Nagy változást hozhat az irodalmi életben a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft., melynek az első pályázati célja, hogy támogassa a pályakezdő írókat és az őket segítő mentorokat. Az új tehetséggondozó létrejöttével kapcsolatban megkerestük Orbán János Dénes költőt, a KMTG irodalmi-szakmai vezetőjét, aki elmondta, hogy a tervezetet a Miniszterelnökségre nyújtották be, a kormány a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőt bízta meg a szervezet létrehozásával, míg a Nemzetgazdasági Minisztériumot a forrásról való gondoskodással. A KMTG megalapításáról végül egy kormányhatározat rendelkezett. Orbán János Dénes szerint azért volt fontos a szervezet létrehozása, mivel a művészi utánpótlásról való gondoskodás, a fiatal tehetségek támogatása, az esélyegyenlőség megadása a legnehezebb szakaszban, a pályakezdés periódusában nemzeti fontosságú ügy. Az új tehetséggondozó létrehozásától azonban nem mindenki volt elragadtatva.
– Abból semmi jó nem származik, ha a politika írókat támogat – mondta el lapunknak a József Attila Kör (JAK) elnöke, Gaborják Ádám. A JAK vezetője szerint a politikának és a művészetnek nem kellene kapcsolatban állniuk egymással, hiszen a probléma ott kezdődik, ha az államilag dotált, létrehozott mesterséges képződmények irányítják az irodalmi életet.
És hogy pontosan mit is biztosít az újonnan létrehozott tehetséggondozó? Orbán János Dénes elmondása szerint a Kft. egyrészt három éves, sokoldalú képzést biztosít a pályázat nyerteseinek, másrészt komplex menedzsmenttel támogatja őket, és kereskedik az alkotók szellemi termékeivel. A jelenlegi tőketartalékot, tehát mind a 147 millió forintot erre fordítja, melyből 48 millió forint a közvetlen anyagi támogatás, amit a szerzők kézhez kapnak. A maradék pénz közvetetten jut el hozzájuk: kiadványaik finanszírozására, rendezvényekre, az oktatás költségeire és az intézmény infrastruktúrájának fenntartására fordítják.
A tehetséggondozó weboldala szerint az első pályázaton húsz fő pályakezdő tehetséget választanak ki, akiknek a KMTG egy évre szóló tanulmányi ösztöndíjat ítél meg, havi nettó negyvenezer és százezer forint közötti összeg erejéig. De nemcsak kezdő tehetségeket keresnek, ugyanis a szervezet tíz mentort is kiválaszt, akikkel a KTMG ugyancsak egy évre szóló szerződést köt, havi bruttó százötvenezer és kétszázötvenezer forint közötti összeg erejéig.
A JAK elnöke szerint az állam feladata, hogy támogatási formákat hozzon létre. Gaborják úgy látja, ezt a célt szolgálná a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) is, melynek szakmai alapon kellene támogatást nyújtania magánszemélyeknek, szervezeteknek. Gaborják szerint azonban mivel az NKA szorosan kapcsolódik a Magyar Művészeti Akadémiához (MMA), így nem tekinthető függetlennek.
– Folyamatos itt a félreértés – mondja a jelenlegi helyzetre reagálva Orbán János Dénes, aki szerint a KMTG nem egy irodalmi, hanem egy összművészeti intézmény, melynek az irodalmi – az Előretolt Helyőrség Íróakadémia – csak az egyik, pontosabban az első projektje. Vagyis Orbán szerint az írószervezetek a civil szférába tartoznak, a KMTG az állam gazdasági szférájába. – Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) és az NKA támogatja a fiatal írószervezetek működését és rendezvényeit, minket azonban nem a kulturális, hanem a gazdasági minisztériumok működtetnek – érvel a KMTG vezetője.
Az új helyzetre a József Attila Kör korábban két alkalommal reagált nyilvánosan. Először a Drót nevű weboldalon vitázott egy interjú keretében Krusovszky Dénes, költő, valamint Orbán János Dénes. Második alkalommal a JAK, a Szépírók Társasága és a Fiatal Írók Szövetsége adott ki nyílt levelet, melyben kifejtették, hogy alapvetően egyetértenek a kortárs magyar irodalom támogatásával, különösen a tehetséggondozás szándékával, de kérdésessé vált számukra, hogy a reprezentatív irodalmi szervezetekkel a minisztérium részéről nem történt szakmai egyeztetés ebben a terület egészét érintő ügyben.
A harc azonban még nem ért véget. A JAK folyamatosan egyeztet a Fiatal Írók Szövetségével (FISZ) és a Szépírók Társaságával, ma délután pedig egy nyilvános vitát rendeznek a kialakult helyzetről. A JAK vezetője szerint jelenleg nem csak az átláthatatlanság a probléma. – Azokra a céltevékenységekre, melyeket megjelölt a Kft., már megvoltak a megfelelő szervezetek és módszerek – mondja Gaborják, aki szerint az új szervezet létrehozása érthetetlen lépés. A KMTG ugyanis párhuzamba állítható a Magyar Művészeti Akadémia tevékenységével, hiszen az intézmény átfogó, több területre kiterjedő célokat határoz meg és a módszerei is hasonlóak. Ezúttal azonban kifejezetten a fiatalok a célközönség.