USA;elnökválasztás;előválasztás;Sanders;Rubio;

- Rubio és Sanders nyert

Némi vigasz Marco Rubio floridai kormányzónak: Puerto Rico vasárnapi előválasztásán mind a 23 delegátust ő szerezte meg. Az Egyesült Államok társult állama, a sokszor 51. tagállamaként emlegetett Puerto Rico előválasztásán az a szabály, ha valamelyik jelölt 50 százalék fölötti eredményt ér el, minden küldött őt támogatja. Rubio márpedig majdnem 25 ezer szavazatot kapott, míg Donald Trump 4500-at, Ted Cruz 2900-at. A helyiek azt remélik, a kubai-amerikai Rubio elnöksége felvirágzást hozna a gyengélkedő gazdaságnak.

Maine államban a republikánusok szombaton szavaztak, a demokraták viszont vasárnap. A jelölőgyűléseken Bernie Sanders szenátor 64,3 százalékkal fölényesen nyert, Clintonra csak 35,5 százalék voksolt. Sanders 15-tel, Clinton 7-tel növelte delegátusai számát. A fő arányokon e két előválasztás sem módosított.

Kedden nagyobb államok következnek, több delegátust lehet elnyerni. Michiganben 147 demokrata küldöttért verseng Clinton és Sanders, 59 republikánus küldöttön osztozik Trump vetélytársaival. Mississipiben a demokratáknál 41, a republikánusoknál 40 küldött elnyerése a tét. Hawaiin és Idahóban csak a republikánusok versengenek.

Demokrata tévévitát tartottak hétfőre virradóra (helyi idő szerint vasárnap este) a Michigan állambeli Flintben. Hillary Clinton fő aduja a vitában az volt, hogy Bernie Sanders a szenátusban nem szavazott Obama autóipari mentőprogramjára, amellyel 4 millió állást sikerült megőrizni . Sanders azért voksolt nemmel, mivel egy csomagban a Wall Street-i cégek megmentését is támogatnia kellett volna, amivel pedig nem értett egyet. A szenátor ugyan többször rászólt a volt First Ladyre, hogy ne szakítsa félbe, de a vita hangneme civilizált volt, a két demokrata elnökaspiráns érdemi kérdésekben – fegyvertartás, faji ellentétek, a gazdagok és szegények közötti növekvő szakadék – ütköztette álláspontját. Flint az autóipari krízis egyik vesztese, ahol nemrégiben gyerekek kerültek veszélybe a súlyosan szennyezett víz, az elavult vezetékrendszer miatt. Clinton egyetértett Sanderssel, hogy felelősségrevonásokra van szükség, s a kormányzónak le kellene mondania.

Három irodalmi tekintély, köztük két Nobel-díjas nyílt levélben állt ki az orosz bíróság elé állított, éhségsztrájkba kezdett ukrán pilótanő, Nadia Szavcsenko szabadon bocsátásáért.