Szíria;Aszad-rezsim;

John Kerry és Staff an de Mistura a legutóbbi Szíria-konferencián FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ALEXANDRA BEIER

- Genfi halasztás

A szíriai tűzszünetsértések miatt tovább halaszthatják a genfi béketárgyalások felújítását - közölte Staffan de Mistura, az ENSZ különmegbízottja. A világszervezet szerint az Aszad-rezsim akadályozza a segélyszállítmányok eljuttatását.

Az Egyesült Államok és Oroszország szerezzen érvényt a szíriai tűzszünetnek, ellenkező esetben szükség lehet a béketárgyalások további halasztására – mondta Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja a Reutersnek. Az öt éve tartó polgárháború első érdemi fegyvernyugvása szombaton lépett életbe, de a szíriai kormány és a lázadók továbbra is egymást vádolják a tűzszünet megsértésével. Nemzetközi megfigyelők szerint ugyanakkor csökkent a harcok hevessége. De Mistura március 7-ére tűzte ki a genfi béketárgyalások újrakezdését, de máris jelezte, hogy március 9-re tolódhat a genfi tárgyalások újrakezdése.

Az amerikai és orosz bábáskodás mellett létrejött tűzszüneti megállapodás egyik fontos része a humanitárius segélyek felújítása, s az információcsere. A szembenálló felek közös térképeket dolgoznának ki, amelyeket bejelölik, hogy mely területeken támadhatják a dzsihadista erőket. Az Iszlám Állam és az an-Nuszra Front elleni fellépésre nem vonatkozik a tűzszünet.

Bassár al-Aszad a német ARD tévének nyilatkozva úgy vélekedett, hogy a lakóhelyük elhagyására kényszerült szíriaiakról az országon belül kellene gondoskodni, nem pedig Európában. „Üdvözöljük Németország vendégszeretetét, de talán humánusabb lenne, ha a menekültek a hazájukban maradáshoz kapnának támogatást” – mondta. A szíriai elnök amnesztiát ajánlott a lázadó erőknek, ha leteszik a fegyvert.

Az orosz védelmi minisztérium szerint a előző 24 órában egyetlen támadást sem intéztek a mérsékelt lázadó csoportok ellenőrzése alatt lévő területek ellen. Az orosz megfigyelők 15 tűzszünetsértést regisztráltak, az an-Nuszra Front erői több alkalommal is támadták a szíriai kormányerőket.

John Kerry hétfőn azzal vádolta meg az Aszad-rezsimet, hogy akadályozzák a humanitárius segélyek eljuttatását. Az amerikai diplomácia vezetője némi nagylelkűséget kért Damaszkusztól. Az amerikai külügyminiszter szerint mintegy 116 ezer emberhez már sikerült eljuttatni humanitárius segélyt. Ezen a héten további 150 ezer rászorulót próbálnak meg elérni, s március végéig 1,7 millió ember ellátásáról gondoskodna a világszervezet.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szintén arra panaszkodott, hogy orvosi segélyszállítmányok indítására vonatkozó kérelmeiket a szíriai kormány rendszeresen elutasítja. 2015-ben 102 kérelmet nyújtottak be, de csak harminc szállítmányt engedélyeztek. Az ENSZ emberi jogi főbiztosságának becslései szerint legalább 450 ezer szíriai él az ostromlott falvakban a városokban.

Azon már senki nem csodálkozik, hogy függetlenül a békés vagy békétlenebb nemzetközi helyzettől, szakadatlanul nő a fegyverkereskedelem. Már ellenség sem szükséges, ami ellen fegyverkezni kell, de ha netán még az is van, mint napjainkban, akkor a fegyver igazi kincs a gyártók kezében. Elvekről, erkölcsi megfontolásokról szó sincs, mindenki mindenhez hozzájuthat, amihez csak akar.