Nagyapámtól, aki még a békeidőkben vigéc volt, más néven házaló ügynök, tizenévesen meg kellett tanulnom, hogy nem szabad bankban tartani a pénzt, ingatlanba kell fektetni. Kezdek arra gondolni, hogy Matolcsy bankelnök ugyanazt a „közgazdaságtant” tanulta, mint amit nagyapám.
Nem is értem, a bankár miért nem bankban tartja a „kemény munkával megkeresett közvagyont”? Talán az irreálisan alacsony kamatok miatt (ami az ő ötlete) biztosabb a Belvárosban luxus irodát, a Várban műemléki épületet, vidéken villát, kastélyt venni? Miért kell hát csodálkoznunk, ha tanácsára a kormányfő is a kormányzat minden pénzét épületekbe fekteti? Stadionokat épít szakmányban, múzeumi városra költ a Ligetben, a Karmelita kolostorból miniszterelnöki palotát varázsoltat, a Budai Várpalotából kiebrudalja a közgyűjteményeket. A trónteremből rövidesen megint trónterem lesz, az egykori kormányzó rezidenciája pedig… na de az még odébb van.
S ha építkezik a bankár, a kormányfő, mi mást tehet a művészeti akadémia ősz elnöke? Ott van a zsebében az állami támogatás évi majd hét milliárdja, mit kezdjen a forinttal? Megkapta a Pesti Vigadót, jó, de már ki is nőtte. Övé a valaha szebb napokat látott újságíró palota az Andrássy úton, 140 millió nem pénz az átalakítására, úgy többet ér majd az ingatlan. Hild-villa a Budakeszi úton, egy hatalmas őspark közepén? Hipp-hipp 800 millió, legyen belőle… mondjuk Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet. Mit kutatnak majd? Kitalálják. Lesz rá idejük.
Pörög a nemzeti ingatlan biznisz. Bőven van forint a kasszában. Igaz, romlandó, mint a parizer. Az ingatlan jobb befektetés.