;

Fidesz;Gyurcsány Ferenc;DK;március 15.;gyurcsányista;

A korábbi kampányokban kétségkívül volt hatásuk az ilyen plakátoknak – de a Fideszben még mindig hisznek az erejében FOTÓ: VAJDA

- Ön szerint miről tehet még Gyurcsány Ferenc volt kormányfő?

Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke már hetedik éve nem miniszterelnöke Magyarországnak, ám ha kizárólag a Fidesz sajtóközleményeiből tájékozódnánk, ebben nem lehetnénk teljesen biztosak. A kormánypárt ugyanis még a mai napig is a volt miniszterelnök - feltehetően - mostanáig kitartó negatív megítélésében bízik, ha egy-egy kellemetlen üggyel nem tud, vagy leginkább nem akar elszámolni. Az úgynevezett "gyurcsányozás" napjainkban is a kormánypárti eszköztár legnagyobb fegyvereinek egyike, még akkor is, ha ennyi idő után nem szól már akkorát, mint régen.

Miközben Orbán Viktor a Nemzeti Múzeum előtt beszélt március 15-én, a háttérben az ellentüntetők hangosan fütyültek és skandáltak. A miniszterelnök - aki ünnepi beszéde közben el is ázott - ki is szólt a fütyülőknek, amire a szimpatizánsai nevetéssel és tapssal jutalmazták. Nem késlekedett túl sokat a nagyobbik kormányzó párt, hiszen még aznap jöttek a közlemények, amelyekből megtudhattuk: természetesen csak Gyurcsány Ferenc támogatói zavarták hangoskodásukkal a kormányfőt. "Ma egy maroknyi gyurcsányista próbálta megzavarni a nemzeti ünnepet, de ez nem sikerült." Azt is megtudhattuk: "Gyurcsány Ferenc magából indul ki. Kormányzása alatt rendőri erőszakkal demonstrációkat veretett szét és emberekbe lövetett, amiért békésen tüntetni mertek ellene".

Nyilvánvalóan nemcsak az ellentüntetők utcára vezénylése volt tehát Gyurcsány műve, de az előzetes kormányzati fenyegetések ellenére is több tízezer embert megmozgató pedagógustüntetés, sőt, az oktatás jelenlegi állapota is végeredményében a DK elnökének a sara. Legalábbis a Fidesz Magyarországán, amelyet ugyan immár hat éve kormányoznak, a megelőző nyolc éven valahogy mégsem sikerült túltenniük magukat.

2016. március 18. 15 óra 7 perc. A Fidesz utoljára ekkor vette elő Gyurcsány Ferencet valamilyen - számukra - kényes ügyben. Leszögezték: "A Gyurcsány-korszak oktatáspolitikája megbukott". A kormánypárt Niedermüller Péter DK-s politikus szavaira reagált. Az ellenzéki párt alelnöke, európai parlamenti (EP-) képviselője ugyanis azt mondta, a kormánynak be kellene végre ismernie, hogy tönkretette az oktatást, meg kell szüntetnie a Klebelsberg Intézményfenntartó Központot és vissza kell állítania az oktatás GDP-arányos támogatását a Gyurcsány-kormány idejében lévő 5,5 százalékra. A Fidesz reagálásában azt írta, a baloldal az önkormányzatokat a csőd szélére juttatta, az iskolafenntartás terhét rájuk hárította, az ehhez szükséges pénzt elvonta. "Iskolák százait zárták be, pedagógusok ezreit bocsátották el, elvettek tőlük egy havi bért, és az egyre dráguló tankönyveket a szülőkkel fizetették ki" - sorolták a gyurcsányi bűnöket. Közölték továbbá, hogy a kormány pótolja az oktatástól elvett pénzeket, a rendszerváltás óta a legnagyobb pedagógus-béremelést indította el, fejleszti az iskolákat, a gyermekek nagy részének ingyenes étkezést és ingyenes tankönyvet biztosít. Hozzátették: a gyermekek és a pedagógusok érdekét kizárólag a párbeszéd és a közös munka szolgálja, és ezért az egyeztetésen lenne a helye minden olyan szervezetnek, amely felelősséget érez a gyermekekért és pedagógusokért.

De hogy e logikus érvelés, s érdemi reakció az ellenzéki kritikákra nem új, azt bizonyítja: "Gyurcsányt és a szocialistákat nem a gyermekek, nem a pedagógusok, kizárólag a balhé, a feljelentgetés, a hergelés érdekli" - reagálta a Fidesz-frakció február 5-én is Niedermüller Péter (DK) és Tóbiás József (MSZP) oktatással kapcsolatos nyilatkozataira. Ám Gyurcsány nemcsak a mostani tanári tiltakozások háttérirányítója, sőt, nem is napjainkban vált a Fidesz szerint az oktatás bűnbakjává, hiszen egy két évvel ezelőtti Fidesz-közlemény szerint a "Gyurcsány-koalíció programjában ma is adóemelés és a fenntarthatatlan oktatási rendszer visszaállítása áll", vagyis "újra létbizonytalanságba taszítanák a pedagógusokat". A kormánypárt már akkori is azzal tudott előállni az őt érő kritikákra: a pedagógusoknak nem hergelésre, hanem segítségre és megbecsülésre lett volna szüksége a szocialistáktól. Az a bizonyos segítség és megbecsülés azonban 2016-ban sincs meg, hiszen a miniszterelnök egyszerűen viccnek minősítette a demonstrálókat és rögtön számos vezető Fidesz-politikus jelentette ki, hogy esély sincs a Pukli István által követelt bocsánatkérésre.

"Csak üzletelni és nyerészkedni"

Mióta Orbán Viktor vezeti az országot, az oktatáson kívül az egészségügy a másik olyan terület, ami miatt könnyen gyengülhetett a Fidesz támogatottsága, hiszen az ágazat, a betegellátás minden korábbinál tragikusabb állapotban van. A kormány kommunikációja azonban itt is megtalálta a hatásos módszert. Az egészségügy jelenlegi siralmas helyzetéről ugyanis nyilvánvalóan Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök tehet, persze némi logikai bukfenccel az is rendre megjelenik a retorikában, hogy tiszta "szerencse", hogy Gyurcsány 2009 márciusában lemondott. A Fidesz szerint ugyanis azóta minden megjavult a magyar egészségügyben.

A Fidesz-frakció számos alkalommal közölte: Gyurcsány (és kormánya) az összeomlás szélére sodorta a betegellátást, eladósította a kórházakat, 600 milliárd forintot vont ki az egészségügyből, a betegeken pedig "csak üzletelni és nyerészkedni" akart. A nagyobbik kormánypárt parlamenti frakciója arra reagált például így, amikor Gyurcsány néhány órával korábban a budapesti Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézetnél tartott sajtótájékoztatóján elmondta: a DK a 2018-as választásokra elkészíti az egészségügyre vonatkozó ajánlásait. A kormánypárt egy márciusi közleményében is a volt kormányfőt ostorozta, miután a DK egészségügyi szakpolitikusa, László Imre arról beszélt, hogy Magyarországon nem migrációs, hanem egészségügyi vészhelyzetet kellett volna kihirdetni, mert az alapellátásban folyamatosan emelkedik a tartósan betöltetlen praxisok száma. A Fidesz diadalittasan közölte: a polgári kormány 2010 óta juttatja vissza a pénzt az ágazatba, ma fejlesztés és béremelés van az egészségügyben. Szerintük 500 milliárdos egészségügyi fejlesztést hajtanak végre, országszerte megújulnak a kórházak és a rendelők, csökkentik a kórházak adósságát, emelték az egészségügyi dolgozók bérét, magasabb bért és ösztöndíjakat biztosítanak a fiatal orvosoknak. Hozzátették, hogy idén is jelentős pénzügyi támogatással - háziorvosonként 6-10 millió forinttal - ösztönzik a tartósan betöltetlen háziorvosi praxisok betöltését, illetve akár 4 millió forinttal a praxisvásárlást. Bezzeg Gyurcsány idejében.

"Nem hiába vette meg kilóra"

A Fidesz ellenségeinek dobogóján Gyurcsányt csak az IMF, Brüsszel, vagy legújabban a menekültek tudják "megszorongatni". Éppen ezért a kormánypárt számára kihagyhatatlan lehetőség volt, hogy az egész Európát, sőt, a világot sújtó migránsválságot is az egykori miniszterelnök nyakába igyekezzenek varrni. "Az Európai Bizottság nem hiába vette meg kilóra Gyurcsány Ferencet, aki most is készséggel hirdeti az Európai Unió bukott bevándorláspolitikáját" - szólt már tavaly ősszel is a Fidesz-közlemény, amiben ügyesen elrejtettek egy kis "altusozást" is. "Gyurcsány Ferenc még azok után is a bevándorlók beengedését és szétosztását követeli, hogy az agresszív, erőszakos, a törvényeket semmibe vevő bevándorlók hazánk, és az Európai Unió határait védő magyar rendőrökre támadtak. Magyarország minden eszközzel meg fogja védeni saját és Európa határait". Orbánéknak kapóra jött Gyurcsány akkor is, amikor 2015 nyarán nemzeti konzultációt akartak a menekültkérdésben. "A Gyurcsány-párt nem a magyar emberek oldalán áll. Ez a kis párt a bevándorlás oldalára áll" - írták, noha a menekültek emberi jogainak tiszteletben tartását követelte csupán az ellenzéki párt. A kormányoldal szerint azonban a DK "nem foglalkozik a magyar emberek érdekeivel", szemben a kormánnyal, amely konzultációt kezdeményezett a témával kapcsolatban.

Na de ki a hibás mindenért?

De nemcsak az aktuális "slágertémákban" veszi elő Gyurcsányt rendszeresen a kabinet, a rég megtalált "főellenség" állandó eleme a kormányoldal retorikájának, hiszen nehéz olyan kényes ügyet mondani a Fidesz kormányzásából, ahol minimum egyszer ne jelent volna meg a neve. A volt miniszterelnököt a kabinet, a legkülönbözőbb ügyekben emlegeti föl, racionálisan mindenféle összefüggés nélkül. Emlékezhetünk például arra, hogy a Quaestor-botránnyal kapcsolatban már több Gyurcsány-fordulót is tartott a Fidesz. Sokszor láttak napvilágot olyan, a kormánypárt által közreadott nyilatkozatok és közlemények, melyek azt firtatták, hogy a Gyurcsány-kormány idején is kapott hitelt a Quaestor. Sőt, egyenesen szocialista brókerbotránynak nevezték a valójában nyilvánvalóan a kabinet háza táján gyanússá vált ügyet, miután sorra láttak napvilágot a brókercég vezetőjének fideszes kötődései.

De természetesen nem csak gazdasági ügyekben bűnös az egykori kormányfő, hiszen amikor kiderült, hogy Orbán Viktor lánya egy elég drága svájci magánegyetemen tanul, a DK vagyonnyilatkozati eljárást szeretett volna indítani Orbán ellen. A Fidesz szerint azonban inkább Gyurcsány Ferenc DK-elnök ellen kellene ilyen vizsgálatot indítani. Akármilyen furcsa, a Juhász Péter Együtt-alelnök által feltárt V. kerületi ingatlanbotrányokkal is kapcsolatba hozták a Fidesz-világában Gyurcsányt. Amikor ugyanis 2014-ben felmerült az a gyanú, hogy az alvilági figuraként elhíresült Portik Tamás egykori élettársának is gyanúsan olcsón juttatott ingatlant a belvárosi önkormányzat, amit akkoriban Rogán Antal vezetett, megjelent egy sajtóközlemény a kormánypárttól a következő címmel: "a Gyurcsány-kormány volt az, amely hatalma megtartása érdekében szövetkezett Portikkal".

Sőt, még az ócsai lakópark bukását is a igyekeztek Gyurcsányra fogni. A Fidesz közleményben reagált ugyanis az egyik olyan ellenzéki kritikára, amely szerint a lakópark pénzkidobás volt, és megbukott. "Ma ugyanaz a Gyurcsány-koalíció gúnyolódik ezeken a családokon, amelyik hagyta, hogy a bankok becsapják az embereket, és elvegyék otthonaikat" - szólt a párt legerősebb mondata. Természetesen nem maradhatott ki a sorból egy-egy olyan lehetőség sem, amikor egy időközi-választás apropóján lehet "egy jóízűt fletózni". A tapolcai voksoláskor ugyanis Tuzson Bence mai kormányzati kommunikációért felelős államtitkár a következő programmal állt elő a szavazók megnyerése érdekében: "a választók arról döntenek majd, visszatérnek-e a Gyurcsány-Bajnai-korszakhoz, egy szélsőséges megosztó politika mellett teszik le a voksukat, vagy a jövőre, a fejlődésre szavaznak".

Talán már meg sem próbálja a közvélemény értelmezni ezeket a mondatokat, annyit hallotta: mindenért Gyurcsány a hibás.

"Nyíltan tömi"
Hatalmas erőbedobással igyekszik lenyomni a párt híveinek torkán a Fidesz az Altus-ügyet is. Gyurcsány Ferenc felesége, Dobrev Klára vezeti ugyanis az Altus Zrt.-t, amely egy tizenegy nemzetközi vállalatot magában foglaló konzorcium részeként elnyert egy EU-s megbízást. A "Brüsszel visszaél a hatalmával - Reagálás Walter Deffaa, az Európiai Bizottság Regionális és Várospolitikai Főigazgatóságának főigazgatója nyilatkozatára”" (tényleg "Európiait" írtak - a szerk.) című közleményben például arra reagáltak, hogy egy, a Transpareny International által szervezett beszélgetésen is szóba került az Altus-ügy. Ott és akkor Csepreghy Nándor kancelláriai miniszterhelyettes a kormány nevében azt mondta, tiltott pártfinanszírozás gyanúját veti fel az ügy. Deffaa erre azt a kijózanító választ adta, hogy az EU-s jogszabályokkal összhangban döntöttek a legolcsóbb ajánlat mellett, amit ez a konzorcium tett le az asztalra. Ráadásul az Európai Bizottság hiába kérte a Miniszterelnökséget, hogy pontosítsa a vádakat, hol és miért hibázhatott az uniós közbeszerzési eljárás során, vagy küldjön bizonyítékot arra, hogy a volt kormányfő felesége által vezetett cég alkalmatlan a feladatra. Ez nem történt meg, nem kaptak választ. A Fidesz-frakció szerint viszont az a "felháborító, hogy Brüsszel visszaél a hatalmával és nyíltan tömi egy volt miniszterelnök, egy mai napig aktív politikai szereplő zsebét és abból a DK kasszáját." Szerintük ez nemcsak korrupciógyanús, hanem "felveti a tiltott pártfinanszírozás gyanúját, nyílt beleavatkozás a magyar belpolitikába, a hatalommal való gátlástalan visszaélés." Azt is írták, hogy Brüsszel "gátlástalanul pénzeli Gyurcsányt", cserébe a DK elnöke hirdeti a brüsszeli bevándorláspolitikát, sőt egyenesen ide akarja telepíteni a migránsokat.



A kormánypárti média mostani gyakorlata hihetetlen mértékben rombolja az újságírói társadalom presztízsét, hiteltelenné teszi azt - mondta lapunknak Vásárhelyi Mária. A szociológus úgy látja, azzal, hogy a kabinet a média minden területét az ellenőrzése alá vonta, a tisztességes és etikus újságírók járnak a legrosszabbul. Noha azonnali hatállyal felmondott a TV2-nél az a riporter, akit arra utasítottak, készítsen lejárató anyagot Juhász Péterről, s úgy tudni, nem is ő az egyetlen, akinek vállalhatatlanná vált a csatorna, az Együtt alelnökét támadó riportok után úgy tűnik, valami végleg megváltozott a magyar sajtóban. A lejáratási kísérleten Juhász ugyanakkor inkább nyert: pár nap leforgása alatt több mint 3 millió forintnyi adományt kapott. Az összeget Orbán Viktor vagyonosodásának kivizsgálására fogja fordítani.