások ellen, addig kivágták a földvári magaspart balatoni kilátást takaró növényzetét - számolt be a sonline.hu.

Ahogyan a lap írja, a város legmagasabb pontján már 2015 nyarára el kellett volna készülnie a Balaton legmagasabb kilátójának, de a beruházás csúszott. Ez még várat magára, igaz, a képviselő-testület addig is, a kilátóberuházás részeként, a leendő nevezetességtől nyugatra eső területet is bevonta a turisztikai célú hasznosításba. Így több, 60 évnél idősebb fát irtottak ki.

Holovits Huba balatonföldvári polgármester szerint ezt az önkormányzat által megrendelt erdő- és növényvédelmi szakmérnöki állásfoglalás alapján tették. A szakvélemény ugyanis megállapította: a területen található öreg fák többsége gombafertőzött, túlkoros, balesetveszélyes és tájidegen volt. A polgármester hangsúlyozta, a képviselő-testület döntése szerint a kiirtott fák helyébe őshonos, parkba illő fák kerülnek majd. - A kérdéses terület eddig a turisták által nem, vagy kevésbé látogatott rész volt, mostantól azonban be kívánjuk vonni a magaspartot a turizmusba, a vendégforgalom tehát megsokszorozódik ott. Balatonföldvár büszke arra, hogy 120 éve, a település létrejöttekor többek között kertépítő mérnökök tervezték ősfás parkjait, ezek az öreg fák azonban mostanra életidejük határához értek - mondta. A helyi vezető szerint a fák eltávolítására azért is szükség volt, mivel az önkormányzat évente több millió forint kártérítést fizet az elöregedett fákról lehulló ágak, gallyak okozta károk miatt. Tavaly már büntetőfeljelentést is tett egy károsult a város ellen, mivel autójára esett egy faág.

Az önkormányzat döntését ennek ellenére több helybéli is élesen bírálja. Sokan fotókat készítettek a pusztításról, s egy Facebook csoport is létrejött, ahol ezt a témát tárgyalják. Egyikük az üggyel kapcsolatban úgy fogalmazott, jó pénzért mindig van egy szakértő, aki megállapítja, hogy a fák veszélyesek és nem hoznak egy megveszekedett fillér hasznot sem. S akadt olyan is, aki egyenesen a Negev sivataghoz hasonlította a fakivágás utáni állapotokat.

Liget: Fellebbez a zuglói önkormányzat a fakivágások ellen
Fellebbez a budapesti Városliget negyven fájának kivágása ellen a zuglói önkormányzat, mert szerintük az erről szóló határozat több ponton törvényellenes mondta szerdán a Városligetben a távirati irodának Szabó Rebeka. Zugló PM-es alpolgármestere egyik hibaként említette, hogy a zuglói önkormányzatnak tulajdonrésze van a Városligetben, ezért ügyfélként kellene szerepelnie az ügyben, ugyanakkor az eljárás megindulásáról elmulasztották értesíteni őket. A fakivágásokhoz szükséges ökológiai kockázatelemzés hiányos. Szabó Rebeka szerint az előbbiek már önmagában véve olyan komoly hibák, amelyek megkérdőjelezik az egész eljárás törvényességét. Megjegyezte azt is, hogy a fák kivágására és pótlására nincsen ütemterv. Érdekesnek nevezte, hogy a határozat szerint 7 platánt és 872 oszlopos tiszafát akarnak ültetni a Városligetbe. A tiszafák "kifejezetten lassan nőnek", "nagyon sokat kell majd őket locsolni" és mérgezőek - mondta.

Az ügyészség fellebbezése alapján a másodfokú bíróság hatályon kívül helyezte a Veszprémi Törvényszék kizáró végzését három szakértő esetében a kolontári iszapömlés kapcsán indult büntetőperben – számolt be a hírről a Magyar Hírlap.