választás;Szlovákia;kormányalakítás;SNS;Smer;Most-Híd;

- Kihagyná a kormányból Bugárékat a Szabadság és Szolidaritás

Nem hajlandó koalícióra lépni a szlovák választáson a legtöbb mandátumot szerzett Smerrel a voksoláson második helyen végzett Szabadság és Szolidaritás (SaS). Ezt jelentette be tegnap Richard Sulík, miután találkozott Bugár Bélával, a Híd elnökével. Bugár azt hangoztatta, stabil jobboldali kormányt kell életre hívni.

Előzőleg a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke, Andrej Danko elutasította, hogy olyan kormányról tárgyaljon, amelynek a Híd is tagja. Mint mondta, ezért Robert Fico pártjával, a Smerrel kívánnak koalíciós egyeztetéseket folytatni. A nemzetiek vezetője azt mondta, kizárólag olyan személlyel hajlandóak leülni tárgyalni, akit a köztársasági elnök megbíz a kormányalakítással. Bár eredetileg arról volt szó, hogy erre már kedden sor kerül, Fico saját kérésére ezt egy nappal elhalasztották, mert későn érkezett haza Brüsszelből, az Európai Unió és Törökország közötti csúcstalálkozó miatt.

Danko a Híddal kapcsolatban elmondta, azért utasítja el a Híd részvételét, mert szerinte „nem lehet félretenni azokat a történelmi ellentéteket, amelyek a két párt között vannak”. Meglepetésre később hozzátette, azért teljesen nem zárkózik el a Híddal való tárgyalásoktól. Egy ilyen esetben azonban "világossá kell tenni az oktatási autonómia és az állampolgárság kérdését"- nyilatkozta a pártelnök. Danko azt is közölte, nem hajlandó koalícióra lépni a neonáci Mi Szlovákiánk Néppárttal (LSNS).

A SaS elnöke, Sulík később ezzel kapcsolatban elmondta, a kérdésről még megbeszélést folytatnak Dankóval, s nem a sajtón keresztül üzengetnek. Bugár pedig megjegyezte, Danko ismerheti a programjukat, így az állampolgársággal kapcsolatos véleményüket.

Mintaállammá vált Ciprus a hitelezők számára, hiszen az ország március elején kikerült a trojka látóköréből, ami azt jelenti, hogy a 2013 után Larnaka ismét a saját lábára állhat pénzügyi szempontból. Görögország ezzel szemben még fényévekre van ettől. Írország és Portugália sikeresen lezárta mentőprogramját, Spanyolország csak a bankok feltőkésítéséhez vett igénybe uniós támogatást, de a megszorítások ára elhúzódó politikai bizonytalanság lehet.