A Moody's idei felülvizsgálati menetrendjében Magyarország legközelebb július 8-án, utána pedig november 4-én szerepel. A globális pénzügyi válság után életbe léptetett EU-szabályozás alapján - hacsak azonnali minősítési lépést igénylő rendkívüli fejlemény nem történik - a hitelminősítők az általuk előre meghatározott időpontban hajthatnak csak végre adósosztályzati lépéseket európai uniós államadósok esetében.
A Standard & Poor's 2016-ra szóló menetrendjében Magyarország először két hét múlva, március 18-án, majd szeptember 16-án kerül sorra, a Fitch Ratings május 20-án, utána november 18-án végezheti el a magyar államadós-osztályzatok értékelését. Londoni pénzügyi elemzők nem is adtak jelentős esélyt arra, hogy a Moody's már ezen a héten visszaemeli a befektetési ajánlású kategóriába a magyar államadós-besorolást. A Morgan Stanley pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői a magyar besorolási kilátásokról összeállított minapi előrejelzésükben közölték, hogy az idei első, pénteki felülvizsgálati időpontot "egy kicsit még korainak" tartanák a felminősítéshez, mivel a Moody's csak tavaly novemberben javította pozitívra a magyar besorolás kilátását - írta a Profitline.
A Morgan Stanley elemzői szerint a Moody's jó eséllyel a júliusra kitűzött következő felülvizsgálaton sorolhatja át Magyarországot a befektetési ajánlású kategóriába. A ház várakozása szerint Magyarországot az idén legalább két hitelminősítő visszaemeli a befektetési sávba, tekintettel a javuló államadósság-mérőszámokra, és a korábbinál kiszámíthatóbb gazdaságpolitikai környezetre. A Morgan Stanley londoni elemzői szerint emellett 2016 lehet az az év, amikor a magyar kormány és a bankrendszer viszonya normalizálódik.
Duronelly Péter, az Aegon Alapkezelő stratégája és portfolió-menedzsere a Tőzsdefórumnak elmondta, hogy a Moody's végül megtartotta Magyarország hitelbesorolását. Hozzátette: a legfontosabb, hogy az ország hosszú távú devizaadósi minősítése továbbra is spekulatív kategóriába sorolja Magyarországot. Mind a felminősítés, mint a korábbi pozícióban tartás mellett szólnak érvek - fűzte hozzá az Aegon Alapkezelő portfolió-menedzsere. A tartás indoka lehetett, hogy Magyarország külső adósságállománya még magas, igaz, ebben a feltörekvő országok közül a legnagyobb korrekciót Magyarország hajtotta végre az elmúlt öt évben. Folyó fizetési mérlegünk jelentős többletet mutat, de a belföldi konjunktúra, különösen az ingatlanpiac meglódulása esetén ez a többlet némiképp csökkenhet. államadósság ugyan makacsul magas maradt, viszont a költségvetési egyenleg jobban áll, mint bárki gondolta volna pár éve, de úgy tűnik, mindez nem győzte meg a hitelminősítőt - magyarázta Duronelly Péter.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint a Moody's, a várakozásuknak megfelelően, nem változtatott Magyarország adósság-besorolásán és azt továbbra is a befektetésre ajánlott kategória alatt egy szinttel tartotta pozitív kilátás mellett. Ez pedig szerinte azt mutatja, hogy a közeljövőben visszakaphatja az ország a befektetésre ajánlott besorolást. A döntés azért nem számított meglepetésnek, mert általában hosszabb ideig szoktak kivárni a hitelminősítők a pozitív kilátásra tétel és a felminősítés között, és a Moody's csak novemberben (az előző felülvizsgálatkor) javította a kilátást stabilról pozitívra - mondta.
Németh Dávid rámutatott: ugyan a költségvetés hiánya a várakozásoknak megfelelően alacsony volt 2015-ben, illetve megerősítést nyert az is, hogy az államadósság is csökkent, az elmúlt négy hónapban nem történt és nem hajtott végre a kormány semmi olyan áttörő intézkedést, amely indokolt volna egy felminősítést. Véleménye szerint júniusban jelentősen nő a felminősítés esélye, ugyanis addig túl lesz az ország az első öt hónap jelentős refinanszírozási igényén. Emellett egy konzervatív tervezés mellett elfogadott költségvetési törvény is az államadósság további csökkenését erősítené meg - fejtette ki a K&H Bank vezető elemzője a Tőzsdefórumnak.