ukrán pilótanő;Nadia Szavcsenko;

- Kemény ítélet - 23 évet kért az ügyész az ukrán pilótanőre

Megkezdődött tegnap Oroszországban Nadia Szavcsenko ukrán pilótanő tárgyalása, ami vélhetően nem segíti az amúgy is zsákutcába jutott minszki békefolyamat felélesztésére tett német, francia diplomáciai erőfeszítéseket. Az ügyész 23 év börtönt kért a pilótanőre.

Tegnap e célból Párizsban egyeztettek a minszki egyezményt tető alá hozó, úgynevezett normandiai négyek diplomáciai vezetői, azaz Frank-Walter Steinmeier német, Jean-Marc Ayrault francia, Szergej Lavrov orosz és Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszterek. Steinmeier már kedden jelezte, konkrét lépéseket vár Kijevtől is annak érdekében, hogy megkezdődhessen a kelet-ukrajnai politikai rendezés.

A normandiai négyek találkozóján a téma a szakadár területeken lebonyolításra váró választások kérdése volt, mivel a donbászi voksolás kulcsfontosságú eleme a konfliktus politikai úton történő megoldásának. Ruszlan Bortnik, az Ukrán Elemző és Politikai Menedzsment Intézet igazgatójának sajtónyilatkozata szerint az ukrán diplomácia fő feladata Párizsban az, hogy elfogadtassa: bár Ukrajnának biztosítani kell a választások törvényes lebonyolítását, erre most még nincs lehetőség.

A szakértő úgy vélekedett, Ukrajna kénytelen lesz olyan kiegészítő mechanizmusokat felajánlani, melyek túllépik a minszki szerződés kereteit. A minszki folyamat felfüggesztése ugyanis nemcsak a háború folytatását vonná maga után, hanem azt is, hogy Kijev elveszítené az Európai Unió „feltétel nélküli támogatását”. "Ha a Nyugat csalódik bennünk, mint partnerben, vagy pedig elkezdenek intenzíven tárgyalni a lehetőségekről Oroszországgal, az a vesztünket fogja jelenteni"- mondta a politológus.

Az ukrán pilótanő elleni bírósági eljárás azonban Oroszország pozícióit gyengítik, ugyanis már több uniós intézmény illetve nemzetközi jogvédő szervezet felszólította Moszkvát, Nadia Szavcsenko szabadon bocsátását kérve. A tegnapi bírósági tárgyalást szimbolikus helyszínen, egy Donyeck elnevezésű, az ukrán határhoz közeli orosz kisvárosban tartották.

Szavcsenko, aki az Ajdar önkéntes ukrán alakulat helikopter pilótája volt, azzal vádolják, hogy ő adta meg az ukrán hadseregnek két orosz televíziós újságíró, Igor Kornyeljuk és Anton Volosin tartózkodási koordinátáit. Az újságírók aknatűzben vesztették életüket 2014 júniusában, Luhanszkban.

Szavcsenkót a szakadárok ejtették fogságba, majd átadták az orosz hatóságoknak. A tavaly novemberi választáson a pilótanő a Julija Timosenko vezette Batykivscsina listavezetőjeként parlamenti mandátumot nyert.

Latin-Amerikában megszakadni látszik a baloldali populista államok sikersorozata. A kontinens legnagyobb államában, Brazíliában ingadozik a Dilma Rousseff–Lula da Silva fémjelezte kormányzat. Argentínában jobboldali elnök nyerte az elnökválasztást. Bolíviában a választók nemet mondtak az államfő kérésére, aki 2025-ig akarta bebetonozni magát a hatalomba, jövőre Ecuadorban is leköszön a baloldali elnök. Venezuelában Hugo Chávez utódát az ellenzék népszavazással távolítaná el. A régóta hatalmon lévő kormányzatok törvényszerű népszerűségvesztéséhez nagyban hozzájárult a világgazdasági helyzet változása, a kőolaj és a nyersanyagok árzuhanása, s a kubai–amerikai viszony rendezése is befolyásolhatja majd, hogy merre tart Latin-Amerika.