Mi történik Szíriában, miért vonulnak ki sorra Bassar el-Aszad elnök támogatói? Megromlott a viszony a szír elnök és legfőbb támogatói, Irán és Oroszország vezetése között, vagy taktikai húzásról van szó? Egyelőre a nemzetközi szakértők is találgatnak, a Vlagyimir Putyin által bejelentett indok mögött keresik a valós okot. Putyin azt mondta, az orosz beavatkozás elérte célját, megteremtette a lehetőséget a béketárgyalásokra, hozzásegítette a kormányerőket, hogy jelentős területről visszaszorítsák a felkelőket, meggyengítették az Iszlám Államot, a továbbiakban pedig már tárgyalásos úton rendezhető a válság. Moszkva hivatalos álláspontja szerint a tárgyalásnak nincs alternatívája, és amint tegnap Szergej Lavrov orosz külügyminiszter fogalmazott, nem véletlen, hogy a genfi béketárgyalások első napjára időzítette az orosz elnök a bejelentést. Az orosz diplomácia vezetője úgy értékelte, most valós egyeztetés kezdődött Genfben, nem, mint január végén, és ez többek között annak köszönhető, hogy elérték, ezúttal senki se előfeltételekkel érkezzen a tárgyalásra.
Az orosz csapatkivonás zajlik. Kedden és szerdán is egy-egy kontingens elhagyta Szíriát. A voronyezsi légibázison hősként ünnepelték a hazatérőket. A nemzetközi közösség üdvözölte a moszkvai döntést, az ENSZ Biztonsági Tanácsa és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is úgy értékelte, hogy a politikai rendezést segíti. A Genfben tárgyaló szír ellenzékiek egyenesen ünnepeltek, legtöbbjük úgy vélte, hogy javulnak tárgyalási pozícióik, mert véleményük szerint az orosz visszavonulás kemény csapás a damaszkuszi rendszer számára. Az AFP online-nak nyilatkozó Raed al-Elewi, a mérsékelt felkelőcsoportnak számító Dzsais al-Tahrir vezetője úgy fogalmazott, hogy az Aszad-rezsim orosz segítség nélkül nem életképes. „Ez győzelem azok számára, akik öt éve próbálják megdönteni Aszad uralmát. Oroszország nem érte el a célját, nem tudta hatalmon tartani Bassárt”, mondta a felkelővezér. Az Aleppo tartománybeli lázadók egyik vezetője, Modar Nazzsar azonnal bejelentette, a forradalom a rezsim megdöntéséig fog folytatódni. A Levantei Front egyik képviselője azt hangsúlyozta, a felkelők most nagyon bizakodók, mert az orosz kivonulás szerintük az orosz vereség szimbóluma, azt bizonyítja, hogy nem tudták elfojtani a forradalmat.
Thomas Pierret, az Edinburghi Egyetem szakértője azonban úgy vélekedett, a nyugat várhatóan nyomást fog gyakorolni annak érdekében, hogy folytatódjon a genfi tárgyalás. A dzsihádistáknak nyilván nagyon nehéz lesz ellenállni a kísértésnek, szögezte le.
A tárgyalásokról kizárt an-Nuszra Front terrorcsoport az orosz kivonulás hírére azonnal újabb offenzívát jelentett be, s úgy vélekedett, hogy az orosz légicsapások hiányában be is fogják venni az alavita fellegvárnak számító Latakiát. A Latakia tartománybeli Hmejmim légibázison és a tartuszi kikötőben azonban még maradnak orosz katonák, mintegy ezren. A szeptember óta tartó akcióban amerikai értékelés szerint 3 – 6000 orosz katona vett részt. Moszkva részleges kivonulásról beszél, a csapatkivonással egyidőben, például kedden is orosz légicsapást mértek a palmürai Iszlám Állam állásokra. Ezért is jogos Abu Ibrahim lázadóvezér, a Latakiában harcoló 10-es hadosztály vezetőjének óvatossága, aki úgy nyilatkozott, nem kellene érzelmileg reagálni a bejelentésre, ő nem hiszi, hogy Moszkva és Damaszkusz vereségéről lenne szó.
Vélhetően igaza is van. Februárban kivonultak Szíriából az iráni önkéntesek, most Putyin lépett hátra. A tényleges ok még nem ismert, de nem valószínű, hogy pusztán Moszkva anyagi gondjaira vezethető vissza. Korai lehet a felkelők öröme, a Nyugat nem fogadná el a genfi folyamat felrúgását, s ha a lázadók a harctéri totális győzelemhez ragaszkodnak, akkor elveszítik nyugati támogatóikat. Erre utal az is, hogy hétvégén Moszkvába utazik John Kerry amerikai külügyminiszter, hogy Putyinnal tárgyaljon a szíriai helyzetről.