;

Országgyűlés;Vona Gábor;földprivatizáció;földügyek;Mészáros Lőrinc;

Szemtől szembe: Orbán és Vona újra jót vitázott FOTÓ: MTI/KOVÁCS TAMÁS

- Orbán: az életem egy nyitott könyv - Vitáztak a képviselők

Ne azt olvassa fel, amit "Habony a papírjára írt", hanem valljon színt: Mészáros Lőrinc a strómanja-e. A Jobbik elnöke szólította fel Orbán Viktort erre tegnap a Házban. Vona Gábor vizsgálóbizottságot követelt, hogy kiderüljön, mitől gazdagodik a miniszterelnök környezete. Miközben a kormányhoz sorjáztak az oktatáspolitikai kérdések, az LMP-s Ikotity István felrótta, hogy megfélemlítik és kinevetik a pedagógusokat, addig az MSZP-s Bárándy Gergely választási csalásokkal vádolta a Fideszt.

Választási csalások sorozatával szerezte meg kétharmados győzelmét 2014-ben a Fidesz. Jelenleg még mindig 30 ügyben nyomoz az ügyészség és már kiderült, hogy Terézvárosban is csaltak. A szocialista Bárándy Gergely ezzel nyitotta a parlament tegnapi ülését. Az MSZP-s képviselő szerint a Fidesz azért tette lehetővé "kamupártok" indulását, hogy torzítsa az eredményeket. "Maffiaállami módszerekről" beszélt és szóba hozta a Nemzeti Választási Irodánál (NVI) történteket is, azt hangoztatva, hogy a kormánypárt már csak "kopaszokkal" tudja fenntartani a hatalmát. Bárándy megjegyzéseit a kormányoldalról Dömötör Csaba utasította vissza, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára szerint ugyanis hiteltelen a felvetés, mert a józsefvárosi feketekassza ügyét még mindig nem tisztázták a szocialisták.

Eközben a szerveződő pedagógussztrájkról a tegnapi ülésen az LMP-s Ikotity István beszélt először. Arra figyelmeztetett, a tiltakozó tanárokat már nem lehet lecsendesíteni "habonyi-módszerekkel", megfélemlítéssel. Felidézte, hogy korábban Orbán Viktor fontosnak tartotta a sztrájkhoz való jogot, 2010 után viszont szigorította a törvényt, amivel lehetetlenné tette a jogszerű tiltakozást. Az LMP vissza állítaná sztrájkjogot és a fideszeseket arra kérte, szavazzák meg a kezdeményezést, melyet más ellenzéki pártok is magukénak vallanak. Válaszában Rétvári Bence arra hívta fel a figyelmet, hogy a polgári engedetlenségre való felhívást bejelentők még a saját támogatóikkal sem egyeztettek. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára szerint mások örülnének a 40 százalékos béremelésnek.

"Mind kevésbé érthető az úgymond a pedagógusokat képviselő önjelölt civil vezetők magatartása" - fogalmazott napirend előtt a Fidesz szóvivője. Dunai Mónika "önjelölt szószólókról" beszélt, akik "kétes követeléseket" fogalmaznak meg, miközben a kormány meghallotta a tanárok szavát, tárgyal, egyeztet, de elutasítja a "törvénytelen sztrájkot". A képviselő szerint "a tanárok értik, hogy Áder Jánosnak nincs miért bocsánatot kérnie", hiszen az elnök független a parlamenttől vagy a kormánytól. Rétvári erre úgy reagált, a kormány a Tanítanék mozgalom vezetőivel is tárgyalna. Szerinte akik a leghangosabban kritizálják a jelenlegi rendszert, azok maguk alakították ki annak egy-egy szegmensét. Szerinte Radó Péter oktatáskutató egy olyan cég vezető elemzője, amely 2011 óta milliós megbízásokat kapott és tanulmányokat írt a reformokról, Nahalka István oktatáskutató cége szintén milliókért írt tanulmányt a pedagógusminősítési rendszerről.

Ki adott utasítást az egyik rendőrnek, hogy a tüntető pedagógusok után érdeklődjön Szabolcsban - tette fel eközben a kérdést az MSZP-s Tukacs István a belügyminiszternek címezve. Kontrát Károly belügyi államtitkár azt állította, szakszerűtlenül járt az a rendőr, aki meghatározta, miről is kell tájékoztatást kérni az iskolákban a körzeti megbízottnak. Utóbbi ugyanis csak a demonstrációra induló buszok számára kérdezhetett volna rá azért, hogy a rendőrség biztosíthassa a parkolást. Kontrát mindenkit megnyugtatott: a feladatot meghatározó rendőr ellen fegyelmi eljárás indult.

"Ön az, akinek a libidóját a pénz mozgatja" - vádolta aztán, az azonnali kérdések órájában Orbán Viktort a Jobbik elnöke. Vona Gábor ismét vizsgálóbizottságot sürgetett, hogy kiderüljön, mitől gazdagodik a miniszterelnök személyes környezete. Az is felajánlotta, vizsgálhatják pártja pénzügyeit, de terítsék végre ki a kártyákat. Orbánt arra szólította, ne azt olvassa fel, amit "Habony a papírjára írt", hanem valljon színt: "ki Mészáros Lőrinc, egy aranyember vagy a kormányfő strómanja?" A miniszterelnök visszautasította, hogy bűncselekménnyel vádolják meg. "Az én életem egy nyitott könyv" - mondta. Azzal vádolta a Jobbikot, hogy "alpári stílusú viták helyszínévé teszi a magyar parlamentet" és közölte, az ellenzéki pártnál kell kutakodni. A Jobbik frakciója és alapítványa 2010 óta összesen kétmilliárd forintot költött el, és abból 520 millió forint olyan céghez ment, amelynek a szálait egyetlen rejtélyes ember tartja a kezében - állította a kormányfő.

Ezután a szintén jobbikos Novák Előd is nekiment Orbánnak. "Miért építheti állami pénzből a Fidesz médiabirodalmát a kétkarú rablóként harácsoló Andrew G. Vajna" - kérdezte a miniszterelnöktől, szóvá téve, hogy az állami Eximbank adott pénzt a kormánybiztosnak a TV2 megvásárlásakor. Mint mondta, kérte a bankot, adja ki a szerződés részleteit, de ezt megtagadták. Az Eximnek joga van belgazdasági üzleteket is finanszírozni, a bank nem adott állami támogatást, tehát a kérdés alaptalan - hangzott az ismét csak tussoló válasz. Orbán közölte, "a félkarú rablók-féle üzletben" a jobbikosok nyakig érintettek voltak, de törvényeivel kiszorították őket, ezért "minden héten bosszút akarnak állni Vajnán".

A 444.hu egyébként tegnap a parlamentben arról próbálta megtudni Orbántól, ő használja-e a hatvanpusztai birtokot, illetve tartottak-e ott kormányülést, de a miniszterelnök - akit Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter és Kósa Lajos Fidesz-frakcióvezető kísért a parlament folyosóján - elmenekült a kérdések elől.

Eltitkolt bizonyítékok
Késve kapta meg az NVI kamerája által február 23-án hajnalban készített felvételeket, így a perdöntő bizonyítékot nem tudta a Kúriának küldött felülvizsgálati kérelméhez csatolni Nyakó István. Az MSZP-s politikus szerint azonban a felvételek "kétséget kizáróan bizonyítják", Erdősi Lászlóné és "a kopaszok" tudatosan együttműködtek, így ő nem adhatta le elsőként a vasárnapi boltzárról szóló népszavazási kérdését. A Kúria március 3-án már meg is állapította, hogy bűncselekmény történt az NVI épületében, de a belső kamerák felvételei alapján nem tudták kimondani: akarategység lett volna a csoport tagjai és Erdősiné között. A Kúria ebben az eljárásban nem vizsgálhatta a felvételeket, amiket a múlt hét végén "az egész ország láthatott", holott azokat korábban eltitkolták. Nyakó most levélben fordult a Nemzeti Választási Bizottság és az NVI elnökéhez is, hogy kiderüljön, miért csak március 17-én adták ki a bizonyítékokat. Mint mondta, a felvételek alapján egyértelmű, hogy egyetlen érvényes népszavazási kérdés van, ez pedig az MSZP-é, amit ő nyújtott be. Minderre reagálva Pálffy Ilona NVI-elnök közölte: nem titkolta el a székház külső kamerái által készített felvételeket, amelyeket egyébként megküldtek a Kúriának is, így a bíróság értékelheti azokat a vasárnapi boltzárról szóló népszavazási kérdések hitelesítésének felülvizsgálati eljárásában.
Egyébként a Nyakót akadályozó és fenyítő kopaszok ügyében egyelőre csak nyomoznak a hatóságok, Gulyás Mártont viszont ma bíróság elé állítják. A civil aktivista a kopasz-botrány másnapján társaival méltatlanság okán szimbolikusan bezárta az NVI-t és az NVB-t, amiért rongálással és garázdasággal gyanúsította meg az ügyészség.



Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke már hetedik éve nem miniszterelnöke Magyarországnak, ám ha kizárólag a Fidesz sajtóközleményeiből tájékozódnánk, ebben nem lehetnénk teljesen biztosak. A kormánypárt ugyanis még a mai napig is a volt miniszterelnök - feltehetően - mostanáig kitartó negatív megítélésében bízik, ha egy-egy kellemetlen üggyel nem tud, vagy leginkább nem akar elszámolni. Az úgynevezett "gyurcsányozás" napjainkban is a kormánypárti eszköztár legnagyobb fegyvereinek egyike, még akkor is, ha ennyi idő után nem szól már akkorát, mint régen.