Népirtással vádolja az Iszlám Állam terrorszervezetet az Egyesült Államok. John Kerry amerikai külügyminiszter tegnap közölte, hogy a jazidi kisebbség, a keresztények, illetve a síiták ellen elkövetett mészárlásokat a kormányzat népirtásnak minősíti. A washingtoni kongresszus már tavaly felszólította a külügyminisztert, hogy foglaljon állást az IS bűntetteivel szemben.
Kerry jelezte ugyanakkor, hogy az Egyesült Államoknak nincs hozzáférése az IS ellenőrzése alatt álló területekhez, így nem tudnak „teljes képet” alkotni az elkövetett atrocitásokról. Sürgette, hogy átfogó nemzetközi vizsgálattal tárják fel a bűntetteket, s vonják felelősségre az elkövetőket. Ez a második alkalom, hogy az Egyesült Államok a legsúlyosabb emberiesség elleni bűntett vádját alkalmazza. Előzőleg 2004-ben Colin Powell, George W. Bush első külügyminisztere minősítette a népirtásnak a darfuri mészárlást. A washingtoni képviselőház a hét elején 393 igen szavazattal, ellenszavazat nélküli hasonló tartalmú határozatot fogadott el.
Bonyolíthatja a Genfben folyó szíriai béketárgyalásokat a szíriai kurdok tegnapi bejelentése arról, hogy az észak-szíriai kurd területek föderációt hoznak létre. A döntés a szíriai kormány és a szomszédos Törökország heves ellenállásába ütközik. Irakban a kurdok Szaddám Huszein 2003-as megbuktatását követően autonóm területet hoztak létre, most a három kurd ellenőrzés alatt álló szíriai tartomány – Dzsazira, Kobani és Afrin - ezt a példát követte.
Noha a kurdok jelentős szerepet vállaltak az Iszlám Állam terjeszkedésének megállításában, a szíriai kurdok fő képviselőjét, a PYD-t mindeddig kizárták a közvetett módon folyó genfi békekonferenciáról. A kurd föderáció létrehozását az északkelet-szíriai Rmejlanban folyó kurd tanácskozáson jelentették be. A kurd területek összefogása az első lépés lehet egy Szírián belül kialakítandó, szélesebb körű autonómia felé. A térségben élő arab és keresztény kisebbségeket az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontjának értesülése szerint biztosították arról, hogy távolabbi terveik között nem szerepel az elszakadás Szíriától. A polgárháború előtt a szíriai lakosság mintegy 10 százaléka vallotta magát kurd származásúnak.
Az arab világban nagy tiltakozást váltott ki, amikor idén év elején John Kerry amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is meglebegtette, hogy a szíriai válság megoldásának egyik módja a föderális berendezkedés kialakítása lehet. Múlt héten Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja is jelezte, hogy a kurd föderáció a béketárgyalások egyik témája lehet. A kurdok végül az orosz csapatkivonás megkezdését követően jelentették be a régen tervezett lépést a Rojava-régió kurd önrendelkezés alá vonásáról.
Vlagyimir Putyin tegnap közölte, ha szükséges, az orosz fegyveres erők néhány óra alatt visszatérhetnek Szíriába, s képesek bármilyen eszkalálódó konfliktus kezelésére. Az orosz elnök szerint a szíriai kormányerők ellenőrzésük alatt tartják a helyzetet, s reményét fejezte ki, hogy a kormány és az ellenzék egyaránt támogatja a békefolyamatot. Putyin azt is közzétette, hogy a több mint öt hónapos szíriai műveletek mintegy 480 millió dollárba kerültek, s a 2015-ös hadgyakorlatokra szánt védelmi minisztériumi költségvetésből finanszírozták.