MSZP;Orbán Viktor;Jogtipró-díj;"fekete kedd";

A szocialisták bíznak benne, a hétfőn Brüsszelben lévő Orbán Viktor azért hozzájut a jól megérdemelt bakancshoz, amelyet (hűlt)

- Jogtipró bakancs Orbánnak

Jogtipró-díjat adományozott a miniszterelnöknek a szocialista Harangozó Tamás a Házban. Miután Orbán Viktor nem volt Magyarországon, az MSZP politikusa nem tudta személyesen átadni a díjat jelképező bakancsot, ugyanakkor a kormányfőt helyettesítőket is arra figyelmeztette: amíg a Fidesz nem tisztázza a "fekete kedden" történteket, nincs morális tőkéjük új népszavazási szabályokról tárgyalni. A fideszes Németh Szilárd a szocialistáknak ajánlgatott egy "véres bakancsot, ami hiányzik egy 2006-os verőlegényük lábáról". A rezsibiztos egyébként is formában volt, amikor a közoktatás helyzete ellen tiltakozókat ostorozta.

Egy fekete bakanccsal "lepte meg" a kormányfőt távollétében az MSZP a parlamentben hétfőn, miután a "fekete kedd" eseményei kerületek szóba. Napirend előtt ugyanis a szocialista Harangozó Tamás idézte fel, mi is történt a Nemzeti Választási Iroda (NVI) épületében. A miniszterelnök által "méltatlannak" nevezett helyzet szerinte azért jöhetett létre, mert a Fidesz 2012-ben eltörölte az addig meglévő népszavazási törvényt, és elfogadta a kormányfő szerint is "szerencsétlen" szabályozást. Az elmúlt évben az ország bénultan nézte, hogyan játsszák ki a törvényt, csapják be az embereket álcivilek a választási szervek asszisztálásával - mondta. Mostanra Harangozó szerint világossá vált, hogy nem az MSZP tehetetlenkedik, hanem egy egész rendszer mesterkedik azon, hogy ne lehessen népszavazást tartani Magyarországon.

El akarják hitetni egy országgal, hogy két hét alatt nem tudnak azonosítani egy tucat bőrfejűt, akikről a teljes magyar sajtó és a választási iroda kamerarendszere is felvételeket készített - tette fel a kérdést, felidézve: Gulyás Mártonnal és társaival szemben, akik plakátokat helyeztek el az NVI épületére, hogy tiltakozzanak az ott történtek miatt, mindjárt egy fél alosztálynyi rendőr intézkedett és bűncselekmény miatt folyik ellenük az eljárás. Eközben "Tibikiéket meg azóta sem látta senki"- kérdezte a képviselő. Amíg a felelősöket nem kerítik kézre, Kubatov Gábor szerepét nem tisztázzák, és nem távolítják el a Fidesz alelnöki és pártigazgatói posztjából, addig jogosan gondolja azt egy ország, hogy Orbán Viktor személyes utasítására kellett akadályozni a vasárnapi boltzárról szóló népszavazást, ezt az utasítást pedig Kubatov a Fradi Security-hez köthető verőlegényekkel hajtatta végre - fogalmazott Harangozó. Hozzátette, ez a látszat, és ezt eddig senki nem cáfolta. Elismerte ugyanakkor, új népszavazási törvényre szükség van, de erről csak akkor lehet beszélni, ha kiderül, mi is történt. Amíg Orbán és kormánya esetleges érintettsége nem tisztázódik, addig nincs morális tőkéjük ahhoz, hogy a népszavazási törvényről tárgyaljanak.

Ezután a szocialisták frakcióvezető-helyettese bejelentette azt is, ezúttal ő adományozza az eredetileg egy jobboldali civil szervezet, a Szabadság kör által kiosztott Jogtipró-díjat a miniszterelnöknek. Miután Orbán hétfőn Brüsszelben volt, így csak az üléstermi asztalára tehette le a díjat Harangozó, aki ez előtt még Balog Zoltánt illetve Gulyás Gergelyt kérdezte arról, hol voltak a "fekete kedden". Azért őket, mert annak idején a szervezet aktivistájaként ők osztottak ilyen díjat a 2006-os események miatt. Völner Pál igazságügyi államtitkár azzal igyekezett visszavágni, hogy a törvény 1997-es és a "Horn-kormány idejéből származik". Azt azonban elfelejtette, hogy a jogszabályt 2013-ban a Fidesz újként fogadta el, jelentős szabályváltoztatásokkal. A fideszeseknek egyébként nem tetszett Harangozó felszólalása és morogtak, amikor a fekete bakancs Orbán asztalán landolt. Németh Szilárd más témájú felszólalásában az MSZP-s politikusnak azt mondta, az üléstermen kívül átvehet egy "véres bakancsot, ami hiányzik egy 2006-os verőlegényük lábáról". A rezsibiztos hozzátette, ha a vasárnapi boltbezárásról lesz népszavazás, a Fidesz tudomásul fogja venni a többség döntését.

Az ülésnapot meghatározta a téma: Bárándy Gergely az azonnali kérdések és válaszok órájában a magyar demokrácia történetében példátlannak nevezte az NVI-nél történteket. Arra figyelmeztetett, az igazságügyi miniszternek a demokrácia őrének kell lennie, de nem az, és a tárcánál még "sunnyognak" is. Fél éve tudják, hogy probléma van a szabályozással, mégsem tettek semmit. Völner megismételte, a miniszterelnök is méltatlannak tekinti a helyzetet. A jogszabályt meg akarják változtatni, a szocialisták viszont ehhez jelenleg nem partnerek.

Nincs miről beszélni. Bárándy, a törvényalkotási bizottság szocialista alelnöke szerint pártja ezért nem vett részt azon a hétfői ötpártira tervezett egyeztetésen, ahol igazságügyi törvénymódosítások szerepeltek napirenden. A fideszes javaslat nem arról szól, hogy minél több helyen, hanem arról, hogy a jelenleginél is kevesebb helyen működjék bíróság - közölte Bárándy, hozzátéve: két feltétele van annak, hogy bármilyen igazságszolgáltatási tárgyú javaslatot támogassanak. Az egyik, a Fidesz fejezze be azt a gyakorlatot, hogy jogerős bírósági döntéseket törvénnyel ír felül. A másik, hogy az Országos Bírósági Hivatal elnökének a bírói és bírósági vezetői pályázatok érvénytelenné nyilvánítására vonatkozó jogkörét meg kell szüntetni. A fideszes Vas Imre ellenben konstruktívnak nevezte a csonka egyeztetést, az LMP társelnök-frakcióvezetője pedig feltételekhez kötötte a kétharmados törvény megszavazását. Schiffer András szerint ehhez a Fidesznek egyebek mellett be kell fejeznie a visszamenőleges hatályú jogalkotást.

Nyakót meghallgatták, a bizonyítékokat félresöpörtek
Kik voltak azok a kopasz fiatalemberek, akik a választási irodán akadályozták népszavazási kezdeményezése benyújtásában, és kik voltak a megrendelők? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre remél választ a nyomozóhatóságtól Nyakó István. A szocialista politikust hétfőn tanúként hallgatták ki az NVI épületében február 23-án történtekkel kapcsolatban a Budapesti Rendőr-főkapitányságon. Arra ugyanakkor továbbra sem derült fény, pontosan miként járnak el az illetékes hatóságok. Az Origo tegnap írta meg, amiről korábban már lapunk is beszámolt: noha van olyan bizonyíték, ami erősíti a gyanút, a Kúria nem látott alapot arra, hogy a legutóbbi boltzáras népszavazási roham idején a Nemzeti Választási Irodánál megjelent Erdősi Lászlóné és az őt segítő kopasz férfiak csoportja "szándék- és akarategységben" tevékenykedett volna, hogy megelőzhessék az MSZP-t a referendumkérdés beadásával. Egyébként egymillió forintot követel az ATV-től az a két fiatalember, akik február 23-án tagjai voltak az NVI-nél történteknek - közölte a csatorna online kiadása. A kopasz, kigyúrt férfiak - akiket a sajtó már aznap J. Lőrinc és K. Tibor Attila néven azonosított - azt kifogásolják, hogy a tévé kitakarás nélkül tette közzé a képmásukat, amivel megsértette a személyiségi jogaikat, noha sem a helyszínen, sem más médiumoknál nem kifogásolták ezt. Ráadásul, ha valóban beadványozóként lettek volna jelen, vélhetően nem kifogásolnák nyilvános azonosításuk, hiszen a népszavazási közügy, még az NVI is közzéteszi a kezdeményezők neveit, nem csak monogramokat.
Továbbra sincs béke az oktatásban

Miközben a sokat vitatott köznevelési kerekasztal kedden újra összeül, addig a Fidesz alelnökének a múlt hétfői diákok által szervezett akcióval több kifogása is akadt a tegnapi parlamenti ülésen. Németh Szilárd kiemelte, nincs helye a pártpolitikának az iskolában, és a "felnőttek konfliktusait" szerinte nem kellene "a gyerekek mögé bújva, rájuk hivatkozva kezelni". A rezsibiztos ezután egy új szempontot is felhozott: bár arról nincsenek pontos adatok, hogy múlt hétfőn a kormány oktatáspolitikája ellen tiltakozva hány szülő nem küldte el a gyerekét iskolába, Németh - mint Csepel egykori polgármestere - annyit azonban megtudott, hogy ott több százezer forintnyi közpénz "elherdálásával járt a Nem leszek suliban nap". Mint fogalmazott: a tiltakozók arra nem gondoltak, hogy a hiányzásuk alatt le kellett volna mondani az iskolai ebédet, így Csepelen összesen 598 210 forint úszott el a ki nem osztott ebédek miatt. Németh felszólalására az ellenzék nem reagálhatott, a kormány részéről Soltész Miklós szociális államtitkár kért szót. Ő a tanári szakszervezetek képviselőinek üzent, akik nem hajlandóak részt venni a Köznevelési Kerekasztal ülésén. Szerinte nem felelős hozzáállás, hogy nem tárgyalnak, a múlt heti, parlamentben rendezett oktatási vitanapon viszont beültek a szocialisták páholyába. Soltészt követve a Fidesz is rögtön tudatta: azok a szervezetek, amelyeket "nem a politikai érdekek fűtenek", tárgyalnak és részt vesznek a közös munkában. A nagyobbik kormánypárt arra reagált, hogy az LMP bejelentette: aláírásgyűjtésbe kezd az oktatás decentralizálása érdekében.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) eközben sztrájkbizottsági tárgyalásokat folytatna a kormánnyal, és ha az egyeztetések nem vezetnek eredményre, akkor készek a munkabeszüntetésre - közölte Mendrey László. A szakszervezet elnöke szerint a kormány nem igazán veszi figyelembe a súlyos válságjelenség kibontakozását a közoktatásban, és terelő, időhúzó tárgyalások zajlanak csupán. Ma eljuttatják követeléseiket a tárca vezetőjének, és ebben a sztrájkbizottsági tárgyalások menetére is javaslatot tesznek.

Z.Á.

Havi hatmilliós kormányzati honlap
Havi nettó 6,2 millió forintot tesz ki a magyarorszag.hu üzemeltetési költsége - közölte Pintér Sándor Varju László független képviselő írásbeli kérdésére. A belügyminiszter szerint mindez a honlap folyamatos elérhetőségének és rendelkezésre állásának, a magyarorszag.hu-t érintő bejelentések, fejlesztések kezelésének közvetlen és közvetett költségei, tvoábbá a honlap üzemeltetésének, alkalmazás-üzemeltetésének és tartalommenedzsmentjének, valamint a lapon megjelenő információk publikálásának költségeit is fedezi.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) sztrájkbizottsági tárgyalásokat folytatna a kormánnyal, és ha az egyeztetések nem vezetnek eredményre, akkor készek a munkabeszüntetésre - közölte Mendrey László, a PDSZ elnöke.